Бойове хрещення замість навчання

Львівські студенти покинули виші та воюють у зоні АТО. “Пошта” довідалася, чи зможуть спудеї-бійці після повернення з фронту вчитися далі

Чимало студентів львівських вишів залишили альма-матер і пішли на війну – воюють у зоні АТО. Серед юнаків є як мобілізовані, так і добровольці.
Спудеї (вони отримали повістки) могли взяти довідки, що навчаються на стаціонарі. Тоді, відповідно до українського законодавства, їх би звільнили від мобілізації. 
До слова, ще на початку липня 2014-го, відповідно до Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, студенти, які навчалися на денній формі, підлягали мобілізації. Натомість уже зараз, згідно зі статтею 23 цього закону, студентів та аспірантів до війська не забирають.
Точну кількість спудеїв-бійців, які пішли воювати в добровольчих батальйонах на сході України, ніхто назвати не може. Чимало хлопців про рішення йти до армії керівництво своїх вишів не повідомили, а про деяких добровольців у навчальних закладах дізнаються від рідних і друзів вояків. 
Кожен студент-боєць вирішує по-своєму, що робити з навчанням. Є такі, хто подав заявку на відрахування, хтось узяв академвідпустку, а хтось приїжджає на деякий час додому, аби скласти сесію заздалегідь.
Як повідомили “Пошту” у львівських вишах, там наразі розглядають питання, як далі навчатимуться студенти-добровольці. Серед варіантів – надання академвідпусток, індивідуальний графік відвідування. У вишах сподіваються, що спудеї повернуться до кінця навчального семестру, аби скласти зимову сесію. 

Добровольцям – академвідпустки

Ігор – студент академії мистецтв, навчається на факультеті декоративно-прикладного мистецтва. Коли він почув, що на фронті не вистачає бійців, без вагань узяв академвідпустку та записався в добровольці. Зараз хлопець перебуває в зоні АТО. Коли повернеться на навчання – ще не відомо. 
Студенти розповідають, що організували збір коштів, аби купити Ігореві амуніцію і все найнеобхідніше. Як кажуть, своїх у біді не залишають. Та Ігор не єдиний студент цього навчального закладу, який воює на сході країни. Як розповіли “Пошті” у Львівській національній академії мистецтв, студентів цього вишу на фронті чимало. 
“Більшість наших студентів пішла до армії, бо отримала повістки. У виші хлопцям видавали довідки, що вони навчаються на стаціонарі, та, ймовірно, юнаки у військкоматі документа навіть не показували… Згідно з чинним законодавством, студенти, які навчаються на денній формі, мають бути звільнені від військової служби на час мобілізації. Та наші хлопці вирішили піти служити, і вони ще не повернулися. Студенти оформили річну академвідпустку у зв’язку з призовом на службу”, – зазначили “Пошті” у виші.
На відміну від інших львівських вишів, де можна самостійно вивчити необхідний матеріал і скласти іспити, в академії кожен студент повинен до сесії встигнути підготувати творчий проект, скажімо, написати картину
У багатьох вишах, аби скласти сесію, деяким студентам, бува, вистачає ночі-другої, а в академії мистецтв потрібно деякий час працювати над творчим проектом (на це може піти і весь навчальний рік). 
“На відміну від інших львівських вишів, де можна самостійно вивчити необхідний матеріал і скласти іспити, в академії кожен студент повинен до сесії встигнути підготувати творчий проект, скажімо, написати картину. Потім відбуваються перегляди. Для цього необхідно чимало часу. Студенти не можуть поєднувати службу у війську та навчання, тому найкраще їм узяти академвідпустку. Якби вони повернулися в середині навчального семестру, то могли би приступити до навчання і забрати заяву на надання академічної відпустки”, – розповіли в навчальному закладі. 
Також у академії наголосили, що її студентам після повернення з фронту додому буде потрібен час, аби “адаптуватися до мирного життя”. “Творча людина вразливіша, у неї ранима душа. Студенти виросли в мирний час, тож тепер переживають на фронті великий стрес”, – кажуть у виші. 

