Чи скоро побачимо нову міліцію?

У 2015-му у Львові відкриють сучасне міське управління міліції на вулиці Стрийській – уже звели чотири поверхи споруди

фото: facebook.com/Сергій Зюбаненко
Україна стоїть на порозі великих змін і фундаментальних реформ. Однією із найбільших потреб є перевтілення міліції та знищення її демонічного образу, який неспроста сформувався та підкріпився Революцією Гідності. Не дивно, що у Львові після Ночі гніву є особливо гостра потреба у реанімуванні репутації міліції, тому наше місто взялось за це першочергово. 
Начальник міліції Львова Сергій Зюбаненко ще рік тому почав запроваджувати “ДОбровільну РЕформу МІліції” і будувати для неї сучасне управління.   
Уже через рік поблизу автовокзалу на вулиці Стрийській запрацює нове міське управління міліції. Таке розміщення обрали через високоякісне транспортне та інженерне забезпечення. Будівля матиме п’ять поверхів, зручні приміщення, виглядатиме дуже сучасно та “відкрито”, бо буде майже повністю скляною. 
Сергій Зюбаненко розповів, що він особливо пишається введенням в дію централізованої системи відеоспостереження за Львовом – ЛОЦМАН. Львівську міліцію чекатиме оновлення матеріально-технічної бази та значна заміна людського ресурсу технічним, зокрема  камерами відеоспостеження, відтак введення в дію комплексної програми профілактики злочинності. 

Графіки будівництва не горять

Як розповів про своє “дітище” Сергій Зюбаненко, поки що від графіку будівництва не відхилялись, зараз закінчуються роботи над п’ятим поверхом. Дах планували перекривати наприкінці квітня, але ці терміни випереджають. Всі комунікації провели ще в минулому році, аби встигнути до зими і не треба було копати землю в морози. 
Проте не все у спорудженні нового управління міліції було так гладко. Вже в перші дні будівництва мешканці сусідніх будинків активно демонстрували своє незадоволення. “Я особисто кілька разів приїздив, аби порозмовляти із громадою, переконати їх, що управління міліції поряд їм не заважатиме. Із часом люди дещо заспокоїлись. Ми домовились із райадміністрацією і разом із ними облаштували дитячий майданчик, зробили деякі поточні ремонти, зокрема у під’їздах. Для цього домовлялись із райадміністрацією”, – розповідає “Пошті” Сергій Зюбаненко.
У новому управлінні міліції працюватиме щонайменше 200 людей, з урахуванням розширення чергової частини. Як максимум в управлінні може працювати близько 300 осіб
З його слів, хоча зараз усі роботи і виконуються планово, незабаром можуть настати проблеми, бо гроші, які виділили на будівництво торік, вже закінчуються. Тому питання щодо подальшого фінансування постає доволі гостро. “Плануємо офіційно звернутись до МВС. Торік воно виділило 7 млн грн, проте гроші вже зараз закінчуються, починаємо виконувати роботи у борг. Через бюрократичні труднощі я не можу зробити офіційне звернення, бо немає керівника, який зможе це питання лобіювати в МВС. Якщо найближчим часом призначать нового керівника міліції області, можна буде заново піднімати це питання”, – каже співрозмовник.
Проте, зі слів начальника міліції Львова, він не покладає великих надій на фінансування зі сторони МВС, тому шукає додаткові шляхи, зокрема залучення коштів інвесторів та міста. Торік місто виділило 4 млн грн, чи буде якась фінансова підтримка цьогоріч і в якому розмірі – наразі не відомо.   
У майбутньому у новому управлінні міліції працюватиме щонайменше 200 людей, з урахуванням розширення чергової частини. Як максимум в управлінні може працювати близько 300 осіб. Можна буде навіть перенести туди деякі служби, а це зараз дуже актуально, враховуючи, що частина райвідділів погоріли. 

