Львів запозичить досвід Вінниці

Трамвай – головний громадський транспорт Львова. У цього виду транспорту багато переваг

Трамвай – головний громадський транспорт Львова. Одні віддають йому перевагу, бо це практично, інші – бо романтично. Можливо, комусь і не подобаються “рогаті”, та все ж серед львів’ян таких небагато. У цього виду транспорту багато переваг. Здебільшого вранці маршрутки перепов­нені, а в трамваях “є чим дихати”. Вони екологічні, та й вартість проїзду, якщо порівнювати з автобусами, у них вдвічі дешевша. 
У Європі трамваї в пошані: для них здебільшого виділяють окрему смугу, тож вони значно швидші, бо не стоять у корках, як це буває у Львові. Там нікому й на думку не спаде припаркувати авто на колії! А в нас таке стається часто. 
Львівська трамвайна історія давня. Ще в 1880-ому в місті Лева запустили кінний трамвай, який їздив зі швидкістю приблизно 6 км/год: темно-коричневі вагони з написом Tramwaj lwowski тягнули коні. Як писала “Пошта”, тоді було всього два маршрути від залізничного вокзалу: перший – вул. Городоцькою до казарм Фердинанда (біля нинішнього Муніципального театру), другий – у середмістя, до площі Митної. Для конки рейки робили з дерева та покривали їх бляхою. Коли ж трамвай, піднімаючись Городоцькою, був перевантажений, впрягали додаткових коней. Згодом тварин продали, а вагони переробили на причіпні для електричного трамвая. 31 травня 1894 року львівський “рогатий” вирушив у перший свій рейс. Так, уже 121 рік містом курсують електричні трамваї.

Проблеми львівських “рогатих” 

Історія трамваїв у Львові давня, але проблем із кожним роком додається. Трамваї, виявляється, також старіють, а ще на вулицях міста більшає автомобілів, які створюють чимало перешкод “рогатим”. 
Директор ЛКП “Львів­електротранс” Сергій Васільєв розповів “Пошті”, що інколи трамваї припиняють рух через ДТП, які стаються на коліях. Доки ситуації “оформлюють”, інтервал руху збільшується. Півгодини “тут”, кілька хвилин чекання “там”, затори, тож за цілий день може бути затримка графіка до чотирьох годин. А ще львівські трамваї виходять із ладу. Директор ЛКП “Львівелектротранс” запевняє, що всі “поломки швидко та якісно усувають”. 
Нині у Львові щодня курсує 61 трамвай: 59 старого виробництва, два – “Електрону”. Середній термін експлуатації “рогатих” нашого міста – аж 30 років. Можливо, вік і поважний, але транспортні засоби не такі старі, як, буває, здається. Аби вони працювали справно, їх постійно підремонтовують.
Львову потрібно щонайменше 10 років для того, аби досягти європейських стандартів щодо громадського транспорту
Зі слів керівника вагоно-ремонтної майстерні Романа Котюги, щойно трамвай проїхав 100 тис. км, згідно з нормативними документами, він повинен “заступити” на середній ремонт (бувають і проміжні). Також ЛКП “Львівелектротранс” включає в себе два підрозділи: службу колії та енергослужбу, яка обслуговує мережі. 
Стосовно тих, які не їздять містом, а чекають на лагодження, у ЛКП розповіли, що на їх відновлення необхідно по півмільйона гривень на кожного. Сергій Васільєв повідомив, що підприємство не лише ремонтує, а й планує закупити нові “Електрони”. На це мають бюджет – 4,5 млн євро. 

Вінничани діляться досвідом

У 2012-ому, коли Львів активно готувався до Євро-2012, Вінниця подарувала місту два трамвайні вагони (хоч і вживані, та все ж капітально відремонтовані). Відновлення кожного “рогатого” Вінниці тоді обійшлось у майже 250 тис. грн. Нині ці транспортні засоби їздять Львовом. Та на цьому співпраця з Вінницею не закінчується. 
Директор ЛКП “Львів­електротранс” Сергій Васільєв, показуючи “Пошті” документи, розповів, що минулого тижня Вінниця презентувала відреставрований трамвай. “Нині на моєму столі лежить проект цих трамваїв. Львівелектротранс активно вивчає нові технології, які застосовує Вінниця. Оскільки у Львові є своя вагонно-ремонтна майстерня і підприємство “Електрон”, то їх у майбутньому втілюватимуть і в нашому місті”, – зазначив співрозмовник.

Модернізований трамвай у Вінниці, створений на базі чеського, виготовленого понад 20 років тому
фото: urban.vn.ua
Львівський активіст Дем’ян Данилюк, який нині працює завідувачем сектору внутрішньої промоції міськ­ради, розповів, що Львову потрібно щонайменше 10 років для того, щоб досягти європейських стандартів щодо громадського транспорту. 
“У 90-их у Польщі було краще, ніж у нас зараз. Тобто нині ми не допрацювали навіть до рівня цієї країни 90-их років. Потрібно, аби був пильний контроль фінансових витрат, а також більше сучасних проектів, бо, на жаль, зараз роблять радянського взірця. Якщо в Кракові колії для трамваїв прокладають на газоні, відтак рівень шуму найнижчий, то в нас такого не зроблять, бо бачення ще радянське”, – каже співрозмовник. 
Щойно завершать реалізацію проекту “Трамвай на Сихів”, у міському депо стане на десяток “рогатих” більше. Після завершення робіт введуть в експлуатацію ще 12-16 вагонів, розповів Сергій Васільєв. Також у планах підприємства на вересень – жовтень – відновлення і здача в експлуатацію 10 одиниць техніки (і трамваїв, і тролейбусів). 
У Львівелектротрансі закликають львів’ян бути дбайливішими і до трамваїв, і до тролейбусів. “Усі старання ЛКП марні, якщо після місяця експлуатації транспортний засіб уже зіпсований”, – каже директор підприємства. 

Музей “живих” трамваїв

ГО “Українське товариство захисту і розвит­ку електротранспорту “Львів’яни за електротранспорт” працюють над створенням Центру збереження історії львівського електротранспорту. “Якщо трамвай стоїть у музеї, то він не має права виїжджати. А нам потрібно зробити так, аби вони могли їздити містом, приносити людям радість і прибуток підприємству”, – зазначив активіст ГО Антон Лягушкін. 
Для відновлення раритетних “рогатих” у ЛКП бракує коштів. Активісти просять листи з пропозиціями про співпрацю щодо відновлення історичних трамвайних вагонів надсилати на електронну скриньку lvivzaet@ukr.net.
16.09.2015 9:30
Anton Zvyagintsev

Закуповуйте для нових ліній що завгодно, тільки не Електрон. Я розумію, що тут замішаний патріотизм, але це фікція. Електрон - не львівський і навіть не український трамвай. Його збирають з деталей з Росії, Туреччини і Німеччини. І продається в Україні він незаконно, бо не відповідає ДСТУ в дуже принципових питаннях, серед яких - навантаження на вісь. А це головний критерій безпеки пасажирів та взагалі можливості експлуатації трамвайного вагона. Лише корупційні схеми та тотальна брехня дозволила цьому російсько-турецькому брухту вийти на ринок. Але громадськість повинна сказати своє рішуче ні небезпечному транспорту іноземного походження.


Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8333 / 1.61MB / SQL:{query_count}