Вижити не можна загинути

Львівщина є однією з найбільш аварійних областей України. Щоб зменшити кількість ДТП, людей учитимуть культури поведінки на дорогах через проект “Безпечні дороги”

Про безпеку на дорогах, а точніше про відсутність безпеки, говорять давно, але безрезультатно. Невтішні цифри щодо кількості дорожньо-транспортних пригод що рік, то більші. Поліцейські зауважують: щойно покращується дорожня інфраструктура, як кількість ДТП зі смертельними наслідками збільшується. Львівська область серед лідерів щодо цих показників…
“За півроку 2017-го у місті трапилось понад чотири тисячі ДТП. Зокрема, у 670 аваріях постраждали люди, 69 загинуло. За цей же період поліція зафіксувала 104 ДТП за участі дітей. Наша область одна із найбільш аварійних областей в Україні. На жаль, на дорогах ми втрачаємо більше людей, аніж в АТО”, – констатує старший інспектор відділу зв’язків з громадськістю Управління патрульної поліції Львова Микола Ільчук.
І додає, що кожна четверта ДТП із потерпілими (близько 25%) стається з вини нетверезих водіїв. В Україні тільки за вересень поліцейські склали понад 80 тисяч протоколів на водіїв, які кермували автомобілем у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння.
Причини скоєння ДТП залишаються незмінними. Серед частих поліцейські виокремлюють: перевищення швидкості руху, обгін на дорозі, порушення ПДР на перехрестях, зокрема поза населеними пунктами, а також недотримання інтервалу та дистанції під час руху. Крім того, неабияк відволікає увагу водія й користування ґаджетом за кермом.

Дискусії, флешмоби, тренінги і світловідбивні значки для дітей

Варто пам’ятати, що учасниками дорожнього руху є не лише водії приватних автівок, а й пішоходи, велосипедисти, пасажири громадського транспорту. Щоб нагадати про це львів’янам, навчити їх культури поведінки на дорогах, цього тижня під час дискусійної зустрічі, яку організувало tvoemisto.tv. щодо безпеки на дорогах, у Львові презентували новий інформаційно-просвітницький проект із безпеки руху “Безпечні дороги”. До проекту долучилися Церква, поліція, освітяни, медіа, а також група автомобільних компаній та Міжнародна асоціація Rotary Lviv International.
 
 джерело: Департамент комунікації МВС України
Насправді над цим проектом працюють вже не один місяць, розповідає “Львівській Пошті” Олег Котис, координатор соціальної ініціативи УГКЦ “Хтось не зробить”. Попередньо вже провели низку дискусійних зустрічей і здійснили кілька контрольних виїздів на дороги Львова та області. Як зазначає співрозмовник, метою проекту є зменшення кількості порушень ПДР всіма учасниками руху, що відповідно вплине на кількість ДТП і змінить ситуацію на дорогах.
“У рамках проекту вже найближчим часом плануємо зробити соціологічне дослідження в школах та, можливо, навчальних закладах, щоб зрозуміти, чому люди порушують Правила дорожнього руху. Звісно, в кожного з цього приводу є своя гіпотеза, але хочемо опиратися на статистику, на дослідження. Про співпрацю вже домовилися з кафедрою соціології Львівської політехніки. Після чого організовуватимемо навчальні зустрічі для різних цільових аудиторій – батьків, учнів, вчителів. Також буде серія публічних дискусій, флешмоби, тренінги для водіїв, робочі зустрічі, де напрацьовуватимемо інші рішення. Думаю, цей соціальний проект стане платформою, щоб залучити всіх, кого болить питання безпеки на дорогах. Якщо, наприклад, місту потрібно буде допомогти з якимсь рішенням у цьому напрямку, ми зробимо це”, – пояснює Олег Котис.
Завдяки проекту “Безпечні дороги” популяризуватимуть світловідбивні значки, зокрема серед дітей.
“Власне, наш перший проект – це рефлектори, світловідбивні значки, які можна чіпляти на одяг. Частково цей проект прийшов до нас із Данії. Ще 45 років тому там також була така ініціатива – поширювати відблискувачі серед школярів. В Україні погані дороги, погане освітлення доріг. Діти легко можуть травмуватися. Безумовно, вирішувати питання доріг зобов’язані держслужбовці. Але ми теж можемо долучитись до змін. Тож почали зі шкіл-інтернатів, де розповсюджуємо такі значки. А далі почали працювати й зі спортивними школами. Щоб у Львові така ініціатива поширювалась швидше, співпрацюємо з патрульною поліцією. Разом із нею робимо інші проекти, пов’язані зі збереженням життя дітей”, – каже президент організації Rotary Lviv International Club Ларс Вестб’єрг, наголошуючи, що життя людини коштує дорожче, аніж латання вибоїн на дорозі!
Попередні підсумки й досягнуті результати інформаційно-просвітницького проекту “Безпечні дороги” планують представити вже через півроку. Організатори зустрічі додають, що до співпраці можуть долучатися всі охочі. Стежити за перебігом кампанії можна за допомоги хештеґа #SafeRoadsLviv.

