“Золота лихоманка” навколо смітника

Міський полігон побутових відходів не закриють доти, доки це буде комусь вигідно

 Міський полігон побутових відходів не закриють доти, доки це буде комусь вигідно


“Гроші не пахнуть” – цей крилатий вислів чудово ілюструє ситуацію, що склалася навколо Грибовицького сміттєзвалища. Здається, вже цілу вічність “Збиранку” закривають, та ніяк не закриють… Напевне, комусь дуже не хочеться прощатись із цим золотим дном. І періодичні конвульсії, як-от перекривання дороги на сміттєзвалище місцевими жителями, пусті обіцянки влади та застереження екологів, нічого не варті перед зацікавленістю у сміттєвому бізнесі в Україні.
“Пошта” намагалася з’ясувати, чому з вирішенням питання закриття львівського полігона твердих побутових відходів зволікають.

У всьому винні… гроші 

Як пояснили “Пошті” у львівській мерії, аби розпочати процес рекультивації сміттєзвалища, потрібні гроші, а їх нема. “У 2011 році було укладено угоду з інститутом ВАТ “Гірхім­пром” на підставі проведеного тендера на розроблення проекту щодо закриття львівського полігона твердих побутових відходів. На це передбачили 450 тисяч гривень. Минулого року на продовження робіт виділили 1 мільйон 200 тисяч гривень. Оскільки сума тендера становить 3 мільйони 450 тисяч гривень, а брак коштів – близько двох мільйонів, розуміємо, що підрядна організація не може виконувати роботи безкоштовно. Міські ж та обласні депутати не додали коштів на завершення проекту, тому він виконується в міру фінансування”, – зазначив “Пошті” Юрій Голець, керівник департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради. 

“Цього року дали гроші ледве на половину проекту, на так звану стадію “П”, яка до кінця травня мала б бути профінансована. Тоді ми отримаємо від “Гірхімпрому” проект і надішлемо його на держекспертизу, на підставі якої міська рада має право звернутися до профільної екологічної комісії Верховної Ради з проханням виділити з державного бюджету кошти для рекультивації”, – продовжив посадовець.
Як додав чиновник, частину робіт, а саме пошук землі для нового полігону, мала б здійснювати Львівська облдержадміністрація. “Відповідно до розпорядження голови обл­держадміністрації від 24 жовтня 2011 року, створено експертну дорадчу групу з координації роботи щодо проблем поводження з ТПВ, де чітко прописано хто й що має робити. ЛМР виконує проект із рекультивації, а ЛОДА має знайти відповідну земельну ділянку під новий полігон”, – каже Юрій Голець.
Гроші на вітер
Натомість депутати міськ­ради певні: гроші на всілякі проекти витратили, а результату немає. “Ні грошей немає, ні ділянки немає, а з міського екологічного фонду на рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища цього року виділили 3 мільйони 450 тисяч. Із них 1 мільйон 400 тисяч гривень вже витратили на проект. За ці гроші можна було б відремонтувати відстійники, в яких збираються інфільтрати, що витікають  із сміттєзвалища, або ж відновити зруйновану систему дегазації, на будівництво якої витратили понад 3 мільйони доларів”, – говорить Віра Лясковська, член міської депутатської комісії з питань природокористування, охорони довкілля та благоустрою. 
Депутат переконана: за витрачені на проект гроші вже можна було б здійснити частину рекультивації. “Ми мали можливість виділити частину коштів з екологічного фонду, щоб виконати основні роботи, але тут з’явилися “вічні проектанти” з “Гірхімпроекту” на чолі з Іваном Зозулею, які впродовж останніх десяти років розробляють проект рекультивації сміттєзвалища. Проект мали завершити  ще минулого року, однак, я певна, зараз втілити його неможливо, бо сміттєзвалище працює. Тому наразі закрити його не можна, адже немає нової ділянки під полігон”, – додає Віра Лясковська. 
Міська обраниця  звернулася в прокуратуру, бо певна: гроші, виділені раніше на проект закриття міського смітника, витратили не за цільовим призначенням. “Нині вже очевидно, що ті кошти, за які розроблена проектна документація, викинуті даремно, бо немає жодного результату. Немає конкретних рішень: не виділена ділянка під новий полігон, а значить не можна навіть прогнозувати і чітко казати, що стара “Збиранка” працюватиме ще два чи три роки. Наразі прокуратура відкрила кримінальне провадження”, – повідомляє член депутатської комісії з охорони довкілля.
Небезпека, що комусь вигідна
Сміттєзвалище таким, яке воно є зараз, не може існувати далі, адже термін його експлуатації давно закінчився, переконані екологи. “Сміттєзвалище вже давно переросло межі тієї території, яка під нього виділялася, і воно потрохи “сповзає” на земельні ділянки людей, що живуть поблизу. Крім того, інфільтрат, який витікає із сміттєзвалища (він містить у своєму складі всю таблицю Менделєєва), потрапляє в ґрунт, а випари – в атмосферне повітря. Також на території сміттєзвалища ще не вирішено питання з гудронами”, – пояснив “Пошті” Дмитро Скрильніков, директор ГО “Бюро екологічних розслідувань”.
Еколог певен: вирішують проблему так довго через непродумані кроки місцевої влади. “Дуже довго затягування було пов’язане із неправильними рішеннями міської влади. Треба було одразу шукати нову ділянку, пояснювати та домовлятися з людьми на місцях, а також демонструвати громаді нормальні, якісні технології. Однак тоді йшлося про певні суми “відкатів”, про якісь зацікавлення, – каже Дмитро Скрильніков. – Зрозуміло, що за цим стоять певні інтереси, адже Грибовичі – ще й значний клондайк, де є чимало ресурсів. Там збирають цінну сировину (папір, пластик, метал), і хтось від цього має зиск. Крім того, є юридичні проблеми. Недостатньо закрити сміттєзвалище, бо це живий організм, який влада мусить потім утримувати. А на це потрібні кошти”.
Ще одного “щастя” нам не треба
Фахівці одноголосно говорять: новий полігон повинен бути зовсім не схожим на старий. “Треба розуміти, що новий полігон має бути не просто звалищем, як зараз. Це має бути ділянка, де б розміщувалася сортувальна станція, з якої на полігон потрапляло б значно менше відходів. Щось схоже на те, що зараз є в Червонограді. А нині у нас використовують неправильний підхід, адже просто шукають спосіб побудови нового заводу. Це ж не вирішення проблеми. Потрібно змінювати всю систему – від збору та сортування до переробки, – резюмував  еколог-правозахисник. – Біда якраз в тім, що всі гроші, які виділяються на цю проблему, йдуть на проекти, тобто в землю. Декілька разів створювалися проекти станції фільтрату, були різноманітні екологічні оцінки сміттєзвалища. Добросовісного інвестора в таких умовах знайти важко, простіше із “відкатом” збудувати сміттєспалювальний завод, ніж побудувати сучасний комплекс. Тут йдеться про інтереси посадовців, які в принципі й гальмують цей процес”.
Люди руки не опустять!
Торік напередодні Євро-2012 мешканці Грибовичів та Малехова погрожували на час футбольного чемпіонату перекрити дорогу до міського смітника. Тоді людям увірвався терпець, бо втомилися слухати постійні порожні обіцянки закрити сміттєзвалище. Від втілення в життя погроз селяни відмовилися, і склалося враження, що їхнє мовчання купили. Проте у сільській раді Грибовичів “Пошту” запевнили: питання на самоплив не пустили.
“Коли відбуваються пленарні засідання наших сесій, ми запрошуємо представників від області та міста, вони звітують про стан речей. Наскільки мені відомо, зараз є затримка у фінансуванні, хоча чиновники Львівської міськради на сесії у Жовкві обіцяли незабаром подати вже повний пакет необхідної документації на громадське обговорення щодо рекультивації, дегазації та закриття сміттєзвалища”, – розповіла секретар Грибовицької сільської ради Оксана Томак. 
 Тим часом громада сама бореться з бездіяльністю влади. “Ми ще в лютому організували низку судових позовів від фізичних осіб, і один із таких позовів частково задовольнив Галицький райсуд Львова, зокрема щодо заяви про спонукання виконавчого комітету Львівської міської ради припинити експлуатацію львівського міського сміттєзвалища”, – зазначає Олег Пилипенко, заступник голови ГО “СПАС”, що допомагає жителям Мелехова та Грибовичів відстоювати свої права на чисте довкілля. Як додає активіст, міськрада це рішення апелювала, однак люди з проблемою не змирилися, тим більше, що незабаром екологічне лихо може спіткати й львів’ян – вже відбувається зараження ґрунтових вод міста. 
І справді, в нашій країні якщо люди самі собі не допоможуть, то ніхто їм не допоможе, адже владі не до їхніх проблем!


