Старі мости – нові проблеми

“Пошта” дізналася, в якому стані сьогодні є львівські мости і коли чекати їх ремонтів

фото: Андрій Польовий
Львів – місто романтики, нею просякнуте абсолютно все: і старовинні вулички, і давня бруківка, і архітектура, проте аж ніяк не старі і понищені львівські мости! 
У нашому місті є 18 мостових споруд, із них 17 шляхопроводів та один пішохідний міст (на вул. Пасічній), 13 мостів проходять через залізничні колії. Усі вони перебувають на балансі міста, лише міст на вул. Шевченка, 152 – у власності Львівської залізниці. Саме він є найстаршим у Львові, звели його ще в 1888-му, тоді як більшість інших в 1960-х. 

Залізниці міст не потрібен?

Проте, як розповідають самі залізничники, міст на вул. Шевченка їм не дуже-то і потрібен, адже для потреб залізниці його ніколи не використовували. 
“Цей міст обслуговує Підзамчівська дистанція колії. Він потребує значного ремонту, востаннє його капітально ремонтували ще в 1960-х, з того часу проводили тільки відновлювальні ремонти. За розрахунками наших фахівців, лише на проектно-кошторисну документацію потрібно близько мільйона гривень, а сам кап­ремонт обійдеться у майже 20 млн грн, звісно, залізниця не може витрачати такі великі кошти на об’єкт, який їй не потрібний”, – розповіла “Пошті” Юлія Грабова, прес-секретар Львівської залізниці. 
З її слів, зараз із міською владою тривають перемовини щодо передачі цього мосту на баланс міста. “Якби ми мали впевненість, що місто візьме цей міст на свій баланс, то залізниця готова була б його відремонтувати. Але робитиме це лише в тому випадку, коли матиме гарантії, що вже не буде потреби в подальшому його утримувати”, – зазначила Юлія Грабова. 
Більшості львівських мостів понад півсотні років
Проте, як розповів “Пошті” Михайло Піндак, начальник відділу капітального ремонту управління інженерного господарства Львівської міськради, передача цього мосту на баланс міста зараз відбувається лише на словах.
 “Жодного письмового звернення про це я не бачив. Є певний порядок передачі таких об’єктів, має бути відповідне звернення у письмовій формі. Ось коли залізниця його напише, тоді вже депутатські комісії та керівництво міста розглядатимуть і вирішуватимуть це питання”, – каже Михайло Піндак.   

А грошей на мости нема…

Зі слів посадовця мерії, львівські мости поки придатні до експлуатації, проте майже всі потребують ремонтів.
“Останнім мостом, який ремонтували у Львові, був Левандівський шляхопровід, оновлювали його ще в 2009-му. Тоді на реконструкцію уряд виділив 13 млн 164 тис. грн. Цього року ми планували реконструкцію шляхопроводу на вул. Городоцькій, 166, там  справді нагальна потреба у ремонті. Торік на нього вже виділяли 18 млн 750 тис. грн, але щоб його відремонтувати, треба 19 мільйонів. Звісно, через нестабільну ситуацію в країні невідомо коли знайдуть такі гроші”, – розповів “Пошті”  Михайло Піндак.
З його слів, для ремонту цього мосту ще з минулого року є проект, його розробляла Львівська політехніка, є всі відповідні експертизи, звернення у  міністерства, комітети. Словом, щоб почати роботи, є все, крім грошей. 
“Аби розумно впорядкувати рух транспорту на цій ділянці, проектом передбачено будівництво протяжних “відходів”. Так половину загальної вартості проекту використають на створення цього великого розширення. Воно починатиметься на вул. Виговського і пролягатиме аж до вул. Кузневича. Решта грошей піде на відновлення самого мосту. Аби приступити до робіт – спочатку мають надійти гроші”, – каже Михайло Піндак. 
Останнім мостом, який ремонтували у Львові, був Левандівський шляхопровід, оновлювали його ще в 2009-му. Тоді на реконструкцію уряд виділив 13 млн 164 тис. грн.
Зі слів співрозмовника, більшості львівських мостів понад півсотні років. Зокрема, це Левандівський міст, що на вул. Городоцькій, 166, та той, що на вул. Б.Хмельницького. Найновіший же спорудили у 1985-му, він на проспекті Червоної Калини. 
Стосовно нових транспортних розв’язок, то тут є певні нюанси. Адже всі великі проекти потребують коштів та часу. “Ось хотіли будувати транспортну розв’язку на вул. Стрийська – Наукова – Хуторівка. Тут потрібно працювати довго – приблизно два роки, а витратити – близько 250 млн грн. Це дуже велика сума, тому легше працювати над меншими проектами, які коштують 15 – 18 млн грн, таку суму знайти більш реально”, – додає Михайло Піндак.
Проте львівські мости потребують капіталовкладень не лише на ремонти чи реконструкцію. Навіть звичайне обстеження їхнього стану коштує грошей.  А новий проект без попереднього обстеження створити не можна. Як розповідав раніше “Пошті” Михайло Піндак, починаючи із 2008-го, мости Львова почали обстежувати регулярно, так за рік фахівці перевіряють  стан приблизно  трьох мостів, обстеження мусить бути візуальне і фізико-механічне, де визначають несучу здатність балок, арматури. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7746 / 1.57MB / SQL:{query_count}