87 днів “покращень”

“Пошта” довідалась, коли і на які саме якісні зміни у сфері міських перевезень можуть сподіватись львів’яни та які ж результати незалежного аудиту

фото: Андрій Польовий
Майже три місяці минуло, відколи проїзд у міських маршрутках подорожчав, а “покращення” все ще не настало… Містяни стривожені, що їх обманюють. 
“Я не знаю, за що й кому плачу гроші, щодень по дванадцять гривень, бо на роботу і з роботи їду двома маршрутками! А в них хіба що вікна помили, і то не у всіх! Водії й надалі хамовиті, самовпевнені, до зупинки правильно не під’їздять, стоять на проміжних зупинках по кілька хвилин, і все те саме… Сподівалась, що з підвищенням тарифу, можливо, й водії подобріють, їздитимуть акуратніше, маршрутки підремонтують, помиють.., та наразі цього не бачу”, – емоційно каже “Пошті” львів’янка Марія
Міська влада Львова наче й активно працює над покращенням якості міських перевезень, але… Електронний квиток у нас з’явиться не раніше, ніж за півтора року. Нову транспортну схему, яка вже два роки як не нова, змінюватимуть знову, але наразі ще до кінця не знають як. 
Нічних маршруток, або бодай “стабільних” вечірніх, нам не бачити, як і не бачили. Підрахунок реального пасажиропотоку, а відтак прозорі розрахунки тарифу на перевезення також не на часі… 

А які зміни помітили ви?

Отож, “Пошта” поцікавилася, а що ж змінилось за 87 днів, відколи містяни за проїзд у транспорті стали платити по три гривні? 
Зокрема, як розповіли виданню у міському управлінні транспорту, підприємство “Міра і К” закупило п’ять нових автобусів, у міськраді з’явилось зо три робочі групи, які займаються електронним квитком, транспортною схемою та покращенням якості транспортних перевезень у місті, деякі перевізники помили у своїх маршрутках вікна, де­хто цілком розрахувався з боргами за пальне, хтось наклеїв нові трафарети на свої маршрутки, а хтось й надалі ігнорує прагнення міськради до “покращення якості перевезень”… 
Чи не найбільше скаржаться містяни на “хамське поводження водіїв з пасажирами пільгових категорій”
Містяни, у яких ми запитували, які зміни вони помітили після подорожчання у сфері транспортних перевезень, трохи задумавшись відповідали здебільшого про одне і те ж – “з’явився квиток, але його ніхто не дає, ніхто не бере, ніхто не контролює” і “у деяких маршрутках стало значно чистіше”, “все як було, так і є, як їздили поламані, так і їздять”… 
Та львів’яни не надто засмучуються з цього приводу, навпаки, навіть піджартовують… “Тільки наші водії маршруток, щоби закрити двері, розганяються, а потім різко пригальмовують”, – каже львів’янин Олег.   

Аудит: незалежний чи залежний 


фото: Андрій Польовий
Однією з ознак того, що міська влада справді сприяє прозорим взаємовідносинам між перевізниками, пасажирами і владою, був незалежний аудит. 
Саме пропозиція міськ­виконкому перевірити розрахунки міських перевізників щодо економічного обґрунтування тарифу на проїзд у маршрутках притупила  суспільне обурення щодо підвищення тарифу з двох до трьох гривень. Аудит закінчили, результати оприлюднять з дня на день, та у багатьох є чимало сумнівів у правильності його висновків.
“Я був обліковцем, мав рахувати пасажирів. Зранку, о 6.00 сідав у маршрутку, домовлявся з водієм, що їздитиму з ним довго. Записував зупинку, записував кількість тих, хто зайшов, кількість пільговиків, кількість тих, хто вийшов. Фізично це було дуже важко, звичайно ж не видно, хто заходить, хто виходить, немає огляду всього автобуса. Зрештою все закінчувалось тим, що водій казав: “На тобі 100 гривень, напиши: план у мене 1400 гривень за день, порахуй як і що тобі там треба”. Людині, що проводила такий облік платили 15 гривень за годину катання. Тож про яку точність може йти мова! З моїх спостережень, свій план водій робить елементарно. Як на мене, підняття ціни проїзду можливо й доцільне… та все ж гроші заробляє перевізник… і виглядає, наче гроші немалі, а водії – бідолахи”, – розповів “Пошті” обліковець-волонтер Микола
Якщо ”орендований” водій набрав суму, достатню для плану, то він, як правило, з’їжджає
Свої сумніви щодо підрахунку пасажиропотоку мають і учасники руху “За якісний транспорт”, кажуть, що він необ’єктивний. “Цей аудит ми вважаємо необ’єктивним, бо він проводився влітку, а тоді немає студентів, які також користуються громадським транспортом, зокрема й маршрутками, а також зараз період відпусток, то ж і цим фактом знехтували, очевидно, що такі підрахунки потрібно було б проводити впродовж кількох місяців, а не тижнів, як то було зроблено”, – зазначив учасник руху “За якісний транспорт” Святослав Товстига.  
На запитання “Пошти” про те, як такий неточний підрахунок кількості пасажирів може впливати на загальні висновки аудиторів, Андріян Фітьо, голова адміністративної Ради Львівської міської ГО “Спілка консультантів “Експерт-група”, а саме ця спілка й проводила аудит, відповів вкрай лаконічно: “Як схід і захід сонця на планету Земля”…
Натомість у міськраді не ймуть віри у те, що з обліком пасажирів були можливі махінації, адже за цим мали б стежити громадські активісти, які наполягли на своїй участі у цій справі. 
“Коли йшла мова про аудит, громадські організації зголосились брати в ньому участь. Найбільше це питання піднімав “Правий сектор”. Ми їм надали можливість долучитись. Згодом вони нам затягнули той аудит, тому що не могли визначитись зі своїми активістами, які мали брати участь, та все ж його провели, невдовзі отримаємо висновки. Громадські активісти були зацікавлені, щоби той аудит пройшов відкрито і максимально об’єктивно. Я не думаю, що вони пішли б на такий крок. Вони ж ініціювали той аудит…”, – розповів “Пошті” Віктор Щир, начальник управління транспорту та зв’язку міськради.

