Як Львів президента обирав

Висока явка на дільницях і найспокійніші вибори. Чому галичани голосували за Порошенка та яких кроків від нього очікують?

фото: Андрій Польовий
Таки вибрали! Та ще й із першого разу! Вирішальний у житті нашої держави день уже позаду, і попри всі тривожні очікування він видався у Львові й області доволі тихим і спокійним (хоча траплялися певні інциденти через те, що виборці, чи то з радості, чи з хвилювання, приходили напідпитку). Загалом же серйозних правопорушень зафіксовано не було. 
Зазначимо, що 25 травня на території області працювало 12 виборчих округів, де була 2 151 виборча дільниця, зокрема 72 спеціальні. У самому Львові діяло 305 дільниць, де проголосувало 609 тис. виборців. Явка на території області становила 76,9%, а це – 1 520 726 голосів. Усі виборчі дільниці розпочали й завершили роботу вчасно і відповідно до закону, зазначили в прес-службі Львівської ОДА.
Серед міст області найактивнішими були виборці у Моршині: там проголосувало 90% містян. Найменшу кількість виборців було зафіксовано у Новому Роздолі, Дрогобичі й Турківському районі. У Стрийському районі проголосувало 84,6% виборців, у Сокальському – 84,1%, а в Дрогобицькому – 82,2%.
Станом на вчорашній вечір у всіх 12 округах області лідирував Петро Порошенко. Друге місце на Львівщині посідає Юлія Тимошенко. Вона має більшу підтримку в районах регіону, натомість у самому Львові Юлія Володимирівна в усіх округах поступається другим місцем Анатолію Гриценку. У районах Львівщини Гриценко поступається третьою позицією Олегові Ляшку. Окрім згаданих кандидатів, бар’єр 1% долають також Ольга Богомолець, яка в усіх округах посідає п’яту позицію, за нею – Олег Тягнибок, Сергій Тігіпко й Дмитро Ярош.

А з чим були труднощі?

Зі слів Соломії Саврук, аналітика ВГО ЛОГО “Комітет виборців України”, основні проблеми виникали здебільшого під час опрацювання протоколів. 
Виникали технічні неполадки інформаційної системи “Вибори”, зокрема тому, що в деяких округах уночі припинялося постачання електричної енергії і комісії були змушені робити технічні перерви. “Серед основних порушень, які виникали під час опрацювання протоколів, – технічні описки при заповненні протоколів членами ДВК”, – повідомила Соломія Саврук. 
Серед міст області найактивнішими були виборці у Моршині: там проголосувало 90% містян
Як зазначила Наталія Радиш, представник ГМ “Опора”, на малих дільницях спостерігачі стали свідками видачі бюлетенів без пред’явлення паспорта, але здебільшого таких виборців просили прийти пізніше з необхідними документами. 
“Майже на всіх окружних виборчих комісіях помічали членів дільничних комісій із печатками, які вносили корективи в протоколи про підрахунок голосів на місці. Так, член ОВК №120 (Личаківський район) особисто радив членам дільничних комісій не повертатися на дільниці, а переписувати протоколи на ОВК, що є порушенням виборчого законодавства”, – розповіла Наталія Радиш.

Дякуємо за спокій!


