І де той автобус?!

Пасажири й далі не задоволені курсуванням маршруток. На жаль, на скарги ніхто не реагує, а перевізники виправдовують водіїв і нарікають на ремонти доріг

фото: Андрій Польовий
Львівські маршрутки нажили поганої слави: то з рейсів ввечері зашвидко з’їжджають, то дов­генько їх доводиться чекати, а то і “влізти” в них практично неможливо…
Про те, що водії рейси самовільно змінюють, годі й говорити, адже історія ця стара, як світ. Жителі віддалених від центру районів скаржаться, що відірвані від цивілізації. Мовляв, вранці годі виїхати на роботу чи навчання, ввечері до дому дістатись – теж завдання надскладне. 
Пасажири кажуть: поїздка в маршрутці – боротьба за виживання, де спрацьовує єдине правило – “нахабство – друге щастя”. Але такий варіант не спрацьовує у випадку безпомічних дітей, людей похилого віку і вагітних. Задля їхньої ж безпеки краще маршрутками в години пік не користуватися взагалі.  

Люди скаржаться в нікуди…

Марні волання пасажирів звучать звідусіль. Як в інтернет-форумах, так і на зупинках не в новинку почути нарікання, навіть у самих маршрутках. До прикладу, численні звернення і прохання пасажирів навести лад на маршруті №40 так і залишилися марними й безрезультатними.
“Як може стільки років безперешкодно існувати єдиний безальтернативний довжелезний маршрут із Винників до “Ашану” через найбільш густонаселений район міста Сихів зі старими поламаними маршрутками, замученими водіями (часто похилого віку), які безперестанку курять за кермом, без жодного графіка руху... Ця маршрутка завжди немилосердно напхана людьми по самі вінця, утрамбована так, що двері на зупинках не відчиняються. Якщо така ситуація триває роками, то робимо висновки: влада бездіє”, – наголошують пасажири.
На жаль, містяни скаржаться не лише на маршрут №40. Потерпають і пасажири інших віддалених транспортних напрямків. “Наш доїзд до роботи – суцільне жахіття. Минають роки, десятиліття, усе в місті змінюється, та лише проїзд у нашому транспорті стає все гіршим і гіршим. Інколи думаєш: доки це все триватиме? До Львова їду щоранку з смт Рудно, часто пересідаю біля “Метро”, оскільки із селища не завжди можна доїхати до центру міста (або маршруток нема, або запов­нені вщент). Але і з кільця це зробити проблематично.
Чому такий довгоочікуваний маршрут 2а, який обіцяли запустити з кільця вул. Городоцької до Галицького базару з поверненням через Підвальну, так і лишився міфом? Чому маршрутка №184 з Рудно лише три дні їздила до Винниківського базару? Це було б значно зручніше, проте, на жаль, до наших прохань ніхто не дослухається”, – скаржиться “Пошті” Оля, жителька Рудно. 
Ми люди, а не якийсь непотріб, який можна в три шари поскладати і везти в нікуди, адже не завжди знаєш, за яким маршрутом курсуватиме сьогодні автобус
Проблемних маршрутів у Львові чимало, практично кожен другий. Така ситуація, звичайно, обурює львів’ян. Невже містяни не заслуговують на організацію нормального пасажироперевезення? “Ми люди, а не якийсь непотріб, який можна в три шари поскладати і везти в нікуди, адже не завжди знаєш, за яким маршрутом курсуватиме сьогодні автобус”, – розповіла “Пошті” пасажирка Юлія.   
На останній сесії Львівської міськради депутати знову говорили про  проблему громадського транспорту. “Із введенням так званої нової транспортної схеми, на розробку якої витратили великі кошти, проблем лише побільшало”, – зазначив депутат Львівської міськради Андрій Якимів. З його слів, депутати вимагають у влади міста впорядкувати громадський транспортний рух і до кінця 2013-го запровадити онлайн-карту руху всіх маршрутів та всіх видів громадських транспортних засобів у Львові. 

Що робити в години пік? 


