Безпека Львова: хто і як її гарантує?

Представники Самооборони спільно з міліцією далі охороняють місто від хуліганів і мародерів. Самооборонці без масок і в жилетах, а міліція знову одягла форму

фото: Марічка Ільїна
Нас, львів’ян, безперечно цікавить безпека міста, тому люди і далі самоорганізовуються, аби вберегти спокій у Львові. Місто охороняють загони Самооборони, які складаються з активістів громадських організацій, працівників підприємств, міліціонерів і депутатів обласної та міської рад, усі вони активно співпрацюють із міліцією. Проте зараз після усіх тих страхів, які пережила країна, повноваження Самооборони треба змінювати. 
Цього тижня у Києві за­ступник керівника шта­бу Самооборони Майдану Василь Рожко заявив, що штаб закликає всіх активістів проводити патрулювання вулиць із відкритими обличчями і без кийків! Він наголосив, що “нам вже немає від кого ховатись, немає потреби захоплювати адмінбудівлі, будувати барикади...”.  Тому, як зазначив Василь Рожко, місія Самооборони – не стати міліцією або СБУ. Тепер Самооборона буде контролювати відбудову країни, реабілітацію правоохоронних органів. Відтак у лавах нашої Самооборони почались зміни. 

Що змінилось у міській Самообороні?


фото: Марічка Ільїна
Як розповів “Пошті” Валерій Веремчук, депутат Львівської міськради, керівник місцевої Самооборони, 27 лютого у Львові створили єдиний координаційний штаб, який контролюватиме у місті діяльність Самооборони. Координаційний штаб працює у приміщенні Львівської облради, очолив його голова ЛОР Петро Колодій.
“До цієї організованої структури ввійдуть усі громадські організації, які беруть участь у забезпеченні правопорядку в регіоні, а саме: “Народна самооборона Майдану”, “Правий сектор”, “Галицький легіон”, Львівська обласна організація “Спілка офіцерів”, “Варта-1”, “Варта-2”, “Афганська сотня”, “Друга афганська сотня самооборони м. Львова”, “Всеукраїнське об’єднання вільних козаків “ВОВК””. До цього списку можуть долучатися й інші громадські організації, які готові взятися за забезпечення правопорядку у місті Львові та області”, – інформує прес-служба Львівської облради.
Координаційний штаб “Оборона краю” здійснюватиме свою діяльність у приміщенні на вул. Винниченка, 16 (тел.: (032) 2999 560). Натомість оргвідділ буде дислокуватися в будівлі на вул. Шота Руставелі, 2 (2 поверх). До того ж, з цього четверга міліція повернулась до патрулювання міста у формі, тепер, зі слів Валерія Веремчука, громадська самооборона не зможе діяти самостійно. Таким чином дії різних груп, у тому числі сотень Самооборони, мають бути попередньо погоджені з штабом, а автомобілі Самооборони мають знаходитися за місцем дислокації і виїжджати лише за викликом.
Також, за словами голови обласної “Народної самооборони”, будуть зняті блокпости на в’їзді в місто. Таке рішення прийняли, щоб не допустити безладу та провокацій. Однак Самооборона не припинить патрулювання вулиць міста та установ.

Міліція реабілітується

Зі слів Валерія Веремчука, тепер головним завданням Самооборони є контроль за діяльністю правоохоронних органів, адже зараз вони мають всі шанси відновити довіру містян. 
Як розповіла “Пошті” Світлана Добровольська, керівник прес-служби міліції Львівщини, всі працівники міліції працюють у штатному режимі, незважаючи на те, що райвідділки перебувають у жахливому стані. “Зараз у райвідділах прибирають, відновлюють приміщення, така ж ситуація і з Львівським міським управлінням міліції і Головним управлінням міліції. Тому міліція продовжує працювати у приміщеннях райадміністрацій. Лише Сихівський відділок не постраждав від погромів  і зараз нормально працює”, – розповіла Світлана Добровольська. 
З її слів, всі працівники міліції виходять забезпечувати охорону громадського порядку і виконувати свої обов’язки. “Міліція і надалі працюватиме спільно з самообороною, такого, щоб ми із ними ділили повноваження не було і бути не може. У нас спільні звіти, спільна інформація їхню діяльність не обмежуємо”, – розповіла “Пошті” Світлана Добровольська.  
Співрозмовниця каже: ситуація у Львові спокійна. Міліція в тому числі пильнує і міський аеропорт, випадків, щоб хтось намагався вивезти із міста якісь цінності, не було. 

Кого чекають у Самообороні?

Керівник місцевої Самооборони Валерій Веремчук уточнює,  що до лав самооборони приймають лише повнолітніх людей, які готові підпорядковуватися  наказам і дорученням старших по об’єктах. Жінки також долучаються до Самооборони, проте не патрулюють місто, виконують штабну роботу: волонтерську, інформаційну, координаційну. Учасникам Самооборони видають посвідчення-бейджі та жилети з написами “Охорона міста”. Носити зброю чи маски – категорично заборонено!
У Львові незабаром з’я­виться ще одна сотня Самооборони. Її очолить Анатолій Забарило, керівник міської організації “Громадянської позиції”. “Зараз маємо близько 70 заявок від членів та симпатиків партії, які хочуть приймати участь в охороні громадського порядку разом з міліцією. Наша сотня Самооборони підпорядковуватиметься головному штабу львівської Самооборони, якою керує Валерій Веремчук. Це буде так звана  сотня “Громадянської позиції”. Хочемо захищати місто від можливих випадків мародерства, хуліганства і подібних речей, долучитись до захисту підприємств та  різних установ, громадян та гостей Львова від нападів. Зараз ми ще проводимо оформлення, всі активісти мають бути ідентифіковані, виробляємо їм бейджі”, – розповів “Пошті” Анатолій Забарило. 
З його слів, нова сотня почне патрулювати місто із Галицького району, надалі визначатиме і нові місця, за якими стежитиме, повідомить громаді телефони, за якими можна буде викликати активістів. “Зараз наша міліція дещо деморалізована, вона не має достатнього ступеня довіри львів’ян, тому свідомі містяни мусять долучатись до забезпечення порядку”, – резюмує Анатолій Забарило. 