фото: Андрій Польовий 
Як розповіла Світлана Добровольська, керівник прес-служби міліції області, працівники правоохоронних органів грубих порушень виборчого законодавства не зафіксували. З її слів, до забезпечення громадського порядку на виборчих дільницях було залучено 2 780 працівників міліції, 1 200 представників громадських формувань і 2 500 представників Товариства мисливців і рибалок. 
У міліції кажуть, що надходило лише десять повідомлень про дрібне хуліганство й про перебування осіб у стані алкогольного сп’яніння на виборчих дільницях. Також були порушення законодавства, що стосувалися розміщення агітаційних матеріалів і політичної реклами. Усі факти внесли в Єдиний журнал досудових розслідувань, наразі з’ясовують додаткові обставини подій і проводять перевірки. 
У забезпеченні правопорядку міліції допомагали й самооборонці, зокрема десять оперативних автомобільних бригад. Зі слів Валерія Веремчука, керівника місцевої Самооборони, серйозних порушень не було. Він вважає, що це були “найспокійніші вибори у Львові за останні 15 років”.
До забезпечення громадського порядку на виборчих дільницях було залучено 2 780 працівників міліції, 1 200 представників громадських формувань і 2 500 представників Товариства мисливців і рибалок
“Люди приходили голосувати, інколи обурювались, коли не бачили себе в списку виборців. Але ж перевірити, чи є прізвище у списку, можна було до 19 травня! У день виборів було запізно. Також часто виборці були напідпитку. Але серйозних викликів до Самооборони не надходило, хоча наші контакти були і в штабах, і в окружних виборчих дільницях, і в правоохоронців. У цьому є заслуга штабів, які не фальсифікували й не провокували. Звісно, дільничні комісії формувалися дуже складно, змінювали їхніх членів, там працювали молоді люди без досвіду, тому виникали черги, але всі поводилися терпляче та спокійно”, – розповів Валерій Веремчук. 
Про те, що вибори в області пройшли спокійно, кажуть і надзвичайники, бо 25 травня роботи для них, на щастя, не було. 
“Жодного виклику чи тривожного повідомлення, пов’язаного з виборчим процесом, до нас не надходило. Загалом до забезпечення пожежної та техногенної безпеки під час виборів залучили 1 400 осіб особового складу від підрозділу Держслужби надзвичайних ситуацій, з них 756 були безпосередньо біля виборчих дільниць для оперативного реагування на виклики пожежного чи техногенного характеру. Крім того, у наших підрозділах було 600 осіб у підсилених патрулях і 200 одиниць резервної техніки. Усі наші працівники, які заступили на чергування, мали змогу проголосувати і далі заступити на чергування. Усе минуло добре”, – запевнив речник ГУ Держслужби надзвичайних ситуацій у Львівській області Павло Василенко. 

Оксана Дащаківська, виконавчий директор Львівської обласної організації Комітету виборців України
День виборів на Львівщині пройшов із дотриманням майже всіх стандартів голосування. Найчастіше 25 травня скаржилися на списки виборців, але це стосується самих виборців, бо вони не приходили перевірити, чи все гаразд. Це проблема вічна, ми завжди чекаємо, коли ж кількість скарг зменшиться, але...

Очевидно, треба змінювати якусь законодавчу базу, яка визначає механізм формування списків виборців. На Львівщині були люди зі східних областей і Криму, які хотіли проголосувати, але, згідно з чинним законодавством, не могли цього зробити, адже процедура зміни місця голосування тривала до 19 травня, а не до дня виборів.

Якщо говорити про закриття дільниць, початок підрахунку голосів, підсумкове засідання дільничних виборчих комісій, то все відбувалося відповідно до закону. Наші спостерігачі на дільничних виборчих комісіях не зафіксували значної кількості скарг щодо процедури голосування, а подекуди скарг під час голосування взагалі не було. Коли почався підрахунок голосів, перші протоколи почали надходити до ОВК приблизно о 23.00. Однак тоді почався збій інформаційної системи і більшість окружних виборчих комісій або оголошували перерву, або просто тримали людей у залі, а це почало викликати певні незручності й тривогу в членів ВК. Подекуди доходило й до конфліктів. Щоб уникнути таких ситуацій, хтось почав співати гімн, що об’єднало всіх і допомогло призупинити конфлікт на деякий час, як свого часу на Майдані.

У Жовківському та Сокальському виборчому округах припинилось електропостачання. Подекуди не було зв’язку з інтернетом, викликали МНС-ників, а це ще більше посилило тривогу. Але навіть у тих округах, де не було електроенергії, вдалося налагодити роботу. У Пустомитівському виборчому округу на двох дільницях перераховуватимуть голоси, оскільки було пошкоджено виборчі пакети, у яких перевозили документацію. Пошкодження сталося, бо пакет не зміг умістити таку велику кількість голосів за Порошенка і порвався.

Дільничні ВК досі не можуть розібратися з деякими нормами виборчого законодавства щодо заповнення протоколу про підрахунок голосів, незважаючи на те, що заповненню цього протоколу присвятили окремі навчання. Члени ДВК не розуміють і не розрізняють, що таке невикористані бюлетені, бюлетені, які не підлягають врахуванню, а також бюлетені, які треба вважати недійсними. Майже 10% протоколів відіслали на уточнення.

У багатьох випадках члени ДВК не знали, як заповнювати протоколи, телефонували в ОВК, а це затримувало процес. Протокол підрахунку голосів містить низку контрольних перевірок, які дозволяють уникнути маніпуляцій. Конт­рольну перевірку члени виборчих дільниць роблять у себе на дільниці, потім завдяки системі “Вибори” це робить ОВК. Система не працювала в 117 виборчому окрузі у Львові, тому голова міської виборчої комісії Микола Щур почав перевіряти вручну. Проте це був єдиний випадок, бо більшість дільниць чекали, коли система таки запрацює.

