А вам безпечно у Львові?

“Пошта” дізнавалась, хто і як перевіряє людей, які їдуть до нашого міста зі сходу, і чи знає міліція та влада, чи нема серед них злочинців. Тим часом на львівському вокзалі суттєво посилили наряди правоохоронців

фото: Андрій Польовий
Відколи у країні неспокій, Львівщина перетворилась на справжню “рукавичку” – їдуть до нас люди і зі сходу, і з півдня. 
Щодня їх кількість збільшується, але влада і самі жителі намагаються допомогти кожному (шукають для приїжджих домівки, роботу, діляться всім, що мають). Проте глибоко в душі кожен носить у собі страх... Кого ми запрошуємо в свій край? Чи не вилізе нам наша доброта боком?..
Коли терористи осіли в Донецьку, львів’янам стало особливо тривожно. Ще б пак! Із Донецька до Львова іде прямий потяг; хтозна, може, разом із добросовісними людьми до нього вирішать сісти й сепаратисти, щоби подивитись, як тут живуть бандерівці, і внести в наш спокій свої “корективи”. 
Тож “Пошта” вирішила дізнатись, хто і як перевіряє людей, які до нас їдуть, і чи знає міліція та влада, чи нема серед них злочинців.

Хто ж до нас їде? 

Як розповіла вчора “Пошті” Оксана Яковець, заступник директора департаменту соціального захисту Львівської облдержадміністрації, станом на ранок середи Львівщина прихистила 3 188 людей, зокрема 1 219 осіб зі сходу країни. Це офіційні цифри. Насправді втікачів зі сходу на наших теренах може бути в рази більше. 
А от перевіркою приїжджих на попередні судимості чи перебування на обліку в ЛОДА не займаються. Кажуть, це компетенція Міністерства внутрішніх справ і міграційної служби. Своєю чергою головний міліціонер Львова Сергій Зюбаненко розповів “Пошті”, що у міліцію ніхто офіційно не звертався, аби з’ясувати, наскільки законослухняні східняки, які приїхали. Так, підстав для перевірки правоохоронці не мають… 
“Поки ці люди не порушили закону на нашій території, міліція не може досліджувати, чи коїли приїжджі злочини, чи стояли десь на обліку. Це повинні робити ті, хто кличе людей зі сходу до нас, поселяє їх і забезпечує. Міліція не ходитиме і не шукатиме, хто, де і кого прихистив. Якщо нема порушення, не можемо їх турбувати. Якби зверталися люди, що їх прихистили, або ті, хто займається організаційними питаннями, ми би мали підстави для перевірки. Міліція постійно працює в посиленому режимі, львів’яни можуть бути спокійні за себе і свої сім`ї”, – запевнив Сергій Зюбаненко. 
Зі слів керівника прес-служби міліції області Світлани Добровольської, поки переселенці законослухняні, про їхнє минуле правоохоронці не питатимуть. Людей зі сходу розселяють по території всієї області, проте за останній час міліція не зафіксувала жодного правопорушення, яке би вчиняли приїжджі. 

Перевірка починається з вокзалу

 
фото: Андрій Польовий
Відколи в країні неспокій, на вокзалах побільшало міліціонерів. Усе частіше вони просять показати документи, зустрічають приїжджих першими. Звісно, без короваїв… 
Як розповів “Пошті” Володимир Дитюк, начальник УМВСУ на Львівській залізниці, відколи терористи перемістились до Донецька, на львівському вокзалі наряди міліції посилили вдвічі, а то й утричі. Передусім міліціянти стежать за спокоєм у основних залах. 
“Є поїзди, які прибувають у Львів зі сходу по парних і непарних числах. Залежно від їх кількості визначаємо, скільки міліціонерів має йти в наряд у той чи інший день. Для того, аби визначити, чи не їдуть до нас потенційно небезпечні люди, постійно контактуємо з начальниками поїздів і провідниками. Якщо вони в дорозі бачать певні ризики, відразу повідомляють. Після прибуття поїзда ми перевіряємо ситуацію, – розповідає Володимир Дитюк. – За останній час мали чимало таких повідомлень. Хоча вони не підтвердились, нині треба бути особливо пильними. У вівторок до нас зателефонували та повідомили, що в районі залізничного мосту є десять людей, які дивно поводяться. Виїхали, перевірили. Виявилось, що це просто туристи, які там відпочивали. Зокрема, з 1 липня перевірили документи 109 осіб і виявили трьох раніше судимих”. 
Як запевнив “Пошту” співрозмовник, за останній час почастішали звернення від пасажирів. Раніше настільки багато їх міліціонери не фіксували. Тепер же люди, коли тільки помічають чиюсь дивну поведінку, телефонують і повідомляють про це. Тоді на вокзалі оголошують, щоби люди, які помітили підозрілу особу, відразу повідомляли про місце її перебування. 
“Треба щоби люди не боялися дзвонити у міліцію, якщо в них виникають застереження стосовно осіб чи їх вантажів, які перебувають у місцях залізничної інфраструктури. Чекаємо на будь-яку інформацію і вдячні за неї”, – запевняє Володимир Дитюк. Зі слів співрозмовника, на перевірку документів люди реагують спокійно. Передусім міліціонери звертають увагу на осіб, які поводяться підозріло. Правоохоронці кажуть, що очікують ризиків, тому завжди готові відреагувати відповідно до ситуації. Звісно, зі сходу їдуть і доброчесні люди, але і їх перевірити зайвим не буде. Завжди можна вибачитись, а ті вже зрозуміють, чому міліція так поводиться. 