фото: Андрій Польовий
Голова ЛОО “Всеукраїнська асоціація перевізників” Іван Велійка певен: зауваження до водіїв і львівських АТП тимчасові, адже незручності для пасажирів створюють ремонти доріг.
“У зв’язку з масовим проведенням ремонтів вулиць Львова на понад 20-ти маршрутах (що становить майже 40% львівських маршрутів) внесли зміни до схем руху. Безумовно, вони негативно впливають на роботу транспорту. Тому люди і скаржаться”, – розповідає “Пошті” Іван Велійка. Зміни вплинули і на підприємства. Зі слів співрозмовника, знизилась середня швидкість з’їзду автобусів, робочих кругів. Відповідно, зменшився і дохід підприємців. Ремонти ремонтами, а львів’яни хочуть їздити комфортно. Для задоволення таких забаганок треба проводити велику перевірку: співставляти, скільки маршруток курсує на певному рейсі і скільки повинно бути згідно з договором, перевіряти, чи правильно зроблений розрахунок кількості машин на маршрутах. Це вимагає часу та коштів. 
Жителі віддалених від центру Львова районів скаржаться, що відірвані від цивілізації. Мовляв, вранці годі виїхати, а ввечері – доїхати
“Проблема курсування маршрутного транспорту існує всюди й існувала завжди, і вирішити її практично неможливо. Якщо на маршруті працює певна кількість машин, то в години пік не можна пустити на маршрут додаткові авто. Їх передусім треба мати”, – каже Іван Велійка. 
Проте є кілька варіантів вирішення проблеми. “До прикладу, в години пік водіям не потрібно дотримуватись графіка роботи, а працювати за принципом “резини”. Тобто зі спального району пасажирів можна довозити швидше, не чекати графіка, а одразу повертатися назад. Оскільки в зворотньому напрямку пасажиропотік є значно меншим, пропоную як варіант у години пік запускати спеціальні експрес-маршрути. Вони матимуть менше зупинок і їздитимуть швидше”, – зазначає Іван Велійка.   

Нічні маршрути

У 2011-му була ідея ввести нічні маршрути, що курсували б до першої години ночі. Львів’янам така ідея до вподоби.
“Нічні маршрути – дуже гарна ідея, але в мерії роблять усе, щоб їх визнати нерентабельними! Думаю, для містян дорожчий проїзд у нічний час був би не таким вже і затратним. Нормальна інформованість – і автобуси будуть дуже навіть рентабельними. Але де ж міськрада про таке подумає? Впевнений: без “сприяння” таксофірм тут не обійшлось”, – каже студент Михайло. 
Така ідея не влаштовує перевізників. Мовляв, ті, що так довго затримуються в місті, повинні думати, чим дістатися додому. Для водіїв маршруток такі рейси нерентабельні. Що тут казати, якщо навіть у 20.00 чи 21.00 деяких маршруток дочекатися неможливо…
Іван Велійка пропонує зацікавити водіїв, щоб ті передчасно не з’їжджали з рейсів. “Пропоную зробити диференційований тариф, щоби після восьмої години проїзд у міських маршрутках зробити дорожчим. У такий спосіб водій зміг би відпрацювати дизельне паливо”, – запевняє співрозмовник.
Юрій Кужелюк, член депутатської комісії з питань інженерного господарства, транспорту і зв’язку Львівської міськради
Львів – не єдине місто в Україні, де не наведено ладу із курсуванням громадських транспортних засобів. Але місто фактично не має міського управління транспорту і зв’язку. Номінально воно є, але повністю зруйноване і нічим не управляє. Чому?

А тому, що за останні роки дуже часто змінювали керівників цього управління. Лише один із них – Микола Шкурган – намагався щось путнє зробити. Після нього прийшов Микола Жук – творець нової транспортної схеми. Тепер Олег Вілюра… Але ніхто не справляється зі своїми обов’язками.

Транспортна галузь – річ серйозна, а керівники прийшли такі, що не працювали ще в цій сфері. Це те саме, що посадити льотчика в кабіну танкіста… Управління транспорту не те, що приватних перевізників не контролює, воно не може впоратися з ЛКП АТП №1!

У Львові відсутній контроль за маршрутами. Кожному водієві встановили план: він за день у касу повинен здати певну суму. А де решта грошей? Заробіток “маршрутників” складається з офіційної ставки та того, що він собі наїздить…

Водій же собі думає, що ввечері людей багато не буде, то чому даремно витрачати бензин. Як то кажуть, зароблю 10 грн, а пального витрачу на 15 грн. Рік тому хотіли ввести систему контролю. Була кампанія зі встановлення GPS, аби кожен пасажир міг через телефон, планшет чи ноутбук подивитись, де є його маршрутка. Але з часом усе затихло. Наскільки я зрозумів, кампанія повністю провалилася.

Чому? А тому, що бездарне управління транспорту не змогло знайти одного виконавця, який би розробив єдину систему для всіх видів транспорту. У нашому випадку кожен із шести львівських перевізників зробив своє. А як це все зістикувати – ніхто не знає. Тому все й затихло.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7645 / 1.62MB / SQL:{query_count}