Правовий захист бійців АТО

У Львові запрацював безкоштовний Центр та гаряча лінія з правового захисту учасників АТО. Тут бійці та їхні родини зможуть отримати детальну інформацію про свої права та пільги

Враховуючи сучасні реалії життя, усі масштаби російської агресії щодо України і ті наслідки, які вона має для громадян, питання правового захисту військовослужбовців стає вельми актуальним. Законодавча база у нас не повна, потребує значних змін, а без знання її тонкощів є великі ризики для бійці залишитись забутими своєю державою.
Вже зараз, коли військові дії ще тривають, виникають проблеми з невиплатою коштів бійцям та їх родинам, інформація про загиблих та поранених недостовірна та неповна, сім’ям доводиться мало не “вибивати” допомогу та пільги. 

Куди звертатись за допомогою?

Щоб допомогти у вирішенні цих проблем у Львові запрацював Центр “Правовий захист учасників АТО”. Його відкрили за сприяння благодійного фонду “Гуманітарні ініціативи” парламентаря Ігоря Васюника та адвокатського об’єднання “Лемеха та партнери”, на базі якого він і функціонуватиме. У Центрі безкоштовно надають юридичну допомогу, щоб учасники АТО могли відстояти свої права та уникнути судових позовів у майбутньому.
“Важливо, аби кожен військовий та чоловіки з добровольчих батальйонів знали, який статус вони повинні мати, на підставі яких документів, які права і соціальні гарантії чи грошові виплати їм належать. Аби не вийшло так, що кожному з них треба буде ще доводити в суді, що вони воювали чи були поранені, захищаючи Україну. Також надзвичайно важливо спростити процедуру отримання правого статусу, потрібен єдиний орган, який має  систематизувати і комплексно підходити до вирішення питань, які виникають в учасників АТО”, – розповідає народний депутат Ігор Васюник про передумови створення Центру.
Дзвінки учасників АТО та членів їхніх родин приймають волонтери Центру, згодом фахові юристи надають консультації. 

Бійці своїх прав не знають

Зі слів юриста Мирослави Дмитришин, законодавча база щодо антитерористичної операції лише розвивається, тому у ній ще є багато прогалин та неточностей. Додає проблем і те, що самі військові здебільшого не знають, які мають права, передусім вони думають як вберегти своє життя, а не те, які пільги можуть отримати від держави.

Адреса центру “Правовий захист учасників АТО”: м. Львів, вул. Листопадового Чину, 14.
Телефони гарячої лінії з правових консультацій: 068 38 47 640, 099 36 97 118
Прийом дзвінків із понеділка до п’ятниці з 12.00 до 17.00
Е-mail: pravovyjcentr@gmail.com
 
“Бійці не відстежують, які дані в довідки вносять лікарі, не знають, які документи потрібно зібрати після повернення зі зони АТО, в які терміни і куди їх надсилати. Юристи нашого центру допоможуть їм зорієнтуватись у цих бюрократичних процедурах, на що треба звернути увагу насамперед”, – каже Мирослава Дмитришин.
Командир конвою 51-ої бригади 3-го батальйону Олександр Власенко отримав поранення під час бою під Старобешевим. Саме тоді, коли атакували Іловайськ. Зараз хлопець на реабілітації, але довідки про поранення йому чомусь не дали. Розповідає, що бійці дізнаються, на що можуть претендувати, лише коли прибувають до Львова на лікування чи ротації. 
“Хлопцеві з моєї роти медики в госпіталі записали “побутове поранення”, а в нього вся рука в осколках, і це не одиничний випадок! Із загиблими ще гірша ситуація, бо після обстрілів і вибухів не завжди є можливість забрати тіло, його можна просто не знайти… Але ж усі хлопці це бачили, знають, що він загинув, вся рота під цим підписується, а медики  чомусь відмовляються фіксувати, що людина померла. Тож її родина згодом не може отримати допомогу”, – зазначає Олександр Власенко. 
З його слів, у військовому квитку немає запису про те, що він відбував службу в зоні АТО, а решта документів, які би посвідчували це – згоріли. “Учасник АТО після демобілізації має звернутися до свого командира. Саме він упродовж місяця повинен подати заяву в комісію на рівні Міноборони про те, що боєць був у зоні АТО. Опісля розгляду документи подають у міжвідомчу комісію, яка й приймає рішення надавати статус учасника АТО чи ні. Потім рішення підписує міністр оборони і видає посвідчення учасника АТО. Наразі такі комісії ще створюють”, – пояснює юрист Мирослава Дмитришин. 
Аби максимально ефективно поширити необхідну інформацію серед військових, за сприяння благодійного фонду Ігоря Васюника юристи видали брошуру-пам’ятку з вичерпною інформацією щодо прав і гарантій бійців. Її поширюватимуть серед солдатів у зоні АТО, на військових полігонах та в органах місцевого самоврядування. Нині надруковано 5 тисяч примірників. Зі слів авторів, цього поки достатньо, аби забезпечити вояків із Львівщини. До того ж брошуру згодом планують доповнити.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8321 / 1.57MB / SQL:{query_count}