Коли і як спудеї-бійці зможуть скласти іспити?

“Серед наших спудеїв, які тепер у зоні АТО, є студенти заочної форми навчання, а також декілька контрактників, які спеціально взяли академвідпустки. До нас навіть приїжджали батьки студентів-вояків, аби вирішити, як бійцям бути з навчанням, адже ті залишилися служити після відбуття свого терміну. А днями приїхав хлопець, якого відпустили з армії на 10 днів, аби він зміг достроково скласти сесію”, – розповів “Пошті” завідувач навчально-методичного відділу Національного лісотехнічного університету Микола Борис.
У Львівській політехніці більшість спудеїв-добровольців навчається на стаціонарі. “У нас є студенти, які вирішили піти служити. Інститут післядипломної освіти навіть зараховував військовозобов’язаних молодиків, попри те, що ті після вступу одразу вирушали на фронт.
Щодо спудеїв стаціонару, то вони, на жаль, не можуть навчатися в той час, коли перебувають у зоні АТО. Проте служба в армії зберігає за ними навчальне місце”, – зазначив Богдан Моркляник, проректор із науково-педагогічної роботи і питань соціального розвитку Національного університету “Львівська політехніка”. 
Він розповів, що є студенти, які не повідомили керівництво вишу про те, що пішли служити в армію. Також є багато юнаків, які наразі ходять на навчання і чекають, що їх призвуть на службу. 
“У масштабах університету, можливо, таких два десятки. Наразі вони вчаться. У випадку, якщо їх призвуть, хлопці повинні принести документи, які засвідчуватимуть, що вони йдуть на службу до армії чи в зону АТО”, – додав співрозмовник. 
Якщо студент повернеться безпосередньо на період сесії, то скласти іспитів він не зможе. Зміст навчання полягає в тому, щоби навчатися… Студент повинен володіти передусім якимись знаннями. Не можна атестовувати за те, що люди були в АТО
Якщо є студенти, які повернулися з фронту, то їм ще не пізно повернутися до навчання. “Перерву в навчанні дають на період мобілізації. Якщо студент повернеться безпосередньо на період сесії, то, звісно, скласти іспитів він не зможе. Зміст навчання полягає в тому, щоби навчатися… Студент повинен володіти передусім якимись знаннями, якщо хоче скласти іспити. Не можна атестовувати за те, що люди були в АТО”, – резюмує Богдан Моркляник. 
Із його слів, у Львівський політехніці для добровольців можуть скласти спеціальний гнучкий графік навчання. А може бути й таке, що до навчання студент зможе приступити аж у вересні наступного року. Усе залежить від індивідуальних обставин кожного. Ніхто наразі не може сказати, скільки часу триватиме війна і коли студент зможе повернутися додому. 
А ось у Франковому виші були навіть випадки, коли юнаків на сесію викликали прямісінько з війська. “Пригадую, що на одному факультеті студента викликали спеціальним листом, аби той склав державні іспити. Знаю, що багато спудеїв-випускників нашого вишу пішли воювати в добровольчі батальйони ще навесні, коли тривало навчання”, – розповів “Пошті” голова студентського самоврядування ЛНУ ім. І. Франка Роман Яцикович. 
До слова, про спудеїв-добровольців керівництво вишу дізналося від їхніх друзів і керівників студентського самоврядування. Серед вояків – студенти механіко-математичного та історичного факультетів, факультету журналістики, правничого коледжу. 
Наразі у виші для них створили індивідуальний графік навчання, оскільки сподіваються, що хлопці повернуться до закінчення семестру і зможуть скласти зимову сесію. Серед них є і ті, хто отримав повістку. Таким спудеям довелося взяти академвідпустки. В університеті ж організували збір коштів, аби забезпечити своїх студентів усім необхідним.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8278 / 1.61MB / SQL:{query_count}