Е-квиток: (не) за горами

Перші результати впровадження автоматизованої оплати проїзду зможемо побачити лише на початку 2019-го. У якому транспорті та за яким принципом працюватиме електронний квиток, і де його можна буде придбати?

фото: Олег Огородник
У січні минув рік, як Верховна Рада України ухвалила закон, який передбачає електронну оплату проїзду у громадському транспорті. Львів довший час мав на меті стати одним із перших міст України, у якому запрацює електронний квиток. Однак наразі у містян більше запитань, аніж відповідей щодо запуску нової системи оплати проїзду. Терміни переносять із року в рік, а тому жителі Львова щодо запізнілих новацій налаштовані досить скептично.
“Кілька останніх років постійно говорять про електронний квиток у транспорті Львова. З року в рік тільки те й чуємо, що от-от і вже матимемо нову схему оплати, та наразі нічого ще не діє у місті. У маршрутках постійні сварки через оплату вартості, водії нервують, містяни бідкаються – от і все”, – зазначає “Львівській Пошті” львів’янка Світлана.
Закон щодо е-квитка, ухвалений 17 січня 2017-го українським парламентом, по суті містить перелік змін до інших нормативних документів. Завдяки цим змінам в українське законодавство вводиться саме поняття електронного квитка. До цього в різних містах України, зокрема у Львові, робили ті чи інші кроки до впровадження е-квитка, проте запрацювати повноцінно він не міг через елементарну відсутність законодавчої бази.
Нагадаємо, що загальна вартість проекту впровадження е-квитка у Львові становить 11,2 млн євро, з яких 10 млн євро – кредит ЄБРР, 1,2 млн євро – кошти міського бюджету. Нагадаємо, 18 травня Львівська міськрада ратифікувала укладений між “Львівавтодором” та ЄБРР 17 листопада 2016 року кредитний договір, який передбачає надання Львову 10 млн євро на впровадження е-квитка. Також у Львові за допомогою онлайн-голосування обрали назву для е-квитка. Переможцем конкурсу стала назва “ЛеоКарт”, а її автор отримав річний абонемент на всі види громадського транспорту.

Остаточні результати будуть влітку 2019-го

Наразі ж місто працює над тендером. Свої заявки на тендер подали 17 компаній та консорціумів. Після цього заплановані ще два етапи тендеру – технічний і економічний. На технічному етапі оцінять технічні пропозиції і зможуть відкинути кілька компаній, а на економічному – виберуть компанію, ціна якої буде найпривабливішою для міста, і яка займатиметься вже безпосереднім введенням в експлуатацію електронного квитка у львівському транспорті.
“Перший етап конкурсу щодо впровадження е-квитка у Львові завершився. Визначено більше як десять фірм, які виявили бажання братися за ці роботи. До кінця березня маємо погодити технічну специфікацію. Відповідно процедура технічних закупівель буде відбуватися у вересні-жовтні. Коли ми оберемо претендентів, які відповідають технічним показникам, ми оголосимо процедури закупівель. Це буде кінець року. Утім, коли саме компанія реалізує проект – невідомо, адже хтось може зробити за три місяці, а хтось – за півроку”, – каже Олег Береза, керівник ЛКП “Львівелектротранс”.
Львів’яни зможуть придбати е-картки у кіосках на громадських зупинках, у супермаркетах та на вул. Горбачевського, у центрі обслуговування пасажирів громадського транспорту
Начальник відділу автоматизованої системи оплати проїзду ЛКП “Львівавтодор” Сергій Журбенко у розмові з “Львівською Поштою” повідомив, що тендерні процедури завершаться у липні-серпні цього року. Після цього впродовж року компанія-переможець встановлюватиме все необхідне для роботи е-квитка. Скористатись автоматизованою оплатою проїзду, з його слів, львів’яни зможуть лише на початку 2019-го.
“Умовно кажучи, до серпня 2019-го маємо у планах вже повністю реалізувати проект щодо е-квитка. Процес затримався через те, що Європейський банк довго погоджував нам грантові кошти на оплату роботи незалежних консультантів, які контролюватимуть весь процес впровадження автоматизованої системи оплати проїзду”, – повідомив Сергій Журбенко.
З його слів, е-квиток впроваджуватимуть у кілька етапів – спочатку в електротранспорті, потім – у міських автобусах. У подальшому планують запровадити е-квиток у приміських автобусах, більша частина маршрутів яких проходять Львовом.
“Розуміємо, якщо запустити електронний квиток одразу у всьому громадському транспорті, то цим спричинимо шалений бум, бо всі хотітимуть придбати собі квиток. Львів’яни, до слова, зможуть придбати картку в кіосках на громадських зупинках, а також у супермаркетах чи на вул. Горбачевського у центрі обслуговування пасажирів громадського транспорту”, – каже він.
Одразу із впровадженням електронного квитка місто планує перейти на інший спосіб розрахунку заробітної плати львівським водіям, які зароблятимуть вже залежно від проїжджених кілометрів
Зазначимо, що у січні цього року Львівська міськрада надала в оренду ЛКП “Львівавтодор” приміщення на вул. Горбачевського для створення центру з роботи над е-квитком. Згідно з ухвалою, ЛКП “Львівавтодор” отримає в оренду на три роки приміщення загальною площею 495,7 м2. Орендовані “Львівавтодором” приміщення будуть розташовані на першому та другому поверхах триповерхової будівлі на вул. Горбачевського, 10 (між вул. Сахарова та Генерала Чупринки). У цих приміщеннях “Львівавтодор” у межах впровадження електронного квитка має облаштувати центр обслуговування пасажирів громадського транспорту. У центрі львів’яни зможуть придбати картки для електронної оплати за проїзд та поповнити їх. Там же діятиме кол-центр для пасажирів.
“Наголошу, що після впровадження е-квитка продаватимуть лише пластикову картку, яка буде ключем до рахунку і яку згодом ви зможете самостійно поповнити. І тоді без проблем їздити на цю суму у транспорті. Поповнити можна буде за таким же принципом, як сьогодні поповнюємо рахунок мобільного”, – акцентує Сергій Журбенко.
Принагідно нагадаємо, що з 24 січня 2017 року у Львові почала діяти система безготівкового розрахунку в електротранспорті. Спочатку оплатити проїзд за допомогою смартфона можна було у трамваї №8 (площа Соборна – Сихів), а пізніше – у всьому електротранспорті. Спершу через смартфон можна було придбати лише загальний квиток, а з травня – пільговий. Також торік влітку у трамвайному вагоні №1088 встановили термінали для безготівкової оплати проїзду. Система передбачає можливість оплати платіжними картками усіх банків світу.

