“Вогняний” терор за активність

За останні дні в столиці спалили понад 20 автомобілів із львівською реєстрацією. “Пошта” поцікавилася в юриста, як діяти, якщо транспортний засіб пошкодили через соціальну активність його власника

фото: facebook.com/amaidan.lviv
Львів’янин на автозаправці розповідає: “Увечері їздив на львівські барикади до “Епіцентру”, віз гарячі напої активістам, а вранці побачив, що хтось порізав чотири шини мого автомобіля”. Він застерігає інших водіїв: “Якщо хочете допомогти – навіть у Львові варто бути обережним”. Видається, авто хлопця постраждало лише тому, що той вирішив допомогти активістам.
Львівські водії-активісти схвильовані, адже у столиці спалюють автомобілі, більшість із яких належить мітингувальникам. “Певен: підпал автомобілів – початок репресій проти активістів Майдану. Не дивно, якщо ця хвиля “терору” докотиться й до Львова. Сьогодні можна всього чекати…” – каже “Пошті” водій-активіст Микола. 

Своїх у біді не залишаємо!

За останні дні у столиці невідомі підпалили та пошкодили понад 30 автомобілів, більшість яких належала львів’янам. Поки слідство з’ясовує причини підпалів, у Штабі національного спротиву заявили, що спалені автомобілі – власність учасників Євромайдану, і запевняють, що ДАІ ігнорує розслідування цих злочинів. 
Революція революцією, та активісти сподіваються, що збитки їм усе ж хтось відшкодує. “Серед тих, чиї автомобілі спалили, більшість просто мала львівську реєстрацію. Як повідомили постраждалі львів’яни, вони не були офіційно зареєстровані як автомайданівці. Активісти пояснили, що не встигли зв’язатися з нашими координаторами, коли були у столиці. 
Підтримку постраждалим автомобілістам надають активісти Автомайдану
Проте поїхали до Києва, аби підтримати Майдан, тому їх можна вважати нашими активістами, – каже співкоординатор львівського Автомайдану Андрій Макар. – Автомобілі згоріли вщент, тож відновлювати чи ремонтувати нічого. На щастя, ніхто з водіїв фізично не постраждав”.Проте активісти своїх у біді не залишають. Зі слів Андрія Макара, львівський і київський Автомайдани спільно організовують юридичну підтримку постраждалим і ведуть переговори зі страховими компаніями. 
Свою підтримку постра­ждалим автомобілістам на­дають активісти Автомайдану. Вони вирішили зібрати кошти, аби допомогти відремонтувати пошкоджені авто. Розподіл грошей визначають на основі вис­новків експерта і ділять у процентному співвідношенні між усіма, хто подав заявки. Усі надходження та витрати публікуватимуть і висвітлюватимуть автоматично в інтернеті. До слова, за надходженням і розподілом грошей стежитиме незалежна наглядова рада.
Також активісти планують надавати додаткові процентні бонуси постраждалим, які приводять спонсорів. Від кожного такого спонсора  власник авто отримуватиме додаткові кошти, але не більше, ніж зазначено в експертній вартості. 

Як діяти, коли ваше авто спалили?

 До теми                                     
Штаб національного спротиву оголосив місця для безпечної парковки автівок у Києві:
• барикада біля КМДА (з обох боків);
• площа перед КМДА;
• тротуар уздовж площі біля КМДА;
• у районі барикади на Прорізній.
Перепустки для паркування можна отримати в комендатурі КМДА та штабі Автомайдану (Український дім).
Ймовірно, підпали автомобілів завершаться нескоро. Тож “Пошта” поцікавилася в юристів, як далі діяти і що потрібно робити, якщо автомобіль пошкодили через соціальну активність його власника. Передусім юристи радять звернутися в міліцію, але варто пам’ятати: ні рухати автомобіль, ні перевозити його не можна. Адже на місці можна знайти сліди злочину. 
“Думаю, на місце варто викликати адвоката, який порадить потерпілому, що робити, зафіксує сліди злочину, якщо такі були. Робити це самому не раджу. Насправді тільки юрист може знати, що цінне для відповідної справи, — пояснює “Пошті” адвокат Дмитро Гудима. — Розумію, що зараз твориться багато політичних речей, але ми не можемо виключати, що під загальний шум водій міг постраждати від давнього ворога, який вирішив помститися. Політична ситуація може сприяти навіть і такому розвитку подій”.
Дмитро Гудима розповідає, що пояснення міліціонеру, як і сама заява про вчинення злочину, повинні бути грамотно сформульовані, аби в майбутньому не давати підстав стверджувати, що постраждалий відхиляється від своїх пояснень. Психологічно це можна негативно розцінювати.

Страховка не допоможе? 

Також не варто надіятися, що страховий полюс повністю відшкодує завдані автомобілю збитки. Страхові договори складені дуже цікаво. 
Дмитро Гудима радить добре вивчити договір конкретної страхової компанії, знати, від чого конкретно автомобіль був застрахований. До прикладу, якщо автомобіль спалили, то компанія навряд чи одразу піде на виплату страхового відшкодування, оскільки авто могло згоріти через несправну проводку. Відповідно несправність самого автомобіля могла бути наслідком недбалості власника. Тож компанія  потребуватиме експертизи, щоби встановити причину загоряння. 
Щодо договору, то тут також є кілька складних моментів. У документі можуть описувати форс-мажорні обставини, за яких компанія виплат не проводить. “Важливо звернути увагу, що розуміють під форс-мажорними обставинами. Проблема в тому, чи події в державі, пов’язані з масовими заворушеннями, як їх кваліфікують державні органи, зафіксовані у конкретному договорі. Якщо  це розглядають як форс-мажор, то у водія є серйозна проблема”, – каже співрозмовник. 
Також, як правило, у договорах страхування передбачають виїзд страхового агента на місце. В іншому випадку компанія може відмовитися сплачувати збитки, завдані автомобілю.  
 До теми                           
Якщо автомобіль постраждав під час участі в акціях чи його було спалено, потрібно зателефонувати на гарячу лінію Автомайдану та повідомити про те, що сталося: (063) 2465050, (068) 7901919, (066) 7095431. Якщо біда сталася в Києві – зайти до штабу Автомайдану в Українському домі та заповнити заявку на допомогу. 
Для заявки необхідні:
1. Фотографія 400х600.
2. Копія паспорта.
3. Копія техпаспорта.
4. Фотографії спаленої машини (бажано, щоби було видно номер).
5. Зазначити, коли стався інцидент і при яких обставинах (короткий текст на 3-4 речення).
6. Підтвердження, що ви маєте відношення до Автомайдану (може бути відео з вашим автом, фотографія на революції або підтвердження 2 свідків).
7. Копія страхового полісу.
8. Методи перевірки правдивості при відсутності всіх документів – індивідуальні.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7708 / 1.6MB / SQL:{query_count}