Тіко ві Львові

“Пошта” разом із екскурсоводами, львовознавцями та істориками досліджувала, які новації дало місто Лева Україні та світу

Львів завжди був і залишається одним із передових міст України, яке деколи крокувало навіть попереду інших могутніх європейських міст. 
А чи знали ви, що львів’яни перші у світі літали на повітряних кулях? А що вперше у Львові відбулися футбольний і хокейний матчі? А те, що у Львові діяв перший міський театр в Україні, зараз це театр імені Марії Заньковецької. Ще у Львові вперше збудували залізницю із сполученням Львів – Перемишль. Львівський національний університет імені Івана Франка та Національний університет “Львівська політехніка” – є одними із найкращих вишів в Україні, а також першими університетами в Україні. 
А ще гріх було б не згадати про такий винахід, як гасова лампа. Про те, що перша міська пошта теж була у Львові, яка регулярно доставляла листи для мешканців міста з усіх куточків Європи. Отож, мешканцям Львова є чим пишатися!

Львів перший у світі

Як розповів “Пошті” екскурсовод Петро Мацук, перша у світі гасова лампа з’явилась саме у Львові в 1853 році. Її винайшли в аптеці “Під золотою зіркою”, що на вулиці Коперника, фармацевти Ян Зег та Ігнатій Лукасевич. 
Дослідники за наполегливим проханням свого керівника аптекаря Міколяша намагалися добути з нафти спирт, проте несподівано винайшли найраціональніший метод крекінгу нафти. З цього часу гас став найуживанішим у світі продуктом освітлення. З часом гасову лампу витіснили винайдені газові та електричні світильники, проте навіть сьогодні їх використовують для освітлення.
 
фото: Андрій Польовий
Окрім новацій у сфері освітлення, Львів дав світу і першу повітряну кулю з автоматичним пальником на рідкому пальному для підігріву повітря. Сталось це  у 1784 році, усього через дев’ять місяців після польоту кулі братів Монгольф’є, пальним для якої була солома! 
Також саме у Львові вперше в Європі побудували перший залізобетонний міст, сталось це 1892 році. Фірма Івана Левинського (1851 – 1919), видатного українського архітектора-модерніста, професора Львівської політехніки, фундатора львівської архітектурної школи, першою застосувала залізобетонні конструкції в спорудженні будівель Львівської опери та залізничного вокзалу.

Перші в Україні…пошта та газета


фото: uk.wikipedia.org

Львовознавець Ігор Лильо підтвердив, перша пошта в Україні виникла саме у Львові. У 1629 році італієць Роберто Бандінеллі відкрив у Львові першу в Україні міську пошту європейського зразка, яка регулярно доставляла листи для мешканців міста з усіх куточків Європи. 
Польський король Сигізмунд Третій надав Бандінеллі привілей на утримання регулярної королівської пошти і титул “королівського постмагістра”. Львів’яни могли щосуботи надсилати і одержувати листи з усієї Європи, але ці послуги коштували неймовірно дорого. Папір у ті часи був дуже важкий, тож відправка лише шести грамів кореспонденції, наприклад, до Ґданська, дорівнювала денній платні кваліфікованого ремісника.
Перша в Україні регулярна газета (“Gazette de Leopol” 1776) теж родом зі Львова. Ще в 1749 році у Львові вийшло декілька номерів першої в Україні газети (“Kurier Lwowski”), а 1776 року вже почала виходити  газета “Gаzette de Leopol” (тижневик) – перша регулярна газета в Україні.
Згодом, вже у1811 році у Львові вийшла найстаріша з існуючих в Україні газет і найстаріша з існуючих у світі польських газет “Gazeta Lwowska”, а в 1848 році перша газета українською мовою “Зоря Галицька”.

…університети і театр 

Перший в Україні університет також львівський.  Ще в 1661 році в нашому місті заснували  єзуїтську академію. За умовами Гадяцької угоди 1658 року між Україною і Польщею, в Україні мали відкрити два православні університети (академії). 
Один із них у Києві, другий – у Львові. Відповідно у цих містах вже не могло бути вищих навчальних закладів іншого віросповідання окрім православного, а отже єзуїтська колегія мала бути закрита. Добре розуміючи наслідки такого рішення, єзуїти домоглися перетворення своєї колегії на університет. Указ про це підписав король Ян Казимир 20 січня 1661 року, і цей день вважається датою заснування Львівського університету.

фото: Андрій Польовий
І першим в Україні вищим навчальним закладом технічного спрямування стала наша Львівська політехніка. Як Технічна академія вона почала працювати 4 листопада 1844 року і її першим директором був Флоріан Шіндлер. Восени 1848 року будинок Технічної академії згорів. Підготовку проекту нового приміщення Академії і керівництво будівництвом доручили архітектору Юліану Захарієвичу, який згодом став ректором. Будівництво головного корпусу тривало три роки. У 1877 році Технічну академію перейменували на Політехнічну школу з правами вищого технічного навчального закладу Австро-Угорської імперії. 
Вона стала складовою європейської технічної науки. У Політехнічній школі навчалися студенти з Росії, Німеччини, Румунії, Франції, Туреччини та інших країн.
Ще одна важлива новація, яку Україні подарував Львів –  перший постійно діючий міський театр. Його створили ще в 1776 році. Німецька трупа театру під керівництвом Франца Геттрсдорфа складалася з акторів та співаків, невеликого хору та оркестру. Колектив брався за різні жанри: оперу, оперету, комедію, пантоміму, балет. Згодом театральна трупа розмістилася у скасованому декретом цісаря Йосифа II і перебудованому під театральний зал костелі францисканського монастиря на теперішній вулиці Театральній. Центр львівського театрального життя вирував у цій будівлі аж до побудови нового приміщення театру графом Станіславом Скарбеком у 1843 році, тепер там театр імені Марії Заньковецької.