Реформа міліції у новому форматі


фото: facebook.com/Сергій Зюбаненко
Для того, аби зробити нове львівське управління міліції сучасним, начальник міліції Львова їздив до Грузії, так би мовити переймати її досвід. “Коли ми рік тому започатковували програму реформи міліції  (“ДОбровільна РЕформа МІліції”, – “Пошта”), всі питання люстрації були в ній прописані. Зараз люди цікавляться, хто працюватиме у новому управлінні. Це також було зазначено у реформі. Коли побудуємо нове управління, зробимо попередній конкурс відбору працівників. Спільно з  громадою та органами місцевого самоврядування оберемо найбільш достойних”, – розповів Сергій Зюбаненко. 
Зі слів головного міліціонера Львова, цілком ймовірно, що у новому управлінні будуть вільні вакансії, про них міліція обіцяє повідомити заздалегідь. Як розповів Сергій Зюбаненко, реформи, які започатковують у Львові, не мають аналогів в Україні, тому у майбутньому, якщо вони будуть вдалими, вся країна перейматиме Львівський досвід. 
“В жовтні минулого року, ще при колишній владі, питання нашої реформи виносили на обговорення на колегії МВС. Для тих, хто не розуміється у тонкощах міліцейської роботи, хочу зазначити, що це дуже серйозно. Якщо колегія проводиться раз в півроку, для розгляду на ній виносять три-чотири найбільш актуальних питання, які турбують всю країну. Питання львівської реформи було одним з них, це дуже позитивно”, – розповідає Сергій Зюбаненко. 
Після обговорення на колегії МВС рекомендації розіслали по обласних управліннях міліції, Львів поставили за приклад, щоб інші міста запроваджували такі ж зміни. “Такий позитив мав місце, бо на це була політична воля, без неї робити ґрунтовні зміни не можливо. Нині ми не знаємо реакції на наші дії зі сторони теперішньої влади, проекту їй ще не демонстрували. Зараз не до цього, є безліч питань, які потребують швидшої реакції ніж наші реформи. Але я впевнений, що реакція буде позитивною. Це те, про що зараз говорять всі: реформи, зміни, люстрація”, – розповів Сергій Зюбаненко. 
Нині ми не знаємо реакції на наші дії зі сторони теперішньої влади, проекту їй ще не демонстрували. Зараз не до цього, є безліч питань, які потребують швидшої реакції ніж наші реформи
Зі слів начальника міліції Львова, від поїздки до Грузії він планував отримати більше вражень та ідей, адже перед цим досвід роботи міліції в цій країні активно рекламували. Відтак Львівська міська рада створила делегацію, до якої увійшли міліціонери, навіть архітектори, аби спільно подивитись на їхнє управління  міліції та вирішити яке варто будувати у Львові.
“Коли ми туди приїхали, були дещо шоковані. Інформація, яку мали, виявилась більше піаром, ніж реальністю. Жодної архітектурної цінності розхвалена споруда грузинського управління міліції не мала, більше того, в ній порушені державні будівельні норми. У самому плануванні дуже багато помилок. Грузини позводили якісь маленькі курятники на 10-20 людей, а не нормальні відділення”, – розповів він.  
Проте, зі слів Сергія Зюбаненка, саме в Грузії виникла ідея не лише побудувати нове управління міліції, а здійснити її реформу. Хоча приміщення управління виявилось далеко не ідеальним, грузинські міліціянти все ж йдуть в ногу із часом і багато у чому мають новаторський підхід до роботи, який корисно перейняти й українцям.
“Поспілкувавшись із грузинськими міліціонерами, громадою і владою, послом України в Грузії (Василем Цибенком), народилась думка про реформу. Подібні реформи спрацювали у Грузії, то чому б не спробувати втілити їх в Україні. Звісно, там були інші умови, зокрема менша територія, чисельність населення, але люди змінилися на 100%. Я бачив, наскільки добросовісно грузини відносяться до роботи, як психологічно налаштовані, це вражає”, – каже Сергій Зюбаненко.

