Таємниця підземелля розкрита

“Пошта” побувала на довгоочікуваному відкритті підземелля Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла. Настоятель церкви отець Степан Сус розповів про майбутні екскурсії та проекти реставрації

фото: Ольга Коханевич
Гарнізонний храм святих апостолів Петра і Павла, у минулому костел єзуїтів, завжди був загадкою для істориків, археологів, релігієзнавців. 
Про давні підземелля храму відомо багатьом львів’янам та гостям міста Лева. Довгий час тут, під землею, функціонувала мистецька галерея “Равлик”, однак через певні суперечки з церквою, пов’язані з невідповідним змістом експонатів, підземелля храму повернулося у руки духівників.
З 6 червня доступ до підземелля Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла відкритий для всіх охочих. Прийти на екскурсію можна вдень з 11.00 до 20.00. Бажаючі можуть залишити добровільні пожертви, адже відвідування старовинних підвалів храму буде цілком безкоштовним.
Про підземелля храму розповів настоятель Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла отець Степан Сус. З його слів, упродовж років підземелля зазнавало значних змін. “У 90-х роках тут був смітник, доступ до храму мали всі, в тому числі бродяги”, – каже отець. “Розкопуючи та вивозячи сміття, нанесене сюди вже за Радянського Союзу, ми знаходили кістки тварин, худоби, ліпнину тощо”, – розказав Олексій, дигер, який займався розкопками підземелля костелу у 2008-2009 роках.
Аби очистити і реставрувати ці історичні місця, неабияких зусиль доклав керівник галереї “Равлик” Юрій Гайда. “Ми дослідили, що ці підземелля трьох рівнів, взагалі вони існують під площею всього храму. Їх умовно можна поділити на дві частини: першу, до якої є доступ, та другу – яку поки що ми закрили. У перспективі після проведення необхідних бактеріологічних аналізів та експертиз, ми плануємо розширити екскурсійний маршрут”, – розповів отець Степан Сус. 
Є ідея об’єднати маршрути підземним Львовом в один, тому дуже ймовірно, що завершення маршруту буде саме у підземеллі Гарнізонного храму
Думки істориків з приводу походження підземелля різняться. Однак більшість дотримується гіпотези, що будівля побудована на залишках давніх споруд. Настоятель храму заявив, що часто, аби зацікавити туристів, екскурсоводи поширюють вірогідні і не дуже вірогідні історії про гробниці в цих підвалах, начебто тут ховали вампірів, а також легенди з часів, коли тут були фонди бібліотеки ім. В. Стефаника. Отець Сус закликав надалі “бодай трішки “відшліфовувати” свої історії”, оскільки нерідко вони видаються надто екзотичними. А всім, хто буде спотворювати історію, отець пригрозив “подарунком” у вигляді книги, яка детально переповідає правдиві події з глибин підземелля. 
У підземеллі серед предметів, які найбільше привертають увагу, слід виокремити різьблений алебастровий саркофаг XVIII століття, який був призначений для архиєпископа Миколи Вижицького. Зі слів отця Степана, ніхто достеменно не знає, чи дійсно він був тут похований, адже на саркофазі немає дати смерті латинського архиєпископа. Також варто зазначити, що однією з основних загадок підземелля залишається тунель, який простягається вздовж цілої споруди.
Також отець розповів і про майбутні проекти, реалізацією яких потрібно зайнятися з метою забезпечення нормальних умов у підземеллях, так як сюди буде навідуватися велика кількість українців та іноземних туристів. Зокрема, найближчим часом планують розробити систему вентиляції, оскільки існує проблема, що за присутності великої кількості людей на стінах осідає конденсат. Також зараз дуже важливо добре укріпити фундамент всього храму. 
Крім того, у перспективі є відновлення вежі-дзвіниці храму, яка свого часу була найвищою вежею Львова (близько ста метрів). “Ми плануємо організовувати і нічні екскурсії, після 22.00”, – заявив настоятель. Також є ідея об’єднати маршрути підземним Львовом в один, тому дуже ймовірно, що завершення маршруту буде саме у підземеллі Гарнізонного храму.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7897 / 1.56MB / SQL:{query_count}