 До теми                           
Здавайте зброю!
Головний міліціонер Львова Сергій Зюбаненко звернувся до громадян із проханням здати викрадену в “Ніч гніву” зброю
“Шановні львів’яни та гості нашого міста! Хочу повідомити, що криміногенна ситуація у  Львові залишається стабільною. Злочини та правопорушення, що скоюються, негайно реєструються. На них реагують слідчо-оперативні групи спільно із Народною Самообороною.
Нагадаю, що під час масових заворушень у Львові була викрадена певна кількість зброї та боєприпасів. Маю прохання до львів’ян з розумінням поставитись до того, що ця зброя має бути повернена до ОВС. Сьогодні було відкрито єдине вікно прийому цієї зброї та боєприпасів. Це вікно знаходиться у Львівській облдержадміністрації за адресою: вул. Винниченка 18, 1-й поверх, приймальня громадян.
Там працюють наші працівники, котрі уповноважені отримувати здану зброю та боєприпаси. Громадяни, котрі добровільно здають зброю та боєприпаси не будуть притягнуті до кримінальної або адмінвідповідальності. Особи, котрі не мають довіри до органів внутрішніх справ, можуть у будь-який спосіб передати цю зброю міській владі, а саме у районні адміністрації та у Львівську міськраду. Це питання погоджено з органами місцевого самоврядування. Маю надію на ваше розуміння”.
Валерій Веремчук, депутат Львівської міськради, керівник місцевої Самооборони
Перше, на чому громадське формування “Народна самооборона” акцентує увагу тепер – це контроль за діяльністю правоохоронних органів чи їхньою бездіяльністю. Ми знаємо, що рівень довіри до міліціонерів низький передусім через їхню бездіяльність тоді, коли вони мали виконувати свої обов’язки.

Наступне за важливістю питання зараз – з’ясування всіх обставин подій, які відбувались під час революції на Львівщині: що робили правоохоронці, які накази віддавали їхні керівники щодо майданівців. Відповідно, якщо були злочинні накази, маємо з’ясувати і провести люстрацію в цих лавах. Треба зробити все, щоб знати, що міліція – це люди, які служать народу і охороняють закони, а не діють проти людей, виконуючи накази.

Люстрація має бути не лише щодо останніх трьох місяців. Треба дізнатись, чим займались ці люди весь час, поки були в формі, чи не зловживали вони нею, не використовували форму міліціонера для негідних справ, знаємо, що такі випадки бувають досить часто. Ми напрацювали певні пропозиції фахівців і експертів щодо реформи правоохоронної системи, що бути міліціонером гордо і почесно, щоб був належний рівень довіри до міліції. Аби це були люди, до яких хочеться підійти і запитати поради чи проконсультуватись, а не оминати десятими дорогами.

За останні дні до самооборони активно приєднувались люди, до патрулювання залучалися близько півтори тисячі людей. Зараз ми прибираємо блокпости із в’їздів до Львова. Залишається автопатруль, який спостерігатиме, що робиться на дорогах, але без дозволу будь-яких втручань. Зупиняти автомобілі, оглядати речі чи документи можуть лише працівники ДАІ.

Керівництво аеропорту теж звернулося до Самооборони, щоб ми взяли під охорону їхні об’єкти. Вже близько тижня контролюємо там ситуацію. А з ранку четверга на прохання львівської митниці та підприємців, які співпрацюють з нею (імпортерів, брокерів), також допомагаємо охороняти і контролювати ситуацію на митних постах Львівщини. Там є і відеоспостереження, наразі все гаразд, усе спокійно. Митниця має працювати відповідно до митного кодексу, ні контрабандного товару, ні давання, ні приймання хабарів не може бути! Люди мають змінитися, відмовитись від таких методів вирішення своїх справ. Зараз будемо за цим жорстко слідкувати. Якщо чиновники чи підприємці не можуть працювати чесно, їм треба займатись іншими справами.

У львівській обороні є згуртованість, хоча й самооборона як структура у місті діє не самотужки, є й інші середовища, зокрема “Правий сектор”, Автомайдан. Але загалом знаходимо консенсус, зокрема і щодо розблокування вулиць, переходу в спільний режим патрулювань. Також заборонено входити в підприємства самоорганізованим групам для з’ясування трудових суперечок з працівниками. Все має бути в законодавчому полі, за дорученням Люстраційного комітету Майдану, який вже сформували, але без жодних силових утисків.

Самооборона і інші об’єднання не мають самовільно втручатись у роботу установ, підприємств, лікарень, шкіл і піддавати розхитуванню ситуацію. Головне – не допустити чогось подібного до ситуації, яка зараз є на півдні на наших теренах. Треба, щоб ми нормально жили і працювали у трудовому полі, зрештою, це саме те, за що люди боролися і віддавали життя.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4153 / 4.09MB / SQL:{query_count}