А чи відкрита наша влада?

ГМ ОПОРА аналізувала “прозорість” і “публічність” місцевого самоврядування Львова

Відповідно до традиційного дослідження, яке проводить Громадянська мережа ОПОРА, у порівнянні із 2013-им, позиції місцевого самоврядування Львова в рейтингу публічності суттєво погіршилися. 
Експерти комплексно оцінювали прозорість, відкритість та підзвітність муніципальних інституцій у їхній взаємодії з мешканцями. Показники публічності Львівської міськ­ради знизилися більш, ніж на 10%, порівняно з 2013-им, – із 61% до 49%. 
Тепер у ЛМР уже не задовільний рівень публічності, а низький.

Львів після Івано-Франківська…

Дослідження “Індекс публічності місцевого самоврядування” ГМ ОПОРА щорічно проводить у рамках проекту, який підтримує ЄС. 
Перше було у 2012-му. Експерти зазначають, їх робота націлена на те, щоб “зрозуміти, наскільки публічно приймають рішення і втілюють у життя політику муніципалітету у Львові, зокрема, і яким є внесок основних суб’єктів міськради в цей процес”. 
інфографіка: ГМ ОПОРА (збільшити)
Як зазначила “Пошті” інформаційний директор ГМ ОПОРА у Львові Ірина Швець, якщо розглядати отримані бали у рейтинговій шкалі, то у 2014-му Львів зайняв 11 місце з 24 обласних центрів. Від лідера, яким став Івано-Франківськ, Львів відділяє аж 18%. Торік вимірювали показники лише 11 міст обласного значення, тоді Львів посів третє місце у списку, а першість також належала Івано-Франківську. 
Загальний результат склали три основні показники діяльності міськради – оцінювали діяльність міського голови, виконавчих органів та депутатського корпусу. Депутатський корпус  цього року набрав 41%. Очільник міста та виконавча структура ради – 50% та 56 % відповідно.
“Передусім такий низький рейтинг пов’язаний із неналежною практикою звітування усіх трьох суб’єктів, які оцінювали. Так, жодна з постійних депутатських комісій не звітувала про свою роботу за минулий рік, – зазначають у ГМ ОПОРА. – Окрім того, рада не затверджує графіки звітування депутатів і не володіє інформацією про кількість депутатів, які звітували перед громадами, про результати обговорення таких звітів, зауважень і пропозицій, висловлених виборцями стосовно міськради”.
інфографіка: ГМ ОПОРА
Щодо діяльності міського голови Андрія Садового, то за результатами дослідження, він продовжує практику закритого звітування перед обмеженим колом громадськості. Але ж “законодавча норма визначає формат відкритої зустрічі з громадою міста”. Якщо ж аналізувати офіційну веб-сторінку ЛМР, то звіту про роботу виконавчих органів там також немає. Це стосується і практично всіх департаментів, управлінь та відділів міськради, які не надали звіти про свою роботу за рік для оприлюднення.

Недоліки та переваги сайту ЛМР 

На позицію міста в рейтингу публічності також вплинула відсутність актуальної інформації на веб-сторінці ради, яка стосувалась би програми соціально-економічного й культурного розвитку міста, цільових програм, бюджету, які прийняла рада. 
Дані ж щодо складу і повноважень виконкому, заступників міського голови на сайті не оновлені. Якщо ж вас цікавить інформація про радників міського голови, то на сайті її теж марно шукати.
При тому, на веб-сторінці ради можна знайти розпорядження, рішення, ухвали, які приймають органи місцевого самоврядування. Більшість документів розміщують на ресурсі вчасно й у повному обсязі. Винятком є лише розпорядження міського голови з кадрових питань. 
У 2014-му Львів зайняв 11 місце з 24 обласних центрів. Від лідера, яким став Івано-Франківськ, Львів відділяє аж 18%
“Вітається також практика відеозвернень мера до мешканців, де він інформує про новини міста. Однак для покращення особистої взаємодії з громадою міста варто було б також збільшити час, виділений на прийом мешканців міським головою. Або ж запровадити практику зустрічей із окремими ініціативними групами. 
Ми вважаємо, що для ефективнішої співпраці було б доцільно створити робочі експертні групи. Це міг би робити мер чи виконавчі органи. Експертні групи розробляли б конкретні політики або документи, наприклад “Статут територіальної громади”, адже чинний вже давно не відповідає потребам міста”, – повідомляє ОПОРА.

А міській владі і невтямки

Виглядає на те, що із року в рік нічого не змінюється, адже ці ж хиби дослідники визначали і під час попередніх досліджень. А підбиваючи їх підсумки, радили органам місцевого самоврядування Львова низку змін, які доцільно було б здійснити. 
Це ж стосується і самого сайту ЛМР. Але віз і досі там. Тож “Пошта” поцікавилась у міського голови, як він реагує на те, що зокрема він, та й наше місто загалом, цього року посіло нижчий рейтинг “публічності” та “прозорості”, ніж у 2013-му. 
У свою чергу міський голова Андрій Садовий каже, що про таке дослідження йому не відомо, хоч його і проводять третій рік поспіль. “Мене ніхто про це не інформував. Я із повагою ставлюсь до будь-яких досліджень, які проводять ті чи інші громадські організації. Тому, якщо комусь від мене потрібна додаткова інформація, готовий її надати. Якщо є запитання чи зауваження – інформуйте, якщо щось десь треба виправити, будемо це робити”, – зазначив “Пошті” учора очільник Львова.
інфографіка: ГМ ОПОРА (збільшити)
У свою чергу мер певен: він став більш відкритим для громадськості, ніж торік. “Я публічно проводжу прийоми, зустрічі, люди заходять у міськраду. Я не думаю, що ми одне місто в Україні, яке має подібний стиль роботи. Може комусь це подобається, а комусь ні”, – каже міський голова.  
Також Андрія Садового зацікавило, на яких “аргументах” базувалось це дослідження. Бо ж “якщо вас досліджують, то з вами сідають і дебатують, а потім показують ті чи інші матеріали, а після того роблять їх публічними. Так це роблять у нормальних демократичних країнах. А в країнах пострадянських, де є подвійні, потрійні стандарти, спершу щось озвучують, а потім вже приходять і показують підтвердження. Це залишки комуністичної демократії… 
Треба прийти і сказати, що ті чи інші речі треба виправити, бо ж кінцева мета не в тому, щоб зробити дослідження, а в тому, щоб зробити владу більш відкритою”, – резюмує мер.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8410 / 1.6MB / SQL:{query_count}