Аби не впав комусь на голову!

“Пошта” довідалася про особливості реставрації автентичних балконів у центральній частині міста Лева

фото: urban-project.lviv.ua Балкон, що реставрують вже зараз на вул. Братів Рогатинців, 45
За останні роки Львівська міськрада у співпраці з Німецьким товариством міжнародного співробітництва GIZ відремонтувала у місті 50 балконів. Цього року заплановано провести реставрацію та капітальний ремонт 13 балконів, серед яких, окрім того, що реставрують вже зараз на вул. Братів Рогатинців, 45, також балкон на пл. Осмомисла, 1, на вул. Герцена, 4, на вул. Просвіти, 6, вул. Курбаса, 8, вул. Замарстинівській, 3, вул. Куліша, 33. Нагадаємо, що торік відреставрували 25 балконів у 17 будинках. 
Як зазначив міський голова Львова, цього року міська рада виділила на цю справу 900 тисяч гривень, а німецькі колеги додають ще таку ж суму.
Робота над реставрацією триває безперервно. Деякі балкони у середмісті перебувають у дуже поганому стані. А коли власники не вважають за необхідність їх реставрувати – місто намагається взяти ініціативу, і допомогти з ремонтом.

Унікальність кожного 

В історичній частині міста Лева понищених часом балконів є досить багато. Як розповіла “Пошті” Лілія Онищенко, начальник управління охорони історичного середовища міськ­ради, є багато балконів, що начебто виглядають добре, і зненацька від них відвалюються великі куски. “Проте у Львові уже немає балконів у настільки поганому стані, щоб їм загрожував обвал”, – ділиться з нами Лілія Онищенко.
Нині можна спостерігати за тим, як реставрують балкон на вулиці Братів Рогатинців, 45. Вартість його реконструкції 88 тисяч гривень. 
Зі слів Віктора Проданчука, директора фірми “Оберіг-груп”, що активно займається реставрацією, цей балкон унікальний. Він складається з чавунного литва. Взагалі є дуже мало балконів з литвом, більшість iз них ковані. “Велику частину балконa доставили за часів СРСР, її буквально перенесли з іншого. Однак автентичність балконa саме у меншій, “рідній” частинці, яка збереглась ще з польського періоду. Після реставрації балкон виглядатиме, як виглядав сто років тому”, – запевняє Віктор Проданчук. А приблизно за місяць зможемо милуватися виконаною роботою.
В загальному на реставрацію кожного балконa знадобиться від одного до двох з половиною місяців, говорять керівники процесу. Все залежить від складності виконання робіт. Як каже директор фірми “Оберіг-груп”, суть кожної реставрації полягає у тому, щоб відновити максимум зроб­леного за часів Польщі та Австро-Угорщини. “Кожен балкон для нас як дитина, яку ми маємо виховати і зробити унікальною. Тому ми будемо прикладати знач­ні зусилля, аби відтворити колись втрачене. Звичайно, що спочатку буде помітно, що балкон недавно відреставрований, адже фарби яскраві і свіжі, але з часом метал трішки припилиться й зникнуть візуальні докази будь-якого втручання”.

Коли власники не схвалюють

Часто буває так, що балкон перебуває в аварійному стані, проте мешканці не погоджуються на його реставрування. Як зазначають в управлінні охорони історичного середовища, сума, яку повинен сплатити власник квартири, щоб його балкон відреставрували, не така вже і велика – 500 грн.
Кілька років тому щодо двох балконів на площі Соборній не могли дійти згоди. Згодом реставрацію одного все ж таки було погоджено з власниками, однак інший – залишився у поганому стані й донині.
“Балкон є частиною квартири, але якщо він впаде комусь на голову, то за це нестиме відповідальність міська влада”, – наголошує Лілія Онищенко.
Крім того, начальниця управління охорони історичного середовища розповідає “Пошті”, що коли мешканці не погоджуються на ремонт, не можна вільно зайти на балкон і почати ці роботи. Однак, коли виникає загроза обвалу, то все ж знаходять методи, аби її ліквідувати. “Згадую, що п’ять років тому у нас були випадки, коли ми робили такі балкони без згоди власників. На вулицях Вербицького і Коперника були аварійні балкони, навколо яких навіть не було огорожі. Один з них, здавалося, наче ось-ось впаде. А мешканці, які проживали у тих помешканнях, виїхали з міста, тому ми їх не знайшли. Провели ремонтні роботи без відома власників. Однак діяти таким чином неправильно”, – розповідає Лілія Онищенко.
Під час реконструкції ще одного також виникли проблеми: “мешканці відмовили робочим підключитися до електрики та подати воду”, – каже Лілія Онищенко.
Чиновниця додає, що якщо надалі будуть виникати проблеми з погодженням, то реставрації більше не проводитимуть. “Часом залишається хіба що сподіватись на те, що люди усвідомлять серйозність справи або ж чекати на зміну власників. Бачите, реставрувати балкони людям, котрі навіть склянку води відмовляються подати… нікому не треба”, – додала співрозмовниця. 

