Уберегти підлітків від пияцтва

У Львові ініціюють загальнонаціональну акцію проти слабоалкогольних напоїв. Парламентарі хочуть обмежити продаж усіх видів алкоголю 

У Львові ініціюють загальнонаціональну акцію проти слабоалкогольних напоїв. Парламентарі хочуть обмежити продаж усіх видів алкоголю 

В Україні воюють із зеленим змієм уже енну кількість років. Розмови про шкоду алкоголю не вщухають, проте, за статистикою міліції Львівщини, якщо у 2010-му в області у стані алкогольного сп’яніння скоїли 1 022 злочини, то минулого року – майже 1 300! 

За ці три роки у Львові провели 770 рейдів щодо продажу алкоголю неповнолітнім і продажу алкоголю після 22.00. Як наслідок, міліціонери склали 435 протоколів про порушення, інформує zaxid.net. А цього тижня у місті ініціювали загальнонаціональну кампанію “Стоп алкопоп”, що має на меті зупинити індустрію слабоалкогольних коктейлів в Україні.

Алкопоп – це слабоалкогольні коктейлі, вміст спирту в яких коливається від 1,2 до 8%. Особливість таких напоїв полягає у тому, що вони містять вуглекислий газ, який прискорює проходження алкоголю через шлунок і його всмоктування в кишечнику, відтак висока концентрація алкоголю в організмі досягається швидко. Нині найактивнішими споживачами таких напоїв є підлітки. Як зазначають у прес-службі мерії, впродовж 2012-го у Львові 56 дітей потрапили до реанімації з гострим алкогольним отруєнням. Загалом же 30% усіх дитячих отруєнь у Львові – алкогольні! 

Такі напої особливо популярні серед підлітків, зокрема через сильні смакові й ароматичні добавки та кофеїн, який збуджує нервову систему. Не найменш важливим є і привабливий стильний дизайн та реклама цих напоїв. До речі, ще на початку 2000-х в Європі почали активно боротись із ростом популярності алкопопу. Внаслідок цього, з 2004-го до 2006 року рівень споживання алкопопу в більшості країн Європи знизився утричі.

КОМЕНТАР

Ганна Гопко, співзасновник, заступник голови правління регіонального центру громадянського представництва "Життя":

- Ми зараз хочемо створити міжфракційну депутатську групу, яка буде спрямована на зменшення негативних наслідків від споживання алкогольних виробів. Окрім того, вже є кілька народних депутатів, які подали свої законодавчі ініціативи щодо цього. Ключовими питаннями для нас є визнання пива алкоголем, заборона реклами горілки на білбордах, телебаченні в денний час. Реклами містять в собі приховану пропаганду вживання алкоголю. Також потрібно збільшити акцизи, бо з нас усі сусіди сміються - пиво за 4,5 грн, тобто дешевше, ніж шоколад, і горілка за чотири долари! І це в країні, де зафіксоване зростання смертності від алкоголю! Основний акцент потрібно робити, звісно, на молоді. Я підтримую ініціативу "Стоп алкопоп", але я радила б меру Львова додати до заборони алкопопу ще й пиво.  

300% акцизу на алкоголь

У Львівській міськраді пропонують широку кампанію “Стоп алкопоп”, що пояснить шкоду, яку слабоалкогольні коктейлі завдають організму. Цільовими групами будуть як самі підлітки, так і їхні батьки. Про те, які конкретні заходи будуть вжиті у рамках цієї кампанії, мер Львова не повідомив, лише зазначив, що на слабоалкогольних коктейлях повинні бути великі написи “алкоголь”.