 Міліцейське новаторство по-львівськи             

фото: facebook.com/Сергій Зюбаненко
Як розповів головний міліціонер Львова, він поставив собі за мету, аби наше нове управління міліції відрізнялось від тих, які зараз є в Україні. Зміни стосуватимуться усіх етапів взаємодії з громадянами, починаючи від прийому їхніх звернень, і будуть фундаментальними. В умовах революції був застій у втіленні програми і будівництва, проте вже незабаром цей процес знову відновиться.
“Хочу,  щоб люди, прийшовши в нове управління міліції, почували себе комфортно, аби їх прийом дещо нагадував готельну рецепцію, коли гостям спершу пропонують присісти і випити кави, а потім питають, в якій справі прийшли, щоб людям було максимально комфортно. Відтак тепер усі охочі можуть надіслати свої поради на сайт міліції Львова – між міліцією і громадою є двосторонній зв’язок”, – каже Сергій Зюбаненко. 
Зі слів очільника міліції Львова, до них приходять доволі цікаві пропозиції. Зокрема, нещодавно від одного львів’янина надійшла пропозиція налагодити комунікацію між міліцією та громадськістю за допомогою Skype. Тепер в новому управлінні міліції, окрім звичних телефонних ліній, створять і такі  інтернет-контакти, адже порозумітись значно зручніше, коли людина бачить, із ким спілкується. “Я особисто приймаю громадян, тому бачу, що часто людей буває дуже багато, вони стоять в чергах і прийом займає багато часу. Тепер хочу зробити експеримент і годину в день віддавати на спілкування з громадянами у Skype. Людина, яка хоче поскаржитись чи порадитись, а не просто написати заяву, може вживу поспілкуватись зі мною не виходячи з дому і економлячи свій і, зрештою, мій час”, – каже Сергій Зюбаненко. 
Нині міліції працює за стандартами, які були ще в 50-х чи 60-х роках,тому зволікати зі змінами не можна. Значно спростить роботу і відеоспостереження за вулицями міста, адже так буде можливість реагувати на правопорушення по гарячих слідах. Нині на балансі міліції є 24 відеокамери, незабаром їх побільшає. “Одна з фірм для того, аби виграти тендер по місту, хоче подарувати і поставити безкоштовно 20 відеокамер до 9 травня. У вівторок я був у трамвайному депо ЛКП “Львівелектротранс”, де відслідковують за допомогою  20 камер рух тролейбусів. Ці камери також можемо адаптувати, тому навіть якщо ніхто не профінансує наше спостереження за вулицями міста, незабаром матимемо близько 60 камер”, – каже Сергій Зюбаненко. 
Стосовно місць їхнього розміщення, то це передусім центральна частина Львова, всі проблемні ділянки ДТП, проблемні перехрестя і місця, де проводяться масові заходи. “Якщо міська рада виділить кошти, то наступним кроком буде оснащення відеокамерами спальних районів міста. Ця система спостереження у міліції має назву ЛОЦМАН, зараз тестуємо її в старому міському управлінні міліції. Там зараз працює три оператори, в новому управлінні їх буде дев’ять”, – каже співрозмовник.
Начальник міліції міста розповів, що записи з камер архівуються, потім інспектор, який керуватиме нарядами, в режимі онлайн відслідковуватиме різні частини міста і визначатиме, куди скерувати наряд, бо відбулось ДТП чи, до прикладу, пограбування. “Чим є міліція зараз? Наведу приклад. Ви дзвоните на 102 і повідомляєте, що на вул. Чупринки сталося пограбування. Потім дзвонять у Франківський райвідділ, збирають групу, яка їде на місце події. У кращому випадку так втрачається 20 хв,  тому розкриття злочину по гарячих слідах немає. Нова система, яка запрацює за два тижні, дозволить реагувати миттєво”, – зазначає співрозмовник.
Сергій Зюбаненко розповів, як працюватиме система ЛОЦМАН: усі дані людини, яка телефонує на гарячу лінію, автоматично висвітлюються на екрані. Оператор в електронному режимі натиском однієї клавіші передає це повідомлення інспектору, який керує нарядами. Наряди забезпечені GPS-навігацією і видно на екрані, що на вул. Чупринки сталось пограбування. Вони одразу їдуть туди.  Так ефективність реагування зростає в рази”.  
Вже до Великодня ця система працюватиме. Також десь через тиждень жителі зможуть подавати свої звернення в електронному режимі. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7611 / 1.66MB / SQL:{query_count}