Про е-квиток і транспортну схему

Цілком імовірно, що за рік-півтора у місті таки запровадять електронний квиток. Нині над цим працює робоча група. Електронний квиток – безготівковий спосіб розрахунку за проїзд. 
Таким квитком можна користуватись у громадському транспорті, не передаючи щоразу кошти за проїзд та не очікуючи решти. До того ж така система оплати схожа на місячний проїзний абонемент, а це здешевлює вартість проїзду. З електрон­ним квитком звітність автотранспортних підприємств була б зовсім на іншому рівні. У робочій групі вже є певні напрацювання, та все ж детальніше про те, хто й за чиї гроші запровадить у місті таке очікуване електронне диво, відомо буде у кінці цього літа. 
А зараз одна з головних проблем у сфері міських перевезень – це відносини між пасажиром та водієм, а схоже, вони дуже меркантильні, тут чимало вирішують гроші… навіть жарт з цього приводу є. “У львівській маршрутці. Пасажир: “Водій, зачекайте, там ще дві дівчини біжать!”. Водій: “Боюсь, що ці шість гривень вже не помістяться”. 
“Сьогодні фінансове відношення  пасажира і водія зводиться до особистісних фінансових відносин. Саме тому нам і потрібен електронний квиток, аби водій возив пасажирів, а не займався грошима”, – розповів Віктор Щир. 
«Потрібен електронний квиток, аби водій возив пасажирів, а не займався грошима
На гарячу лінію міста (1580) щодень надходять десятки скарг містян, зокрема й таких, що стосуються поганої якості перевезень, їх для аналізу надсилають Віктору Щиру. Зі слів чиновника, чи не найбільше скаржаться містяни на “хамське поводження водіїв з пасажирами пільгових категорій”. 
І ще один наслідок таких грошових відносин між водієм і пасажиром – великий інтервал руху маршруток у вечірній час. “Якщо “орендований” водій набрав суму, достатню для плану, то він, як правило, з’їжджає. Але з цією проблемою ми працюємо, у нас вже більшість автобусів обладнані GPS-системою, тому їх вже можна контролювати”, – зазначив Віктор Щир.
Також, зважаючи на скарги містян, в управлінні транспорту узялись “пристосовувати” транспортну схему міста, яку запровадили у 2012 році, до їх потреб. А то така вона дивна, що з цього приводу у місті також з’явився жарт. “У львівського туриста, який сів у автобус, щоб дістатися аеропорту, в дорозі закінчилась тривалість дiї візи”. 
“Ми не хочемо ламати всю транспортну мережу, яка є. Та мережа 2012-го на сьогодні вже змінена на 80 відсотків. Але ще деякі зміни необхідні. Ми запропонували доповнити транспортну мережу з огляду на скарги містян. А також треба провести глибоке її дослідження. Є наукові розробки Львівської політехніки, є німецьке програмне забезпечення по проведенню дослідження і відтворення мережі громадського транспорту у великих містах. Вже з тих досліджень, напрацювань можна виходити на науково обґрунтовану транспортну мережу”, – додав Віктор Щир.

     Поради для покращення перевезень     
Інформаційно-правовий центр ”Наше право” вносить на розгляд Львівської міської ради проект рішення виконкому ”Про підвищення якості послуг із перевезення пасажирів у маршрутних таксі Львова”. На думку експертів центру, необхідно застосувати радикальні заходи у зв’язку з безладом і погіршенням якості перевезень у сфері транспортної політики Львова.
Зокрема є пропозиція внести на розгляд засідання міськради проект ухвали про функціонування обов’язкової системи оцінки якості перевезень як істотної умови договору перевезення пасажирів, захисту прав пасажирів та відповідальності перевізників за надання неякісних послуг. Така практика частково запроваджена на рівні наказу департаменту. 
Але скільки б активісти громадських рухів не оцінювали якість послуг, має бути достатньо жорстка і ефективна реакція на нехтування правами пасажирів, скажімо, механізм ”трьох попереджень” за порушення прав пасажирів із подальшим розірванням договорів на перевезення. Експерти також рекомендують ЛМР започаткувати на офіційному сайті міськради онлайн-моніторинг якості надання послуг із перевезення пасажирів і дотримання їхніх прав (система онлайн-оцінки якості послуг із перевезення) із подальшим вжиттям заходів до найгірших перевізників.
Також пропонують розробити механізм і систему підзвітності посадових осіб виконавчих органів у сфері транспортної політики міста перед громадою, зокрема, проведення щотижневих звітів про стан дотримання прав пасажирів та щотижневих зустрічей із пасажирами на кінцевих зупинках маршрутних таксі.
Задля контролю за якістю послуг ”Наше право” пропонує створити при міському голові громадську службу захисту прав пасажирів маршруток. Це мав би бути консультативно-дорадчий орган із повноваженнями попередньої підготовки висновків про порушення перевізниками умов договорів на перевезення і дотримання прав пасажирів.
Окрім цього, експерти вважають доцільним запровадити з 1 вересня 2014 р.  нові зразки квитків у маршрутках Львова з обов’язковим зазначенням номера маршруту, номера договору, реквізитами перевізника та систему їх компостирування (до запровадження е-квитків), інформує прес-служба ІПЦ ”Наше право”. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.0333 / 1.65MB / SQL:{query_count}