Якщо виборці в нас “ростуть”, то члени дільничних комісій залишаються на тому ж рівні правової обізнаності, заповнення виборчих документів. Нам потрібні професійні члени виборчих комісій, які би змогли проводити вибори без зайвих і непотрібних консультацій, паніки та шуму.

Тому у майбутньому треба ретельніше підбирати членів ВК і проводити для них попередній іспит. Остаточні результати будуть оприлюднені ЦВК, коли надійдуть протоколи з мокрими печатками, мінімум – через два дні після виборів.
Анатолій Романюк, політолог, керівник Центру політичних досліджень
Соціологічні дані, які відображали ймовірні результати президентських виборів, ще два-три тижні тому показували, що перше місце (та ще й з великим відривом!) дістанеться Петру Порошенку. На другому місці по Львову ще тоді був Анатолій Гриценко, а на третьому – Юлія Тимошенко. Також дані показували дуже низький результат Олега Тягнибока, якого ще тоді випереджали Олег Ляшко й Ольга Богомолець.

Тобто для тих, хто знайомий із соціологією, не було жодних несподіванок: результати, які ми отримали, були прогнозованими й очікуваними. А з точки зору виборця, результати, можливо, певною мірою стали неочікувані. Йдеться про те, що людей можуть дивувати самі цифри. Загалом уже впродовж місяця було зрозуміло, що більше голосуватимуть за Порошенка, а Юлія Тимошенко не матиме великої підтримки.

Думаю, у Львові кандидати в президенти не застосовували спеціальних та особливих засобів впливу на виборців під час кампанії, аби отримати настільки високі результати. Президентські вибори характеризуються високим рівнем централізації. Регіональні штаби не здатні проводити самостійну політику щодо роботи з виборцями. Вони радше ретранслятори тих повідомлень, а також матеріалів, які виробляють у центрі, тож особливого впливу здійснювати не можуть. Натомість здатні пояснити причини тих чи інших результатів.

Перемогу Порошенка можна пояснити тим, що він – компромісна фігура, і компромісна для багатьох в Україні. Порошенко зміг продемонструвати, а також переконати виборців, що він – новий вибір, представник нової політичної сили. До того ж цей кандидат чітко асоціювався виборцям із Майданом. Він там діяв, був своїм для тих людей, які були учасниками Революції Гідності. Окрім того, у тих умовах Порошенка не асоціювали з владою. Він відповідав на багато питань і сам ставив їх, що дозволяло людям його оцінити. І програма його співпадає з поглядами більшості виборців. Також за нього голосували ті, хто був проти Тимошенко.

Чому її не підтримали? Серйозною помилкою Юлії Володимирівни було те, що вона почала боротьбу проти Порошенка, не доводила свою програму. Негативне ставлення до неї тягнеться ще від подій Помаранчевої революції, коли тодішню конфронтацію політсил люди, особливо із Західної України, сприйняли дуже болісно.
Ігор Лильо, історик
Львів’яни достатньо пасіонарні: в особі Петра Порошенка вони бачать можливість спокійного компромісу. Ми – люди, які можуть робити революцію, але на відміну від бандитів, які зараз у Донецьку, львів’яни не схильні стріляти й убивати. У Порошенкові люди прагнуть знайти здатність досягти хоч якогось порозуміння в країні.

Також, на мою думку, є таке поняття, як відчуття крові. Галичани відчувають у ньому українця. Порошенко різний: його можна критикувати, але є таке поняття, як відчуття свого. Дуже добре пам’ятаю, що про нього казали у 2004-ому: він нібито людина й хороша, але не харизматична. Думаю, якби цієї революції не було, навряд чи він отримав би таку кількість голосів на виборах. Такі історичні моменти часто виносять на поверхню не тільки авантюристів, а й людей, які в неекстремальних ситуаціях просто не мають шансу підвищити свій рейтинг. Тому львів’яни, наймовірніше, голосували за нього від безвиході.

Щодо Анатолія Гриценка, який посів друге місце в президентських перегонах у Львові, то в цьому випадку людям імпонує відчуття правди. Сьогодні виборці вдумливіші. Вони голосували не стільки за бренд, скільки намагалися відчути правдивість кандидата.

У Юлії Тимошенко люди відчули нещирість. Вона отримала б у Львові на багато десятків відсотків голосів більше, якби зараз сиділа за ґратами. Вийшовши звідти, Юлія Тимошенко не відчула змін у країні. Десь підсвідомо вона залишилась у тих роках, коли потрапила до в’язниці.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8041 / 1.69MB / SQL:{query_count}