Іван Зозуля, голова правління ВАТ “Гірхімпром”, розробник проекту з рекультивації Грибовицького сміттєзвалища:
– Ми мали завершити проект минулого року, але фінансування його розробки не було. Зараз він вже готовий, за нього нам повинні заплатити 40 тисяч гривень. Цей проект складається з двох частин: власне проекту і робочої документації. Після остаточного завершення проект мають відправити на державну експертизу в Києві. Вартість її становить близько 180 тисяч гривень. Після того, як буде зроблена експертиза, можна готувати робочу документацію. Однак питання про її фінансування ще не вирішено. Сам проект великий за обсягом і досить важкий. Він охоплює підготовчі роботи для закриття сміттєзвалища, сам процес закриття та роботи, які вестимуться після закриття. Проект також передбачає заходи щодо безпечного зберігання тих відходів, які там є. Розроблено спеціальний графік, де зазначено, скільки приблизно коштів треба на кожен рік, і які роботи треба здійснювати насамперед, а які можуть почекати. Робочу документацію можна готувати паралельно з виконанням фізичних робіт, якщо будуть гроші. Для того, щоб повністю закрити сміттєзвалище, потрібно понад триста мільйонів гривень. Проект розрахований на не менша ніж п’ять років. Коли розпочнуть роботи з рекультивації, вивозити туди сміття можна буде ще близько двох років. Під час реалізації проекту мають здійснювати фізичні роботи, а саме створити систему дегазації, систему збору й очищення фільтрату, накриття величезною кількістю ґрунту. Все треба робити так, щоб це сміття ніколи більше нікому не заважало, а та територія могла використовуватися для іншого господарського призначення. Наприклад, можна облаштувати теплиці та посадити квіти. Зрозуміло, вирощувати там городні рослини буде неправильно. Довший час там потрібно буде забирати біогаз, який також можна використовувати для створення власної теплоенергії, що забезпечуватиме велике господарство. Можна було б обладнати там парк відпочинку, посадити гарні декоративні дерева. Це все вирішуватиме влада. Однак на цій території не можна буде нічого будувати. У деяких містах Європи на колишніх сміттєзвалищах облаштовують гольфові поля. Це абсолютно безпечно.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7581 / 1.65MB / SQL:{query_count}