Час на роздуми

“Пошта” нагадує, що треба знати львів’янам про позачергові парламентські вибори, що брати з собою та куди скаржитись на порушення

Вже цієї неділі, 26 жовтня, у Львові, як і в решті українських міст та сіл, за виключенням значної частини Донбасу та всього Криму, нарешті проголосуємо за новий парламент. Україна отримує уже другі вибори на тлі війни – на цей раз, після травневих позачергових президентських, дочасні до Верховної Ради. 
Дільниці працюватимуть, як і традиційно, з 08.00 і до 20.00 (варто пам’ятати, що у ніч зі суботи на неділю переводимо годинник на годину назад). Можна багато сперечатись на тему достойних партій і кандидатів, однак не забуваймо про те, що кожен має докластись до оновлення влади. Зазначимо, до п’ятниці включно члени дільничних виборчих комісій доноситимуть запрошення до львів’ян, які їх ще не отримали.
На дільниці виборці отримають два бюлетені: один (кольору слонової кістки) зі списком партій – їх буде 29. Другий (блакитного кольору) – зі списком кандидатів-мажоритарників. Для кожного округу їх буде різна кількість.
Ще раз нагадуємо, що під час цих виборів у бюлетенях графи “Не підтримую жодного кандидата” нема!

Львів виборчий: 48 кандидатів на чотири місця  

На Львівщині у цьогорічних позачергових парламентських виборах візьме участь 131 кандидат у народні депутати, та 48 – у самому Львові, де їх обиратимуть у чотирьох одномандатних виборчих округах.
Нагадаємо, у Львові сформовано 115-й округ, до якого входять Сихівський район та частина Личаківського – 94 дільниці (170995 виборців); 116-й округ, Залізничний район та частина Шевченківського району – 80 дільниць (1783916 виборців); 117-й округ, Франківський, Галицький райони та частина Шевченківського району – 96 дільниць (175125 виборців); 118-й округ, Личаківський район , частина Шевченківського у місті Львові та Пустомитівський район – 137 дільниць (171624 виборці). До слова: “Пошта” друкувала інфографіку “Львівські мажоритарники: хто, з ким і для чого” – хто йде кандидатами по 115-118 виборчих округах Львова
Голова Личаківської окружної виборчої комісії (№118) Ігор Сліпецький розповів “Львівській Пошті”, що всі ОВК та ДВК працюють у нормальному режимі. Великих порушень наразі не було, а ті, що є, здебільшого стосуються неправильного розміщення політичної реклами.
Виборці отримають два бюлетені: один із кандидатами-мажоритарниками (блакитного кольору), проте для кожного округу їх буде різна кількість; та бюлетень із партіями, яких буде 29 у списку (кольору слонової кістки)
“Готовність до виборів – 100%, у середу ми отримали бюлетені, все йде за планом, тож чекаємо львів’ян на дільницях і сподіваємось, що погода теж не підведе. Нагадуємо, обов’язково треба взяти з собою паспорт громадянина України, а от запрошення можна і не брати. Проте з ним буде легше шукати себе в списку”, – каже співрозмовник.
Нагадаємо, щоб перевірити достовірність інформації про себе у списках, треба звернутись до відділів ведення Державного реєстру виборців у райдержадміністраціях, міськвиконкомах міст обласного значення і районних адміністраціях Львівської міськради. Голова ОВК нагадує, якщо вас не внесли до списку виборців, сьогодні (23 жовтня) останній день, коли можна звернутись з позовом до районного суду і отримати рішення про включення. Зі слів Ігоря Сліпецького, судді чергуватимуть до пізнього вечора. 
“Виборці отримають два бюлетені: один із кандидатами-мажоритарниками (блакитного кольору), проте для кожного округу їх буде різна кількість; та бюлетень із партіями, яких буде 29 у списку (кольору слонової кістки)”, – зазначає Ігор Сліпецький.

