Новація чи декорація?

Електронні табло, які навесні почали встановлювати на трамвайних зупинках Львова, досі не працюють, а містян уже годують новими обіцянками – кажуть, що відображатиметься на щитах й інформація про рух маршруток

фото: Андрій Польовий
Щоранку, чекаючи на зупинках трамваї, львів’яни розглядають електронні табло, які мали би показувати час прибуття “рогатих”. Однак інформація, що відображається на щитах, залишається незмінною – “Немає зв’язку”… “Львівська Пошта” вирішила дізнатися, коли “зв’язок” нарешті з’явиться і табло запрацюють.
Нагадаємо, що моніторами обладнали зупинки двох трамвайних маршрутів – №2 та №6 – їх є по 10 на кожному. Ще влітку фахівці розпочали підключати щити до центральної системи управління й тестувати обладнання. Пристрої мали передавати дані із салону водія про місцезнаходження трамвая, а бортова система – висвітлювати дотримання графіку руху на табло.
Ще тоді, навесні, Мирослав Туркевич, начальник відділу автоматизованих систем керування рухом ЛКП “Львівавтодор”, запевняв “Пошту”: як тільки всі трамваї вийдуть на лінію, інформація на табло відображатиметься повноцінно. Проте водії “рогатих” до цього твердження ставляться дуже скептично. 
У Львові дотримуватися графіку складно, зокрема в час-пік, коли доводиться з’їжджати з маршруту. Тож про точний час прибуття вищезгаданих транспортних засобів на зупинку говорити важко. 

Працюють лише три табло

Гуляючи середмістям, можна помітити, що інформаційне табло на площі Ринок уже показує, коли на зупинку має прибути той чи інший трамвай. Чому ж решта щитів досі такої інформації не відбиває? 
Як розповів “Львівській Пошті” Йосип Осадчий, начальник відділу експлуатації новітніх технологій ЛКП “Львівелектротранс”, на балансі їхнього підприємства є три електронні табло: на площі Ринок, а також вулицях Саксаганського та Сахарова. Усі вони працюють, хоча час від часу потребують ремонту. 
Микола Жолобович, начальник відділу диспетчеризації ЛКП “Львівавтодор”, пояснив, що встановленням електронних табло та відображенням на них інформації займається компанія “Сварко Трафік Системс ГмбХ”. Але три щити, які є на балансі Електротрансу, надала одна із львівських ІТ-компаній. Ці табло відрізняються від інших і зовнішнім виглядом, і технічними характеристиками, тому можуть працювати. З іншими ж треба вирішити ще кілька технологічних нюансів. 
Більшість інформаційних щитів на зупинках належить ЛКП “Львівавтодор”. Зі слів начальника відділу автоматизованих систем керування рухом ЛКП “Львівавтодор” Мирослава Туркевича, станом на вересень компанія-підрядник виконала роботи з монтажу табло на трамвайних зупинках маршрутів №2 та №6 у кількості 23 одиниці. 

фото: Андрій Польовий
“Відповідно до контракту, їх має бути 24. Ще один щит хотіли встановити на кінцевій зупинці трамвая №6 – вулиці Полтвяній. Там обладнали стійку, яка забезпечуватиме кріплення табло, провели інформаційні кабелі та живлення. Але зараз трамвай №6 не доїжджає до кінцевої зупинки, тому встановлювати щит нема сенсу. Відтак нині 16 табло розташовані на маршруті №2, а 7 – на маршруті №6. На екрані відображатиметься біжуча стрічка з інформацією, яку вводитимуть на центральному пульті керування рухом”, – каже Мирослав Туркевич. 
Це означає, що на стрічках буде видно реальний час прибуття трамвая на зупинку, а також о котрій годині “рогатий” дістанеться на кінцеву точку свого маршруту. Можливо, висвітлюватиметься й інша (допоміжна) інформація. 
“Не на всіх екранах буде однакова кількість стрічок, оскільки на певних зупинках стає не тільки трамвай №2 чи №6, а й інші. Для того, щоб надалі забезпечити інформативністю інші маршрути, вирішили встановлювати додаткові стрічки. Їх може відображатися дві, три, а то й чотири. Аби знати час прибуття, ми опрацювали графіки Львівелектротрансу. Для вихідних, робочих і святкових днів вони різні, тож “закладаються” в центральному пульті в цю систему. Пізніше, коли проведуть повну інтеграцію графіків і випробують систему, зможемо відображати чіткий час”, – зазначає Мирослав Туркевич. 

А коли приїде маршрутка?

Як розповідають фахівці, відповідно до договору, підрядник забезпечує місто не лише інформаційними табло, а й обладнанням, яке повинне виводити інформацію на них.
Для цього в трамваях встановили GPS-термінали, які відображатимуть реальну ситуацію, наприклад, чи “рогатий” запізнюється. Якщо справді так, то на скільки часу, чи пришвидшує свій рух тощо. У ту ж систему “закладають” графік, за яким трамваї мали би їздити. “Треба передбачити технічну гнучкість цього процесу, бо “рогатий” може поламатися, з’їхати з маршруту тощо. Тоді графіки стають тривалішими. Необхідно доопрацювати ці моменти. Аби вирішити всі можливі проблеми, працюють фахові програмісти”, – зазначає Мирослав Туркевич.
Із його слів, щодня є певні зміни. Програмісти і системні адміністратори працюють, тому зараз не можна сказати точно, коли екрани відображатимуть точну інформацію, а всі проблеми зв’язку з міським центром керування рухом вирішать. Поки, окрім “відшліфування” графіків руху, проблем не було. Фахівці очікували труднощі через перепади напруги, як це раніше було з новими світлофорами, але їх не виникало, як і випадків вандалізму. 
Як розповів “Львівській Пошті” Микола Жолобович, керівник відділу диспетчеризації ЛКП “Львівавтодор”, планують виводити на табло також інформацію про рух маршруток. Але коли це станеться – ще не відомо. 
“Поки ці плани дещо розмиті. Спершу налагодимо все з трамваями, а тоді вже на табло виведемо інформацію про рух маршруток, які курсують містом. Цим зараз займаються представники компанії “Сварко”. Щоби вдалося це реалізувати, треба запустити систему диспетчеризації всіх маршруток, аби ми бачили, як вони їздять. Окрім цього, у кожному транспортному засобі встановити GPS-термінали, аби інформація висвітлювалася про кожен із них”, – каже співрозмовник.
Він додав, що нині у львівському електротранспорті є системи терміналів компанії-підрядника та однієї львівської ІТ-компанії. Зараз фахівці працюють над обміном даними, щоби можна було ці дві системи відображати на табло і не було різниці між моделями. Зараз триває робота над протоколом обміну даними. Коли це закінчиться – не знає навіть компанія-підрядник. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8279 / 1.59MB / SQL:{query_count}