Як грузини хабарників із поліції виганяли…

Екс-міністр внутрішніх справ Грузії Ека Згуладзе розкрила секрети міліціянтам Львівщини, як швидко реформувати систему і повернути довіру громадян

Цього тижня до Львова завітала екс-міністр внутрішніх справ Грузії Ека Згуладзе, яка у 26 років виграла справу проти держави і яку запросили (!) очолити напрям реформування МВС.
Пропрацювавши 10 років в уряді Саакашвілі, вона пішла у відставку з посади міністра МВС після поразки команди екс-президента і тепер займається консультуванням із безпеки та реформування правоохоронних органів у різних країнах світу. 
У Львові екс-міністр зустрілася з міліціянтами Львівщини і розповіла про досвід реформування поліції в Грузії, зокрема, як там повернули довіру до силовиків. 

Українці можуть! Було б бажання

Еку Згуладзе дивує, що українські правоохоронці говорять про реформи дуже песимістично. Мовляв, здебільшого вважають, що “ще не настав момент” або “немає можливості”. Проте, з її слів, грузини певні: в українців надзвичайно великий потенціал!
Гостя з Грузії розповіла, що умови, в яких її країна розпочинала реформу, були значно гіршими, ніж зараз в Україні. У 2003-ому в Грузії панував хаос і країна була банкрутом. Така ж ситуація була і в МВС – борги зі зарплат сягали 6-8 місяців, а пенсії в країні взагалі не видавали майже рік. Електроенергію та воду грузинам подавали за графіком, газ був лише в столиці, а рекет вважався нормою життя.
Умови, в яких її країна розпочинала реформу, були значно гіршими, ніж зараз в Україні. У 2003-ому в Грузії панував хаос і країна була банкрутом
“Коли починали реформувати міліцію, то метою була не сама реформа – ми хотіли виправити конкретні проблеми в суспільстві. Головні з них такі ж, як і в Україні: корупція, тіньова економіка та сильний кримінальний світ. Найважче боротися було з корупцією, адже Грузія дуже маленька країна, де чи не кожен є родичем один одному. А родичам дуже важко відмовити, коли звертаються з певним проханням”, – каже Ека Згуладзе. 
Свою реформу грузини також проводили в умовах бойових дій, занепаду економіки, люди були зневірені в усіх органах влади, а міліціонерів узагалі називали “псами”. Тому в Грузії проводили потужну піар-кампанію поліції, яка дала свій результат. 
На думку екс-міністра, зараз економічна і політична ситуація в Україні є кращою за ситуацію у Грузії перед початком реформ. Для того, щоб вирішити проблему з браком коштів, потрібно оптимізувати ресурси, можливо, шляхом злиття певних департаментів і структур, скорочення штату. 

Починали з інспекторів ДАІ

“Першими під реформування у Грузії потрапили працівники ДАІ. За одну ніч ми звільнили 16 тисяч інспекторів, підрозділ ДАІ перестав існувати. Але ситуація на дорогах не загострилася. Ми створили новий підрозділ – патрульну поліцію. 
Люди, яких підібрали за декілька місяців, не мали досвіду, проте в жодному випадку не брали хабарів і були ввічливими на дорогах. Уже за кілька років повага до поліцейського серед населення підвищилася з 0 до 60 відсотків. У 2010 році показник довіри до поліції становив стабільних 84 відсотки”, – зазначила екс-міністр.
Люди, яких підібрали за декілька місяців, не мали досвіду, проте в жодному випадку не брали хабарів і були ввічливими на дорогах
Реформу почали з працівників ДАІ, бо саме ці правоохоронці найчастіше контактують із людьми, є обличчям системи. До того ж ситуація на дорогах у Грузії тоді була жахлива: чи не через кожні 100 метрів стояли блокпости. Часто водії навіть не зупинялися біля даївців, а викидали з вікон автівок сірникові коробочки з грішми. Усіх правоохоронців забезпечили новою формою, автівками, усім необхідним обладнанням. Вони справді були схожі на нову міліцію, і люди їх полюбили. Звісно, не одразу.
Але з часом ставлення стражів порядку до громадян змінилося. Вони перестали брати хабарі, бо уряд Грузії підвищував зар­платню правоохоронцям. Так, упродовж 18 місяців зарплату підняли у 15 разів. При цьому бюджет країни не постраждав. Як зазначила Ека Згуладзе, “реформа правоохоронних органів у 20 разів збільшила бюджет Грузії”.

Добре працюєш – їдь у Париж…

Як писала “Пошта”, львівські міліціянти готують проект реформування міліції Львівщини. Власне, у Еки Згуладзе головний міліціонер області Дмитро Загарія поцікавився, на якій саме нормативно-правовій базі ґрунтувалися реформи поліції у Грузії. 
“Ми почали працювати зі старим законодавством, ще фактично радянських часів, а нові закони приймали в той же час, навіть із запізненням. Проте ми з’ясували, що головне – бажання людей проводити реформи і політична воля. Якщо таке є – для початку цього більш ніж достатньо. Коли люди вам повірять, ви отримаєте все, чого вам бракує”, – відповіла вона. 
Цікавило наших правоохоронціві матеріально-технічне забезпечення поліцейських у Грузії. Так-от, зараз грузинські міліціонери забезпечені всім – від робочих приміщень, автомобілів, форменного одягу та комп’ютерів до ручок. Також кращих працівників преміюють як грошовими преміями, так і сімейними поїздками на відпочинок, наприклад, у Париж.
До слова, Дмитро Загарія зазначив, що підготовчий етап реформи міліції Львівщини вже на стадії завершення, проте швидких успіхів очікувати не варто.
“Україна нагадує мені Грузію, бо в нас одні вороги: не лише фізичні, а й геополітичні, культурні та ментальні. Грузії потрібна нова, сильна Україна. Це допоможе й нам закріпити свій досвід”, – зазначила Ека Згуладзе.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8305 / 1.58MB / SQL:{query_count}