Явку прогнозують вищу за 60%

Як розповіла “Пошті” координатор спостереження у Львівській області від Громадянської мережі ОПОРА Наталя Радиш, якщо порівнювати ці парламентські вибори із тими, що були в 2012-ому, то цьогорічна виборча кампанія була трохи спокійнішою у плані порушень.
“Ця виборча кампанія проводилась у стислі терміни. В перший місяць у нас взагалі не було ніякої внутрішньої активності. Політичні партії, звісно, проводили агітацію у вересні, а от мажоритарники майже ні. Така обмеженість термінів дала можливість уникнути чорного піару, який був зазвичай, зокрема в 2012-ому цього було досить багато. Проте в останній тиждень до виборів вже почали з’являтись багато роликів, спрямованих власне на чорний піар, – каже Наталя Радиш. 
Зі слів співрозмовниці, Львівщина завжди мала одну із найвищих явок в Україні, бо ж захід завжди був активним на виборах. Проте, якщо порівнювати із президентськими, то експерти очікують нижчої явки.
“На президентських виборах люди відчували більший обов’язок піти, проголосувати і щось змінити. Зараз же багато із них ще не визначились, є шанс, що вони і не підуть голосувати, бо ж не знають, кого саме підтримувати. Але загалом прогнозую явку вищу за 60%”, – каже Наталія Радиш.
Водночас і голова Львівської обласної організації Комітету виборців України Роман Кошовий також очікує високої явки як у всій країні, так і у нашій області зокрема. “Якщо говорити про Львівщину, тут не було випадків підкупу виборців, які могли б зафіксувати, – каже Роман Кошовий. – А от у інших областях це має місце. У нас же більш ідеологічний виборець, підкупити його важко. Тому політики стараються достукатись до нього через популярні тренди в суспільстві, такі як “це люди, які не були у владі, не були корупціонерами”, чи “люди, які багато робили на Майдані чи в зоні АТО” — це основні теми, які експлуатують сьогодні”.
Він зазначив, що цього року Комітет виборців України не відкриває гарячої лінії до виборів, проте у кожному виборчому окрузі закріпили спостерігача від КВУ. 
Є близько 10% , які через шок, отриманий під час перебування у виборчій кабінці, голосують не за того кандидата, за якого хотіли. Вони відкривають бюлетень, повністю змінюють свої погляди і обирають іншу людину
“На цих виборах не буде графи “Не підтримую жодного кандидата”, а досі залишається багато людей, що не визначились, кому віддати свій голос. Тому, ймовірно, буде багато порожніх бюлетенів, або ж ці люди не підуть на вибори взагалі. Також є близько 10% , які через шок, отриманий під час перебування у виборчій кабінці, голосують не за того кандидата, за якого хотіли. Вони відкривають бюлетень, повністю змінюють свої погляди і обирають іншу людину. Таке явище присутнє у всьому світі”, – зазначає співрозмовник.   
Учора під час прес-конференції у Львові виконавчий директор КВУ Соломія Саврук зазначила, що не виключає певних порушень на Львівщині під час підрахунку голосів та заповнення протоколів.
“Єдина пересторога щодо діяльності ДВК, адже відбулась заміна більше 10% їх складу. Відповідно, залишається питання щодо компетентності їх членів. Близько половини членів ДВК вже мають досвід роботи на виборах, проте є певні питання до їх кваліфікації, незважаючи на те, що проведено цілу низку навчань та немає змін у законі”, – каже Соломія Саврук.

Як голосуватимуть переселенці?

Окрім самих галичан на Львівщині голосуватимуть також вимушені переселенці з Криму та Донбасу, які пройшли процедуру зміни місця голосування. 
“Вони мали до 20 жовтня звернутись у відділ ведення реєстру виборців  і вказати дільницю, на якій хочуть проголосувати – де зараз проживають. Спрощення цієї процедури полягало в тому, що їм не треба додатково подавати документи, які підтверджують факт проживання тут. Тобто наявність самої прописки в паспорті була підставою для зміни місця голосування, – розповідає Наталія Радиш.
– Для всіх інших виборців, які хотіли змінити місце голосування, треба було подавати підтверджуючі документи: наказ про відрядження, договір оренди чи довідку з місця роботи. Вони мали звернутись у загальному порядку і в загальні терміни, щоб їх внесли у списки. Переселенці отримають лише один бюлетень, голосуватимуть за партії, а от за мажоритарників  – ні”. 

Куди телефонувати у разі порушень
Керівник прес-служби міліції області Світлана Добровольська зазначає, що  у день виборів спокій на Львівщині забезпечуватимуть близько трьох тисяч правоохоронців та 1200 представників громадських формувань.   
“Окрім того, цілодобово діятиме оперативний штаб. Уже із четверга, з моменту отримання бюлетенів і до моменту їх  здачі, бюлетені перебуватимуть під охороною працівників міліції. Залежно від розміру дільниці, правопорядок забезпечуватимуть один-два міліціянти. Проте правоохоронці не будуть нести службу безпосередньо на дільниці, лише поблизу, а у разі потреби заходитимуть всередину”, – каже “Пошті” Світлана Добровольська.
З її слів, якщо ви помітили якісь порушення під час виборів, спроби підкупу, фальсифікації чи хуліганства – звертайтесь на гарячу лінію міліції за номером 102. Також можна звертатись до райвідділів міліції Львова: Залізничний PB – 238-43-95; Галицький PB – 261-40-66; Личаківський PB – 276-24-00; Сихівський РВ – 223-51-80; Франківський PB – 237-89-72; Шевченківський PB – 255-42-44. 
Окрім “міліцейських” телефонів, 26 жовтня працюватиме гаряча лінія Громадянської мережі ОПОРА, тож скаржитись можна і за номерами: (044) 22-14-406 та 094-82-14-406. 
Нагадаємо, у Львівській ОДА працює телефон гарячої лінії – 299-92-85, за яким кожен виборець може отримати інформацію щодо виборчого законодавства, з’ясувати адреси місць розташування окружних та дільничних виборчих комісій, адреси приміщень для голосування, а також повідомити про виявлені порушення під час ходу виборчої кампанії, інформує прес-служба Львівської ОДА. Телефонна гаряча лінія працюватиме щоденно з 10.00 до 17.00  до 26 жовтня.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8613 / 1.63MB / SQL:{query_count}