Пиляти – не саджати…

Зелених зон у Львові меншає: у центрі міста знищили ще один сквер. Та, як виявилось, усе за законом!

Львів має всі шанси втратити звання зеленого міста, адже все частіше зіштовхуємося з тим, що дерева зникають без жодної на те вагомої причини.
Тільки за цей рік прокуратура міста вже двічі бралась за розслідування незаконного знищення зелених насаджень. 
Нещодавно суд задовольнив позов прокуратури Галицького району відшкодувати збитки, завдані самовільною рубкою зелених насаджень приватним підприємцем під час будівництва торговельно-розважального центру. Вирубати дерева бізнесмен вирішив на вул. Князя Удатного – просп. В.Чорновола, завдавши при цьому місту 12 тис. грн шкоди. 
Та й це ще не все: мешканці цього ж району – знову б’ють на сполох! Готуючись до будівництва чергового торгово-розважального центру на ділянці вул. П.Куліша – вул. Під Дубом – вул. Цехова, було вирізано більше десятка дерев у невеличкому сквері. Але й на цьому ще не кінець – фірма, що веде будівництво, планує ліквідувати існуючий зелений острівець повністю, зрізавши там решту каштанів, аби забезпечити заїзд транспорту в торговий центр згідно затвердженого проекту організації будівництва. Загалом вирізати мають 36 дерев.
Дозвіл є,
а совість?..
Комісія, яка проводила обстеження трьох десятків каштанів, дала дозвіл на їхнє зрізання, оскільки виявила, що ці дерева є сухостійними, враженими хворобами і шкідниками, про це йдеться у акті, складеному комісією із чиновників міськради та фахівця з державної екологічної інспекції у Львівській області.
У документі зазначено, що з 36 дерев лише 16 були у незадовільному стані, отож решта могла б ще спокійно рости. Але, як пояснив учора “Пошті” Андрій Галушка, в. о. начальника міського управління екології та благоустрою, зрізати всі дерева треба для композиції.
“Так, половина дерев була в доброму стані. За їх зрізання фірма сплатила 20 тис. грн у міський бюджет. Адже у документації на будівництво об’єкта передбачено облаштування заїзду з вул. Цехової. Відповідно всі старі дерева в цій лінії були зрізані, щоб були висаджені нові – однакової висоти, а не одне вище, інше нижче”, – зазначає чиновник.   
У цьому ж управлінні “Пошту” запевнили, що на всі роботи дозвіл давали депутати.
“Там ми маємо дві території – одна, це приватна власність ПрАТ “Мульті Весте Україна 3”, яке має всі необхідні договори і документацію для будівництва супермаркету. А іншу територію їм надали на сесії міськради в користування на 10 років для обслуговування і утримання в належному стані. Це ділянка з боку вулиць Цехової – П.Куліша, – каже Андрій Галушка. – Фірма розробила проект реконструкції цієї території, де передбачається заміна зелених насаджень й облаштування газонів. Тут мають висадити 31 червоноквітковий каштан та 40 самшитів”.
Отож, казна міста збагатилась на 20 тисяч 104 гривні та 74 копійки, а мешканці, що втратили цілий скверик, переконані: ніякого відновлення зеленої зони там не буде.
Закон на їхньому боці
Насправді, якщо розібратись, то підкопатись до фірми-будівника справді немає за що. Документацію на будівництво затвердили ще в 2011 році на сесії міськ­ради. В цих паперах було прописано облаштування навколишнього простору і підтримання благоустрою. Навіть вирізка дерев зі сторони вул. Цехової була там зазначена, бо згідно проекту тут мав розміщуватись заїзд до нового торгового центру.
Ба більше, у постанові Кабміну від 1 серпня 2006 р. № 1045 прописаний порядок видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, який фірма в жодному пункті не порушила. Однак депутати, які проголосували за це будівництво, схоже не взяли до уваги думку мешканців цього району щодо доцільності зрізання їхньої оази серед шумної вулиці. То чим думають наші обранці, які обіцяли відстоювати насамперед інтереси громади, і де був міський голова, який певен, що Львів – для львів’ян?
Мета виправдовує засоби
Але подивімося на проб­лему з іншого боку – оптимістичного. Компанія, яка будуватиме торгово-роз­важальний центр, надала “Пошті” відповідь на запитання, на якій підставі були зрізані дерева у сквері, та надала ескіз майбутньої будови.
“Мульті Весте Украї­на 3” прагне розпочати бу­дівництво торгово-роз­ва­жаль­ного центру “Форум Львів” у найближчі місяці. “Форум Львів” буде сучасним торговим центром, що складатиметься більше ніж із 100 привабливих магазинів, високоякісного паркінгу, великого кінотеатру та розважальної зони, багатьох ресторанів і відкритих терас та місць зустрічі. Частиною загальної концепції є невід’ємна модернізація паркової зони. Ця зона перероблена і буде знач­но оновлена для сприяння дозвіллю і проведення часу там людям і сім’ям упродовж кожного дня року. Включення насаджень/зелені, привабливих елементів дизайну та освітлення у вечірні години надзвичайно оновить цей парк. Вартість усіх робіт, а також його утримання буде нести девелопер “Форум Львів”. Усі дозволи на роботи знаходяться у розпорядженні  девелопера”, – йдеться у відповіді на інформаційний запит “Пошти”.
Тож, якщо ж все буде зроблено на ділі, як написано на папері, то львів’яни отримають справді непогану заміну скверу. Однак чомусь деякі містяни не надто вірять у ці слова, бо не вперше зустрічаються із такими ситуаціями.
Дмитро Скрильніков, голова ГО “Бюро екологічних досліджень”
– У законодавстві про зелені насадження є низка нормативних актів, які це питання регулюють. У даному випадку мова йде про територію зелених насаджень: місця, на яких росте дерево чи дерева. Навіть, якщо дерево всохло, ця територія вважається місцем зелених насаджень і на це місце має бути висаджене інше. У нас про це чомусь забувають, підприємці сплачують відновну вартість, для цього виїжджає спеціальна комісія. Але при сьогоднішньому рівні корупції будь яка комісія може написати, що дерево чи дерева хворі і їх зносять, а потім з’являються на цих місцях автостоянки чи гаражі… Якось біля нашого офісу зрізали дерева, ми змусили на тому ж місці висадити інші. Такого підходу необхідно дотримуватися і мешканці мають відстоювати це. У даному випадку треба дивитися, хто приймав рішення про виділення цієї території і чи змінилося її цільове призначення, бо формально ці зелені насадження мали бути інвентаризовані і мали свій статус. Якщо на рівні проекту хтось затвердив, що дерева мали бути знесені згідно проекту, то треба піднімати проектну документацію і з’ясовувати, хто затверджував цю ділянку і за яких умов.

До теми:

Як розповіли “Пошті” в прес-службі прокуратури Львова, кримінальна відповідальність за вирубку дерев у місті настає тоді, коли є істотна шкода. Вона розраховується в кожному випадку окремо зважаючи на всі обставини справи, тобто за кількістю та станом деревини, і її екологічною цінністю. Якщо ця істотна шкода не наступила, то винна особа притягається до адміністративної відповідальності. На неї накладається штраф. Також вона повинна відшкодувати ті дії, які вчинила. Якщо брати до прикладу той випадок на просп. В. Чорновола, на нього було накладено штраф за  статтею 152 КУпАП в сумі 1700 грн. Також прокуратура звернулась до суду з позовом з умовою стягнути з порушника ще 12 тис. шкоди за ті дерева, які він зрубав.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7906 / 1.6MB / SQL:{query_count}