Їм реклама, а двірникам – морока

Традиційно до виборів увесь Львів заклеюють політичною рекламою. Штаби радіють, що їхній кандидат у всіх на очах, а от двірникам доведеться й вночі працювати, аби у “дні тиші” місто було без агітації

Лише тиждень залишився до вирішального дня – позачергових  парламентських виборів. Тож вже 26 жовтня Україна зробить свій вибір і ми отримаємо новий склад Верховної Ради. Проте обличчя майбутніх парламентарів громадянам вже давно знайомі. 
Вони ж щодня пильним оком дивляться на своїх виборців мало не з кожного стовпа, паркана чи навіть у ліфтах і цим дуже дратують, адже така реклама ще місто засмічує. Кожен свідомий львів’янин, бачачи ту всюдисущу рекламу, міркує, скільки на неї витратили грошей, що могли піти зокрема й на потреби військових.

Пальці стерти, але здерти

Для наших двірників політична реклама створює найбільше проблем. Адже саме їм доводиться щодня якнайшвидше прибирати її з вулиць. Ні для кого не секрет, що часто штаби наймають для розклеювання реклами студентів, а то й школярів, а вони клеять її де завгодно: на стовпах, ліхтарях, трубах, стінах будинків.  
Як розповіла “Львівській Пошті” пані Надія, яка більше десяти років працює двірником в одному із ЛКП, кожних виборів їй доводиться здирати незаконно розміщену рекламу. Найбільше клопотів через це було цієї весни на президентських виборах. Каже, не встигала здерти, як її знову вже наклеїли. 
Найгірше, коли кріплять клеєм – папір доводиться здирати ножем, або розмочувати водою і терти наждаком
“Цього разу ту рекламу вже мудріше розклеюють, на дошках оголошень її багато,  але все одно мало не щодня маю що здирати. Навіть на сміттєві баки рекламу понаклеювали, сміх тай годі. Хоча може там тим депутатам і місце…”, – каже пані Надія.
За довгі роки роботи жінка “перенищила” чимало реклами. Каже, зараз це легше робити, бо клеять на скотч. Найгірше, коли кріплять клеєм – папір доводиться здирати ножем, або розмочувати водою і терти наждаком. 
На наступних вихідних реклами вже не має бути на львівських вулицях. “Не знаю, коли нас повиганяють це дерти, може вночі, може і вранці в суботу. Коли скажуть – тоді й піду”, – додає співрозмовниця. 

Злочин і кара

Згідно із статтею 212-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення, “порушення встановленого законом порядку розміщення агітаційних матеріалів чи політичної реклами або розміщення їх у заборонених законом місцях громадянином – тягнуть за собою накладення штрафу від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян”.
Проте у таких невідповідних місцях рекламу клеють переважно вночі, тому “зловити за руку” порушника майже не можливо. А от якщо рекламу неправильно розміщують підприємства, це загрожує “накладенням штрафу на посадових осіб від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян”. Проте, як розповіли “Львівській Пошті” у КП “Адміністративно-технічне управління” міськради, на цих виборах ще нікого не штрафували.
У Львові перед початком кожної передвиборчої агітації визначають місця стендів та дошок оголошень для розміщення матеріалів. Цього року кандидати у депутати мають їх більше 200. У Галицькому районі їх близько 40, у Сихівському – 39, Франківському – 55, Личаківському – 53, Шевченківському – 46, Залізничному – 35, про це розповіли “Львівській Пошті” у відповідних райадміністраціях. 
Зі слів Леоніда Назаренка, заступника директора “Адміністративно-технічного управління” ЛМР, є розпорядження львівського міського голови №277 “Про обладнання стендів, дошок, оголошень для розміщення матеріалів передвиборної агітації, приуроченої до позачергових виборів до Верховної Ради України 26 жовтня 2014 року”. Там розписано, як і де мають розміщувати політичну рекламу у Львові.
У Львові перед початком кожної передвиборчої агітації визначають місця стендів та дошок оголошень для розміщення матеріалів. Цього року кандидати у депутати мають їх більше 200
“Окремим пунктом йдеться про те, що районні адміністрації мають забезпечити технічну справність цих дощок, а також вони мають починаючи з 00.00 25 жовтня зняти всю рекламу. За це відповідальні голови райадміністрацій. Вони повинні через свої комунальні служби організувати цю роботу, – зазначає Леонід Назаренко. 
– 25 жовтня вся агітаційна інформація має бути відсутня. Ми слідкуємо за дотриманням цих правил благоустрою в межах міста. А саме, пильнуємо чи цю рекламу розміщують лише у дозволених місцях. Але нас про це мають повідомляти представники районних адміністрацій, цього року таких повідомлень не було”. 
Зі слів співрозмовника, не лише наші райадміністрації і комунальники мають займатись такою чисткою до виборів. “Самі кандидати мали це забезпечити,  щоб їхню рекламу прибрали вчасно. Бо ж якщо витратили кошти на розміщення реклами, то мусили б потурбуватись і про те, щоб не стати порушниками законодавства і забезпечили очищення у відповідно визначений законом час”, – додає Леонід Назаренко. 
У свою чергу, всі шість райадміністрацій Львова розповіли “Львівській Пошті”, що “забезпечать своєчасне прибирання політичної реклами”. Мовляв, цим у першу чергу мають займатись штаби, адже вони отримують гроші за рекламу, проте, якщо ті традиційно не приберуть своєї реклами, то райадміністрації готові “скерувати стільки двірників, скільки треба, щоб місто було чистим”. 
Кажуть, що провели інструктажі з директорами ЛКП, а ті вже розказали своїм робітникам, де має бути реклама, а де ні.  Найбільше ж труднощів буває, коли рекламу розміщують дуже високо на стовпах, тоді треба везти драбину, щоб дістати і зірвати її.
Лілія Онищенко, начальник управління охорони історичної спадщини міськради
Реклама у Львові, і не лише політична, часом створює багато проблем. Бували випадки, коли її нахабно клеїли і на пам’ятки архітектури і навіть на пам’ятники.

Звісно, офіційних дозволів для цього ніхто не давав, бо це був би нонсенс. На щастя, зараз таких випадків вже значно менше. Але я негативно ставлюсь до вуличної реклами, бо це засмічення візуального простору міста, не залежно від того, політична вона чи ні.

Банери і ситі-лайти – це все вже вчорашній день, їх не повинно бути у Львові. І не лише в центрі, а і у спальних районах. Якийсь час ситі-лайти в нас були популярні і ми погоджувались на них, бо тоді Львів був темним. Бракувало вуличного освітлення, а ситі-лайти завдяки рекламникам були підсвічені. Але це все вже вчорашній день. Історичні міста Європи давно від цього відмовились і не заробляють на рекламі. Ми ж поки змушені терпіти її всюдисущу, бо це наповнення до бюджету.

Порівнюючи ж нинішню ситуацію із минулими виборами, помітно, що зараз значно менше реклами, бо це дороге задоволення. Та й візуальною рекламою багато голосів собі не здобудеш. Тепер кожен дивиться на ці банери і ситі-лайти і думає про витрачені гроші, що могли піти на шоломи, бронежилети, необхідні речі для військових. Це вже швидше антиреклама.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8484 / 1.6MB / SQL:{query_count}