…залізниця, готель та пиво

У 1859 році почалося прокладання колії з Перемишля до Львова протяжністю 97,6 км. У Львовi в жовтнi 1861 року завершили будівництво вокзалу, який у майбутньому мав служити відправним центром для чотирьох напрямкiв: зi Львова до Кракова, Чернiвцiв, Бродiв та Пiдволочиська. 
Перший пасажирський потяг прибув з Перемишля до Львова 4 листопада 1861 року о 14.30. На всiх станцiях його курсування – в Медицi, Мостиськах, Судовiй Вишнi, у Мшанi – поїзд вітали сотнi селян, приїзд “сталевого коня” урочисто зустрічали мiсцевi музиканти.

фото: Андрій Польовий
Львів нині є одним із найбільших туристичних центрів України, місто робить на розвиток цієї галузі великі ставки. Воно й не дивно, адже перший в Україні готель “Під римським цезарем” теж з’явився у Львові ще у 1785 році. На місці теперішнього Музею етнографії на проспекті Свободи підприємець Йоган Прешель спорудив триповерхову будівлю. Для будівництва використали цеглу розібраного шпиталю Святого Духа на теперішній площі Івана Підкови. На початку ХІХ століття будинок готелю вважався найбільш імпозантною кам’яницею на Нижніх Валах після Губерніального управління.
І пиво у Львові почали варити першими! Найдавніша згадка про цех броварів датується 1425 роком. У другій половині сімнадцятого століття граф Станіслав Потоцький видав свій указ, згідно з яким осілим на приналежних йому землях ченцям-єзуїтам передається у власність ділянка землі з побажанням вибудувати на ній броварню, “щоб пиво варити своє і добре”. 
Таким чином 1715 року на Клепарові постало перше в Україні промислове броварське підприємство. Виготовлене за умов суворого контролю якості продукції львівське пиво дуже швидко набуло популярності як у регіоні, так і на далеких теренах Центральної Європи.

…кінний трамвай

Вже у 1878-му, коли стало зрозуміло, що без громадського транспорту місто жити не може, міська рада оголосила конкурс на будівництво трамвайних шляхів. 
“Була фірма, точніше Трієстинське трамвайне товариство (“Societa Triestina Tramway”), у місті Трієст. 1 лютого 1879 р. з ними був підписаний контракт. Перший в Україні кінний трамвай з’явився у Львові 3 травня 1880 р. Він мав назву  “Tramway Lwowski”, оскільки тоді у місті переважала польська мова. До 5 травня їздив безкоштовно, а після ввели оплату за проїзд. Функціонували дві лінії (“головний вокзал – вулиця Городоцька – площа Митна” і “головний вокзал – Підзамче”)”, – розповів “Пошті” екскурсовод Олександр Арістархов.

фото: eltrans.electron.ua 
Середня швидкість руху становила шість кілометрів на годину, колії були дубовими, завширшки один метр. “Уже в 1894 році з’явився електричний трамвай. 14-15 років кінний і електричний співіснували разом. Міські електричні заклади купили це підприємство, розпродали коней, а лінії переробили на лінії електричного трамвая (але теж не відразу)”, – зазначив Олександр Арістархов.
24 серпня усі охочі зможуть побачити п’ять трамваїв, починаючи від найстарішого трамвая 1909 р. виробництва до найновішого “Електрону”. “На День Незалежності ми хотіли б показати львів’янам та гостям міста ретроспективу, які трамваї їздили впродовж 100 років нашим містом. Зараз ми хочемо переконатися, що найстаріші трамваї безпечні для руху і можуть вийти на лінію, проводимо їхню реконструкцію”, – розповіла tvoemisto.tv Ольга Бачинська, начальник відділу маркетингу ЛКП “Львівелектротранс”.

…футбольний і хокейний матчі 


фото: uk.wikipedia.org

Перші в Україні футбольний (1894) і хокейний (1905) матчі теж проходили в нашому місті. У 1894 р. у Львові завершили будівництво на території теперішнього Стрийського парку стадіону британського стилю з футбольним полем і трибунами на 7 000 місць.
А 14 липня 1894 р. тут відбулася визначна подія в історії українського футболу – перший футбольний матч між командами товариства “Сокіл” Львова і Кракова. “Gazeta Lwowska” повідомляла, що львівські футболісти грали у сірих гімнастичних штанях і білих футболках, а футболісти Кракова – у синіх штанях і білих футболках. Львів’яни перемогли, м’яч на шостій хвилині забив у північні ворота учень учительської гімназії Володимир Хомицький.
Завдяки зусиллям Карпатського лещетарського клубу 1908 року у Львові почалися перші тренування хокеїстів. А на початку 1909 року відбувся перший в історії України хокейний матч за міжнародними правилами. З нього почалася славетна ера львівського хокею, представники якого згодом захищали кольори різних збірних. У цей же час відбувається становлення і українського національного хокею в рамках товариства “Україна”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8109 / 1.65MB / SQL:{query_count}