Священики також долучаються

До проекту “Безпечні дороги” долучається й духовенство. Бо ж відомо, що чи не найвищий рівень довіри в суспільстві саме до Церкви. Голова Комісії у справах молоді Львівської архиєпархії УГКЦ отець Ростислав Пендюк нагадує: ще на початку 2017 року єпископи УГКЦ звернулись до всіх учасників дорожнього руху із закликом дотримуватися ПДР.
“Варто зауважити, що, по-перше, недотримання Правил дорожнього руху є не лише порушенням закону, а й Божої заповіді – не вбий. Тому що ми бачимо статистику, яка свідчить про кількість смертей на дорогах. Відповідно всі ті, що спричиняють ДТП, прямо порушують цю заповідь. По-друге, дороги – це місце, де зустрічаються різні люди. Так чи інакше, на дорогах люди взаємодіють, виникають такі собі стосунки. Але в цих стосунках нам дуже бракує поваги і розуміння. Не варто думати на дорозі, що я – центр всесвіту. Варто поважати інших, їхні права, гідність. По-третє, думаю, добре було б навчитись звертати увагу, коли хтось таки порушує ПДР”, – каже отець Ростислав Пендюк.

Досягнути Vision Zero

Орест Олеськів, голова Львівської асоціації велосипедистів, додає, що культура поведінки на дорогах відсутня не лише серед водіїв, а й серед велосипедистів. Щоби вирішувати цю проблему надалі, варто використовувати кращі практики в питаннях безпеки дорожнього руху, які вже працюють у світі.
“Найкращі показники в скандинавських країнах, Нідерландах. Переконаний, що потрібно ці методи переймати. Зокрема, є програма “Нульове бачення” (Vision Zero) – бачення нульової смертності. Швеція була першою країною, яка встановила принцип: до 2030 року на дорогах і вулицях Швеції не повинна загинути жодна людина! У нас це зараз виглядає недосяжною метою, але до цього потрібно прагнути, – зазначає Орест Олеськів. – Як цього досягти? Потрібно покращувати інфраструктуру, щоб унеможливлювати аварійні ситуації. Добре, що Львів залучає 48 мільйонів євро кредитних коштів на безпеку дорожнього руху. Є можливість за ці гроші втілити хороші рішення. Друга складова змін – дотримання правил та контроль за їх дотриманням. У нас це не працює нормально! Більшість учасників відчувають безкарність. Третя складова змін – це постійний потік інформації про дотримання ПДР, аби кожен усвідомлював свою відповідальність на дорозі”.
Тетяна Капись, т.в.о керівника відділу зв’язків із громадськістю Управління патрульної поліції Львова, лейтенант поліції, резюмує, що проблема з безпекою на наших дорогах далеко не нова і з кожним роком набирає більших обертів, але певна, що через такі проекти справді можна щось змінити: “Якщо ми залучимо якнайбільше небайдужих людей до вирішення цієї проблеми і надалі працюватимемо маленькими кроками, то зможемо зрушити хоча б процес культури правосвідомості”.

Борис, таксист, водій із 26-річним стажем:
– Із безпекою на наших дорогах просто катастрофа. Маю на увазі стан доріг, водіїв, які невміло кермують автомобілями, несвідомих пішоходів. У нас повністю відсутня культура поведінки на дорогах серед усіх учасників руху! Спілкуюся з водіями-далекобійниками, то кажуть, що в інших містах України ситуація на дорогах відрізняється. Там бодай пішоходи більш виважено переходять дорогу. А у нас, як бачимо, щойно поліцейський зробить зауваження за перехід у недозволеному місці, як у відповідь наразиться на неповагу та непристойні слова. А штрафи мізерні… Подивіться, як переходять дорогу львів’яни біля оперного театру чи пам’ятника Адамові Міцкевичу. Ходять як хочуть. До речі, зауважу, що молодь у нас таки культурніше переходить дорогу, аніж старші львів’яни. Пішохід часто думає, що він – центр всесвіту. Але ж це не так! Правда й у тому, що в нас і далі можна купити права. Нещодавно повідомили, що зменшуватимуть дозволену швидкість руху автівок у населених пунктах. Питання: чим цю швидкість будуть контролювати? У нас немає сертифікованих приладів для цього. В тій же Росії є двосторонній прилад, встановлений в машині патрульних, який фіксує швидкість. У разі чого на місці автоматично видається фотодоказ. Як мінімум 12 годин на день я за кермом. Щодня спостерігаю чимало порушень на наших дорогах. От буквально вчора о п’ятій ранку везу пасажира на ранковий експрес, і з правого боку виїжджає велосипедист, без будь-якого освітлення. Його легко можна було не зауважити і збити… Велосипедисти дозволяють собі їздити на червоний, перед переходами не зупинятися і на швидкості переїжджати “зебри”. Нюансів багато. Поліція чомусь не дуже на це реагує. Хіба що більше уваги звертає на неправильне паркування. Окрім того, виокремлю ще одну болючу тему для наших водіїв – польські “бляхи”. Щодня ми маємо з ними якісь інциденти, причому доволі серйозні. Але ж можна вирішити це питання: бодай дозволити ввозити сюди лише машини, час випуску яких не перевищує 10 років. Але тоді платити за них пристойний податок. Плюс “автоцивілка”. Щоб у разі ДТП відшкодували збитки і можна було знайти власника автомобіля. На мій погляд, до автопарку Львова за останні три роки додалося 100 тисяч машин. А додатково збудованих доріг немає. Жодної! В нас ту ж саму вулицю Трускавецьку ніяк не закінчать. Ще від Євро-2012 зволікають з роботою.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8152 / 1.64MB / SQL:{query_count}