“Тяганина” з дозволами

Та не всі містяни проти таких реставрацій. Здебільшого ж ремонт балконів у середмісті сприймають на ура, тішать й результати. Проте гальмує весь процес реконструкції складність в отриманні дозволів. 
Лілія Онищенко стверджує, що спершу проект реставрації конкретного балкона повинна розглянути експертиза, вона кош­тує чимало, і триває довго. Після того потрібно підписати договір про те, що це пам’ятка архітектури. А вже потім надіслати його до Києва для надання офіційного дозволу. “І там вже починається “тяганина”, дозвіл то тут забракують, то там…” – каже вона.
“За той час, поки нам видадуть папери, аби зайнятися одним балконом, ми би змогли відреставрувати цілих п’ять!” – додає Віктор Проданчук.

Оригінальні балкони старого Львова
Як розповів “Пошті” львовознавець Ілько Лемко, сам по собі балкон особливої цінності не несе. “Так як балкон є частиною будинку, то він матиме цінність у тому випадку, коли будинок, у якому він вбудований, дуже старий або має цікаву історію. Будучи туристом в інших містах, я радше звертаю увагу на архітектурний ансамбль у цілому, а балкон є невід’ємною його частиною”, – каже Ілько Лемко. Однак львівський краєзнавець розповідає, що найдавніші балкони у Львові збереглися приблизно з середини  XIX століття. І саме про ці архітектурні пам’ятки є що сказати. Інформаційний портал photo-lviv.in.ua зібрав найоригінальніші балкони старого Львова.

фото: photo-lviv.in.ua
Балкон з фігурками дітей, що вбудований у будинку на вулиці Вірменській, 13 особливий декоративними елементами у стилі рококо. Фасад ділять сім рядів вікон. Центральну частину виділяє виступ з широким балконом із ажурною решіткою та фігурами путті на подіумах. Балконну плиту підтримують кам’яні консолі, вікна та двері завершені сегментами з рельєфними вставками.
Одним із автентичних балконів на Вірменській вважається ажурний балкон “1881”

фото: photo-lviv.in.ua
Будинок з часів будівництва неодноразово реконструювався. Фасад завершує аттик з карнизом, прикрашеним балконом з ажурною металевою решіткою, на якому зазначено дату “1881”.
На вулиці Галицькій, 20 є балкон з кам’яними головами. На консолях будинку розміщено три кам’яні голови, авторство яких приписують скульптору Гартману Вітверу та його брату Йогану-Міхаелю. Це, ймовірно, перша робота братів Вітверів у Львові.

фото: photo-lviv.in.ua
У Будинку Ландау, що знаходиться на вулиці Дорошенка, 19 є не менш цікаві балкони на другому і третьому поверхах. На всю ширину другого поверху проходить балкон з ажурним кованим огородженням. Балкони третього поверху, розташовані між пілястрами, з подібним огородженням підтримують підбалконні чаші і кронштейни.

фото: photo-lviv.in.ua
Основним акцентом будинку на Театральній,10 (на фото справа) є портик із двома парами колон, поверх фризу на постаментах лежать скульптурні постаті Венери або Міневри і Марса, що символізують війну і мир. Між постаментами зі скульптурами балкон із металевою решіткою. Жіноча скульптура давніша, а постать Марса, згідно з написом на жерлі гармати, на яку опирається Марс, виконав скульптор Павло Ойтелє у 1850 р. Воєнні атрибути – Марс і арматура – підтверджують належність будинку людині, причетній до військової справи (генералу Вінявському).

фото: photo-lviv.in.ua

Куди звертатися, якщо ваш балкон в аварійному стані?

Лілія Онищенко, 
начальник управління охорони історичного середовища Львівської міськради: 
Дія проекту “Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова” має обмежені рамки – центральна частина міста (площа Ринок) і все довкола неї. Скажімо, якщо йти на захід, то проект охоплює територію до Франкового вишу. Якщо іти на південь – до вулиць Грушевського – Франка. На північ – до вулиці Підзамче. На схід – до вулиці Личаківської (охоплює дуже маленьку частину). У рамках цього проекту половину коштів місто виділяє з бюджету, а половину – GIZ, дещо доплачують самі мешканці. В цьому проекті щороку обираємо кілька будинків (наприклад, у 2015-ому їх є 13), де робимо балкони. У випадку, якщо балкон розташований за межами проекту, ремонтні роботи виконуємо лише бюджетним коштом, інколи фінансово долучаються мешканці. Якщо у вас виникла реальна проб­лема з ремонтом балкона, зверніться з листом (можете надіслати його поштою або принести особисто) в управління охорони історичного середовища Львівської міськради (адреса: 79008, м. Львів, 
вул. Валова, 20) або в Центр надання адміністративних послуг (адреса: 79006, м. Львів, пл. Ринок, 1, вхід з боку ратуші). В листі опишіть проб­лему і зазначте, що просите включити ваш балкон у план реставрації чи відновлення балконів. Після того ми вам відповімо, коли орієнтовно вдасться допомогти відремонтувати балкон. 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8167 / 1.65MB / SQL:{query_count}