Транспортна розмальовка

У Львові триває конкурс дизайнерів для розмальовування міського пасажирського транспорту. “Пошта” довідалась, якого ж кольору будуть львівські трамваї і маршрутки та чи залишать на них рекламу

фото: facebook.com/alexander.shutyuck
Гуляючи містом Лева, містянам і туристам розбігаються очі не тільки від пам’яток архітектури та цікавих атракцій, а й від різнокольорових маршруток, трамваїв і тролейбусів, що їздять містом. Кожен транспорт пофарбований у свій колір і має свій візерунок. Така хаотичність не тільки дещо псує колорит Львова, а й розсіює увагу водіїв, що стає причиною частих аварій. 
Аби вирішити проблему, 12 травня Львівська міськрада оголосила конкурс дизайнерів для розмальовування трамваїв і автобусів. До участі запрошують авторські колективи дизайнерів, що до 20 червня (включно) 2015-го мають подати  свої пропозиції через єдине вікно міськради, що за адресою: Львів, пл. Ринок 1, каб. 115.  
Кожен охочий може зобразити та обґрунтувати своє бачення того, як має виглядати львівський громадський транспорт у майбутньому (йдеться про зовнішнє кольорове оформлення).
Одноколірний транспорт yже курсує містами Європи та України, зокрема Вінницею, Одесою та Харковом. Тому, Львову як культурній столиці України теж пасувало б уніфікувати транспорт Львова, зробити його більш естетичним і впізнаваним.

... аби зі Львовом асоціювалось

Організатори зазначають, що конкурс дасть змогу назбирати багацько цікавих ідей стосовно вибору кольорової гами  та візерунків львівського транспорту. 
“Пройшло чотири дні від початку конкурсу. Це ще надто мало часу, аби підводити підсумки. Зараз займаємось тим, аби якнайбільше поширити інформацію про конкурс. Сподіваємось почути від всіх бажаючих якнайбільше цікавих пропозицій”, –  зазначив у розмові з “Поштою” представник департаменту розвитку міськради Олександр Шутюк.
Зі слів співрозмовника, для початку учасники конкурсу повинні ознайомитись із умовами конкурсу за тел. 254-60-28 або на alex-shutyuk.livejournal.com, або на сайті ЛМР. Зокрема, не варто пропонувати надскладні орнаменти, бо їх просто-напросто не зможуть відтворити.
Трамваї вперше обклеїли  соціальною рекламою у 1992 р., а маршрутки рекламували пиво з 1998-го
“Важливо, щоби запропоновані рішення не були надто складними та дорогими у відтворенні – потрібно не забувати про економічну сторону питання. Також важливо зазначити, що обране в результаті конкурсу рішення стосуватиметься в першу чергу закупівель нових транспортних засобів та таких, що проходитимуть плановий капітальний ремонт. Перехід до нового дизайну повинен бути поступовим. Примушувати одномоментно перефарбовувати весь наявний рухомий склад нікого не будуть – це було б надто дорого та обтяжливо для всіх”, – акцентує  Олександр Шутюк.
Зі слів співрозмовника, говорити про те, чи буде весь транспорт одного кольору – важко. Не виключено, що певна кольорова гама буде притаманна трамваям, певна – тролейбусам, а ще інша автобусам. 
“Якщо хтось запропонує хороше рішення – то воно цілком матиме право на життя, якщо його оцінить журі конкурсу. Тим паче, що Львів перевантажений транспортом і людям інколи важко зорієнтуватись, а так вони зможуть краще орієнтуватись”, – каже Олександр Шутюк. 

Одна річ – затвердити колір, інша – пофарбувати

Ще за радянських часів по Львову курсували червоно-жовті трамваї. Як повідомили “Пошті” у ЛКП “Львівелектротранс”, саме такі кольори зазначені у паспортах вагонів.
фото: Андрій Польовий
“Ми довго шукали в документації про те, чи мав радянський трамвай спеціальне забарвлення. Вияснили, що мав, і це були відомі нам жовті і червоні кольори. Вже потім, коли поступово з’являлась реклама, ці кольори періодично змінювались. Як на мене, то це гарні барви, які гармонійно виглядатимуть у нашому місті”, – повідомила “Пошті” керівник відділу маркетингу ЛКП “Львівелектротранс” Ольга Бачинська.
Зі слів співрозмовниці,  перефарбувати “рогаті” в один колір не так вже й легко. Якщо з трамваями простіше, бо вони потребують не такої дорогої фарби, то тролейбуси малюють тільки автомобільною фарбою. Реалізувати задуми більш реально, на думку Ольги Бачинської, з цілком новим транспортом.
“По Львову їздить і старий електротранспорт, і новий. Всі вони різного виробника, різного року випуску. Тобто для кожної машини потрібно свій підхід. Звичайно, на перспективу – річ хороша. Так є у Харкові. Там всі трамваї і тролейбуси зеленого кольору. Але це дуже затратно! Можна, наприклад, запустити однакові трамваї на Сихів. Тоді і підприємство не втрачає, і місто виграє, бо має уніфікований транспорт”, – пояснює Ольга Бачинська.

А що ж робити із рекламою?

Вже звиклось львів’янам і до того, що транспорт міста зверху донизу обклеєний рекламою. Львів’яни пригадують, що перша реклама на трамваях  і маршрутках з’явилась у перші роки незалежності. Це додатковий заробіток для транспортних підприємств, а тому вона “прижилась” і з роками тільки набувала популярності.
“Трамваї вперше обклеїли соціальною рекламою у 1992 році. Із роками все більше і більше популяризувалась власне така транспортна реклама. Маршрутки, пригадую, рекламували пиво з 1998-го. Така практика цілком нормальна, бо так є й за кордоном. Щоправда, там вона використовується помірно, а не так, що всі вікна заклеєні і люди не мають змоги побачити дорогу”, – каже голова ГО “Львів’яни  за електротранспорт” Антон Лягушкін.
Містянам й справді не завжди до вподоби рекламні візерунки на міському транспорті. Мовляв, через них інколи неможливо розгледіти ані номер маршруту, ані напрямку руху. “Та реклама засліплює очі! Неодноразово пропускала свою маршрутку, бо не могла розгледіти номер. У салоні також їдеш, як “під брезентом”, бо темно і лише через шпаринку можна роздивитись, де зараз проїжджає маршрутка”, – нарікає львів’янка Марта.
Львівелектротранс заключив угоди із рекламними агентствами до кінця року, а тому вони навряд чи так просто дозволять знімати їхню рекламу
Підприємства кажуть, що перефарбовувати вагони і кузови заново і без реклами не так вже й просто. Все тому, що вони підписали угоди із рекламними агентствами як мінімум до кінця поточного року. 
Львівелектротранс заключив угоди із рекламними агентствами до кінця року, а тому вони навряд чи так просто дозволять знімати їхню рекламу. Швидше за все, будуть відстоювати свої права. І я їх розумію”, – зазначає Ольга Бачинська. 
Натомість організатори конкурсу поки що не говорять про ліквідацію реклами із пасажирського транспорту Львова. “Все потрібно робити поетапно. Для початку треба розібратись із кольором, а тоді вже розробляти гармонійне розміщення реклами чи взагалі її забирати. Можна було б залишати вільними від наклейок передню і задню частину автобусів і трамваїв. Тоді і впізнаваний колір буде видно, і додаткові кошти від реклами надійдуть підприємствам”, – каже Олександр Шутюк.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7602 / 1.6MB / SQL:{query_count}