“Бентежить статистика 2012 року – вдвічі-тричі збільшується кількість дітей, які потрапляють до реанімації з алкогольним отруєнням. Йдеться про отруєння не від важкого алкоголю, а від так званої алкопопси. Ці алкогольні напої руйнують дитину, але вони виглядають дуже красиво – гарні малюночки, зображення з дитячих мультиків, і лише маленькими буквами на етикетці можна прочитати, що вони містять алкоголь. Фактично на наших очах алковиробники перетворюють наших дітей на багатомільйонну армію майбутніх алкоголіків. У нас одна проста мета – зупинити їх, – розповів Андрій Садовий. – Що ми пропонуємо? Акцію “Стоп алкопоп”. Це велика загальноукраїнська кампанія, що має пояснити дітям, батькам, вчителям, яка це отрута. Також має бути великий напис “алкоголь” на пляшках цих напоїв. Боротись треба за рахунок акцизу: 300% акцизу – і споживання зменшуватиметься”. 

Найчастіше спиваються дівчата?!

За статистикою медиків, останнім часом серед пацієнтів із алкогольними отруєннями переважають дівчата. Якщо раніше діти потрапляли до лікарні з отруєннями переважно ввечері чи вночі, то нині 75% хворих привозять у лікарню у навчальний час!

“Діти з алкогольним отруєнням опиняються у лікарні в наркотичній,  гіпоксичній комі, запаху алкоголю немає. Щоб діагностувати, з чим маємо справу, треба витратити чимало часу. Аби визначити діагноз, таких дітей треба довго та за великі кошти обстежувати: робити і комп’ютерну томографію, і МРТ”, – розповідає Ігор Лукасевич, завідувач реанімаційного відділення Львівської міської дитячої клінічної лікарні. 

Одними з причин такого стрімкого збільшення кількості отруєнь спиртним серед дітей медики називають вільний продаж алкоголю, недостатній контроль за дітьми та відсутність виховного прикладу.

“Страждають всі органи – від шкіри і до внутрішніх органів. А тут ще й вживання невідомих речовин, де і кофеїн, і різні сорбіти. Ці напої містять не натуральний цукор, а замінники, які викликають звикання організму. Хочуть чи не хочуть, а люди звикають до вживання такого алкоголю, їх тяжко зупинити, вони просять ще, це як наркотики”, – запевняє Ігор Лукасевич. 

Жорсткий контроль за алкоголем

Ще у 2010-му у Львові ввели обмеження щодо продажу алкоголю з 22.00 до 10.00. В Україні також можуть заборонити купувати алкоголь після 22.00, щоправда не до 10.00, а до 8.00. Відповідний проект закону “Про внесення змін до законодавчих актів України щодо посилення боротьби зі зловживаннями у сфері продажу, споживання та реклами пива, алкогольних та слабоалкогольних напоїв” зареєстрований у січні нардепом Михайлом Головком. 

Цей законопроект передбачає віднесення пива до алкогольних напоїв. Зокрема, за цим проектом заборонений продаж алкоголю в радіусі, меншому ніж 300 метрів від загальноосвітніх навчальних закладів, на території автозаправок. Законопроект забороняє продаж пива, алкогольних та слабоалкогольних напоїв особам, які не досягли 21 року, особам, які перебувають у нетверезому стані, у борг чи під заставу, а також жінкам з видимими ознаками вагітності, інформує УНІАН.  

Крім того, законопроект передбачає збільшення розміру низки штрафів у цій сфері. Ба більше, пропонується запровадити і кримінальну відповідальність за недотримання закону. Законопроект вносить зміни до Закону України “Про рекламу” щодо заборони спонсорування теле-, радіопередач, спортивних та інших заходів із використанням знаків, під якими випускаються пиво і алкогольні напої. 

ДО ТЕМИ

Основні факти про алкоголь від Всесвітньої організації охорони здоров’я:

• Через вживання алкоголю щороку помирає 2,5 млн людей.

• Від причин, пов’язаних із алкоголем, щороку помирає 320 тис. молодих людей у віці 15–29 років, що становить 9% від усіх випадків смертності у цій віковій категорії. 

 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7881 / 1.62MB / SQL:{query_count}