На кримцях навчились

Першою хвилею переселенців до Львова були кримці. Тоді, коли влада разом із місцевими жителями шукала чим і як їм допомогти, навіть уявити собі не могли, що згодом доведеться давати раду з такою силою силенною людей. Проте зараз, коли область і місто має справу вже із східняками, користується налагодженою “на кримцях” схемою.
“Коли ми приймали людей із Криму, у нас для цього був певний механізм. Спершу волонтери брали всі паспортні дані, тоді вже селили приїжджих у квартири. Просили, щоби вони придивлялися до квартирантів і якщо виникають якісь побоювання, повідомляли. Ці повідомлення вивчала СБУ. Було кілька таких випадків”, – розповів “Пошті” координатор “Громадського сектору Євромайдану” Олег Коляса. 
Відколи терористи перемістилися до Донецька, на львівському вокзалі наряди міліції посилили вдвічі, а то й утричі
Зі слів співрозмовника, на 500 приїжджих активісти мали лише один неприємний інцидент. Ймовірно, той чоловік був психічно хворим, постійно боявся, що його переслідують, а паспорта так і не показав. Він запевняв, що порвав документ на кордоні, сам був росіянином, а до Львова приїхав із Севастополя. Великої шкоди переселенець не приніс, проте майданівці з ним добряче намучились. Потім його передали на контроль СБУ. 
“Переважно всі, до кого в нас були перестороги, виявлялися законослухняними, без судимостей. Біди від них не було. У нас є свій фільтр, аби відсіювати потенційно небезпечних людей. За ними стежать і самі активісти, і Меджліс. Ми працювали також із кримськими общинами. Вони дуже організовані, знають одна одну. Якщо виникали якісь проблеми, все дуже швидко вирішувалось. Якщо враховувати ту кількість людей, яку пропустили, то проблем із кримськими татарами не було взагалі. Мали невеликі труднощі з так званими “селянськими аферистами”, які видавали себе за втікачів із Криму. Але двоє людей із п’ятисот це взагалі не показник”, – розповів Олег Коляса. 

Як розпізнати небезпечну людину?

Часто в натовпі можна помітити людину, яка начебто і не робить нічого особливого, проте чомусь насторожує. Такі речі відчуваються радше на підсвідомому рівні, проте психологи зазначають, що є певні параметри, за якими можна визначити ймовірних злочинців.
Хулігани, грабіжники, ґвалтівники, особи, що вчиняють розбої, здебільшого не вміють маскуватися та свідомо чи підсвідомо демонструють свою причетність до кримінального середовища і злочинні наміри. Найвиразніше це простежується в особливостях зовнішності, манері розмовляти (кримінальний жаргон) і поводитись. Часто про попередню судимість свідчать особливі татуювання та персні на руках. 
 До теми                                     
Якщо ви помітили особу, яка поводиться підозріло, агресивно, має при собі зброю чи погрожує вам, телефонуйте на гарячу лінію міліції Львова 102 або в чергову частину станції Львів – 226-49-55; 068-072-54-68.
На загальні агресивні наміри підозрілої особи вказують такі елементи немовної поведінки: голова й тіло злегка нахилені вперед; руки сховані в кишені чи за спиною; загальний тонус м'язів напружений. Особа намагається скоротити дистанцію і зайняти вигідну позицію (стати перед дверима, перегородити шлях, зайти за спину чи з боку жертви). У неї очі примружені, погляд з-під лоба, м'язи обличчя напружені.
Про провокаторів “Пошті” раніше розповідав психолог Валентин Кім. Він займається питаннями психології безпеки, розвитку професійної пам’яті, спостережливості й діагностики невербальних комунікацій.
“Насправді в нас півкраїни таких провокаторів. Якщо я емоційно заряджений і починаю у маршрутці активно обговорювати певну подію, а мій сусід сидить і вперто мовчить, то навіть це мовчання може мене спровокувати, аби я активніше почав щось обговорювати. Професійні провокатори завжди говоритимуть на наболілі теми. Вони використовуватимуть шаблони в розмові, втягуватимуть людей в обговорення болючих тем. Провокатор залучає до розмови багатьох людей і чекає відповіді. Такі люди можуть змінювати точку зору, аби долучити інших людей до розмови. Провокатор завжди працює в натовпі”, – розповів Валентин Кім.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8463 / 1.63MB / SQL:{query_count}