“Боротьба” за зупинки

Понад половина зупинок громадського транспорту у Львові не облаштована лавками, а що вже казати про павільйони. “Пошта” з’ясувала, що роблять у місті, аби львів’янам було зручніше чекати на маршрутки

фото: Андрій Польовий
Львів асоціюється не лише зі старовинною архітектурою, фонтанами та бруківкою в середмісті, а й із дощем. Городяни жартома називають його другим Лондоном. Непереливки тим, хто завбачливо не захопив зі собою парасольки, бо часто і сховатися ніде навіть на зупинках громадського транспорту. Більшість їх навіть лавками не облаштована, а що вже казати про накриття! 
Брак облаштованих зупинок – така ж велика проблема міста, як і погані дороги. Особи, які переміщаються Львовом на авті, відчувають проблемні ділянки доріг, а жителі, що користуються громадським транспортом, відчувають на собі всі стихії, чекаючи на транспорт. 
“Я живу на вулиці Бойчука і щодня їжджу на роботу маршруткою. Якщо сильний вітер або спекотне сонце – ще півбіди, а коли падає дощ чи сніг, то геть мокра на роботу приходжу. Знаєте, після цього вже нічого робити не хочеться. Не розумію, чому не можна облаштувати місто належним чином! Адже на зупинці трамвая, що поряд, є хоча б ненове накриття…” – нарікає “Пошті” львів’янка Марія. 

Зріз по районах Львова

Нині у Львові є 592 зупинки, з яких лише 51% облаштовано павільйонами. Найменше таких у Личаківському районі (всього лише 37 із 98 наявних), найбільше – у Сихівському (66 із 91 загальної кількості). 
Традиційно основна проблема – брак коштів. Начальник відділу житлово-комунального господарства Галицької райадміністрації Львова Микола Захарків розповідає “Пошті”, що облаштування однієї зупинки коштує приблизно 28 тис. грн. У районі ж таких пунктів потрібно більше 40. Цього року з міського бюджету виділили 150 тис. грн для облаштування павільйонів у Галицькому районі. Цього вистачить, аби довести до належного вигляду 4 – 5 зупинок і відремонтувати старі. 
Зі слів Олександри Сладкової, керівника управління адміністрування, будівництва та розвитку інфраструктури департаменту розвитку Львівської міської ради, усі зупинки міста мають бути одного стилю. 

фото: pora-valit.livejournal.com
“З погляду естетики, усі зупинки міста мають бути однаковими. На них мусить бути розміщена потрібна інформація для користувачів громадського транспорту. Зрештою, для нас приклад – Європа. Ми бачимо, якими мають бути зупинки. Крім цього, приватні організації починають називати такі пункти по-своєму. Прикладом є зупинка “Наша оселя” чи “Провесінь”. Їх назви мають відповідати назвам вулиць або місцевості, де вони розташовані, а не бути прив’язаними до якогось бізнесу”, – вважає Олександра Сладкова.
У Львові рішенням виконкому затвердили взірець зупинки громадського транспорту. Вони в нашому місті мають бути такими, як біля Франкового вишу чи ринку “Добробут”: коричневого кольору зі склом. 
Нині міська рада активно співпрацює з бізнесменами щодо облаштування зупинок. Так, цього року підприємці працюватимуть над 10-ма. Фірми погоджуються зробити накриття і пильнувати, аби пункти для очікування транспорту були в належному стані. Натомість бізнесмени розміщуватимуть на них свою рекламу. Наприклад, у Галицькому районі містяни згодом побачать результат співпраці з однією зі львівських компаній: там планують облаштувати сім зупинок. Микола Захарків розповів, що компанія має змогу і бажання зайнятися такою роботою по всьому місту. 
У Львові є 592 зупинки, з яких лише 51% облаштовано павільйонами. Найменше обладнаних – у Личаківському районі (лише 37 із 98 наявних), найбільше – у Сихівському (66 із 91)
 Понад три роки містяни сподіваються на облаштування зупинки на вулиці Городоцькій поблизу жиркомбінату. Цього року там нарешті зробили тротуар, проклали велодоріжку (“Пошта” неодноразово писала про цю ділянку). А от про її накриття досі думають. “Облаштування зупинки плануватимемо на наступний рік. Потрібно ретельно розглянути проект, адже там дуже мало місця для того, щоб можна було встановити накриття. Якщо буде технічна змога це зробити так, аби не заважати руху пішоходів, на наступний рік обов’язково заплануємо”, – розповів “Пошті” Святослав Костяк, керівник відділу комунального господарства Залізничної райадміністрації.
Проблема і в тому, що здебільшого у Львові вузькі вулиці та ніде облаштовувати накриттів. Але з подібними незручностями сусідній Краків впорався, отже, є надія, що і в нас усе вдасться.