Пручаються е-квитку як можуть…

А тим часом у сусідніх областях вже роблять перші спроби запровадження е-квитка. Пасажири Тернополя та Мукачева вже користуються електронними грошима, а у Мукачеві для проекту закупили нові автобуси.
“Сьогодні з ЄБРР також працює Вінниця, яка нас випереджає, бо вони вже завершили тендер і цього місяця оголосять переможців. Київ випробовує е-квиток на комунальному транспорті. Одеса також намагається запровадити е-квиток, щоправда, наразі відстає”, – повідомив Сергій Журбенко.
Однак у містах, де запроваджують електронну оплату проїзду, до новацій звикають не так вже й легко. Ось, наприклад, у Тернополі водії маршруток нещодавно страйкували через запровадження такої системи оплати. Тернопільських водіїв не влаштовує, що після введення електронної системи оплати за проїзд вони позбавлені можливості “працювати” з готівкою. Зазначимо, що проїзд у маршрутках Тернополя з 2 січня становить 5 грн за умови готівкового розрахунку і 4 гривні в разі оплати “Карткою тернополянина”.
“Розуміємо, що система буде новою, і не всі одразу її підхоплять. Тому паралельно із впровадженням електронного квитка місто планує перейти на інший спосіб розрахунку заробітної плати львівських водіїв. Зокрема, хочемо запровадити систему нарахування зарплатні за проїжджені кілометри, бо в такому випадку водії не будуть прив’язуватись до кількості пасажирів, а намагатимуться здійснювати більше рейсів”, – зазначив Сергій Журбенко.

Е-квиток: у чому переваги?

“Львівська Пошта” вже неодноразово писала про те, чому місту Лева так потрібен електронний квиток. Насамперед система громадських перевезень нарешті вийде з тіні. Після впровадження електронного квитка можна буде нарешті реально оцінити ринок перевезень у місті Лева, і переконатись, чи справді перевізники аргументовано нарікають на постійні збитки своєї роботи. Пасажирам та водіям транспорту е-квиток теж спростить життя. Водії більше не намагатимуться наслідувати Юлія Цезаря, виконуючи кілька справ одночасно, а стежитимуть за дорогою.
Однак Сергій Бабак, заступник міського голови Львова з питань житлово-комунального господарства, зазначав “Львівській Пошті”, що електронний квиток не є панацеєю: “На мою думку, не можна вважати, що завтра ми матимемо електронний квиток і все в нас буде добре – ні. Чому? Є ціла низка проблем, які потрібно вирішувати. В першу чергу, тарифи на перевезення повинні бути економічно обґрунтовані. Бо сьогоднішні 5 грн не є економічно обґрунтованим тарифом. По-друге, треба щось вирішувати із пільговиками. Адже це така проблема, яку держава нахабно скинула на плечі місцевих бюджетів, не думаючи, звідки на місцях братимуть кошти. Вкотре скажу, що навіть за радянської влади не було безоплатного проїзду. І сьогодні ніде у світі безкоштовного перевезення немає. Тому що тут працює економіка”.
Він каже, що потрібно якнайшвидше впроваджувати монетизацію пільг і адресно виділяти гроші кожному пільговику.
“Якщо в людини є заслуга перед державою, то цій людині треба дати гроші на руки, і нехай вона вже сама вирішує, на які цілі їх використати. Тобто мова про монетизацію пільг. Тим паче, що є чимало пільговиків, які в силу тих чи інших обставин взагалі не користуються громадським транспортом, а отже, не отримують свою пільгу. А всі мають бути в рівних умовах. Пенсіонер все життя платить внески в пенсійний фонд. І так само йому мають розрахувати і виплачувати регулярно певну суму на проїзд у транспорті. І якщо не вирішити ці проблеми, то впровадження е-квитка нам не допоможе”, – запевняє Сергій Бабак.

Запозичуємо австрійський досвід

Торік восени ЛКП “Львівавтодор” визначив компанію, яка надаватиме консультації із впровадження електронного квитка на проїзд у громадському транспорті Львова. Це компанія iC consulenten з Австрії. іС group має офіси у Відні і Зальцбурзі (Австрія) та в Любляні (Словенія), а також підрозділи у багатьох країнах світу. Український підрозділ iC consulenten діє з 2006 року.
Компанія-консультант аналізує технічне завдання тендеру на впровадження е-квитка та надає свої поради.
“На підставі наших бачень консультанти пишуть тендерну документацію. Вони допомагають провести тендер, а в подальшому здійснюватимуть контроль за правильним впровадженням автоматизованої оплати вартості проїзду у громадському транспорті Львова.


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8257 / 1.65MB / SQL:{query_count}