Як приборкати вандалів?

На жаль, щойно облаштовані зупинки не завжди довго зберігають свій новенький вигляд. Як зазначає Святослав Костяк, зупинки завжди обмальовують, обписують і обклеюють різними наліпками та оголошеннями. “Двірники періодично їх очищують, миють, але це дуже важко. Звісно, після цього зупинки трохи неохайно виглядають. Це ж є громадські кошти, а люди самі своє майно нищать”, – каже співрозмовник. Він додає, що непоодинокі випадки крадіжок урн поблизу зупинок. Бувало навіть, що бетонні розбивають!
Неабиякі проблеми з хуліганами є у Франківському районі. Як розповів Орест Тимчишин, заступник голови Франківської райадміністрації, розбите скло та незрозумілі написи на зупинках у районі не рідкість… “Цього року на зупинках у районі замінили понад 40 шиб. На них пишуть графіті, тож той, хто прибирає територію, миє зупинку скипидаром. Також люди клеять оголошення, які потім неможливо зняти. А яка вірогідність, що такого хулігана впіймають? Камери спостереження були б корисні загалом для безпеки в місті. Чим їх більше, тим вища вірогідність, що зловмисника спіймають”, – Орест Тимчишин.
Найменший відсоток пошкоджень зупинок – на території Личаківського району. “За останні два роки не було ніякого вандалізму. Інколи випадково вибивають скло”, – каже “Пошті” Іван Лозинський, голова Личаківської райадміністрації.

Перші в Україні: еко-зупинка

У Львові планують облаштувати першу в Україні еко-зупинку. Микола Захарків розповів “Пошті”, що зробити це у Львові взялася громадськість. “Ми вже старий павільйон демонтували і підготували місце під цю зупинку. Наскільки знаю, конструкція вже виготовлена: каркас скляний, скло вже замовили. Лише спеціальне волокно, на якому буде озеленення, потрібно замовити. Найближчим часом усе повинні організувати, і ми плануємо до кінця вересня встановити павільйон на площі Галицькій”, – каже він.
Львівський активіст Дем’ян Данилюк, який нині працює завідувачем сектору внутрішньої промоції міськ­ради, цей проект називає “виховним”. Еко-зупинки, на його переконання, сприятимуть “екологічному” мисленню містян. 
“Для того, щоб покращити екологічну ситуацію, потрібно зменшувати кількість приватного транспорту, підвищувати екологічність автобусів, аби їх двигуни були щонайменше євро-5, і насаджувати більше дерев”, – каже Дем’ян Данилюк.
Тож цього року кожна адміністрація поставила не менше п’яти павільйонів на кожен район коштом міського бюджету. У планах до кінця року – облаштування ще кількох зупинок громадського транспорту. Та все ж, видається, без інтенсивного втручання громади ситуацію з облаштуванням зупинок громадського транспорту кардинально не змінити. Мирослав Голяк, активіст громадського руху “Дайте пройти!”, радить наполягати і стимулювати міськраду до вирішення проблеми. 
“У цьому випадку працюють тільки звернення в міську раду. Вони працюють “залізобетонно”. Чим більше звернень буде щодо кожної конкретної зупинки на кшталт “Вимагаємо облаштувати павільйон для очікування для того, щоб захиститися від опадів там і там”, тим швидше їх облаштують”, – каже він.

І зупинка, і туалет 

Шевченківська рай­адміністрація Львова уклала угоду на облаштування зупинки громадського транспорту біля ринку “Галицьке перехрестя” з одним із приватних підприємств міста за 3,39 млн грн, повідомляють у “Віснику державних закупівель”.
Зупинка буде розташована на вул. Б. Хмельницького, 271 – 275. Передбачене встановлення шести унітазів і трьох пісуарів. Також фірма бере на себе виконання будівельних і сантехнічних робіт для облаштування зупинки з вигодами. Роботи планують завершити до кінця поточного року, повідомляє сайт “Наші гроші”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8075 / 1.61MB / SQL:{query_count}