Не викидайте батарейки!

У Львові почали вирішувати проблему утилізації електронних та електричних побутових відходів

У Львові почали вирішувати проблему утилізації електронних та електричних побутових відходів

Екологічна безпека – це те, про що в Європі дбають вже роками, а в Україні лише починають задумуватися. У Львові нарешті взялися за вирішення проблеми утилізації відпрацьованих електричних енергоощадних ламп та елементів живлення електронних пристроїв, тобто акумуляторів та батарейок. Рятувати нашу екологію міські чиновники планують за гроші гранду ЄС, наданого в рамках транскордонної співпраці. 

Небезпечна жарівка

Певно, не кожен замислюється над тим, наскільки небезпечними є викинуті в звичайний сміттєвий контейнер найпростіші батарейка чи енергоощадна жарівка. А вони містять цілу низку шкідливих компонентів, зокрема ртуть. 

“У процесі життєдіяльності людини з’являються вкрай небезпечні відходи – відпрацьовані енергоощадні люмінесцентні лампи, що містять ртуть. Враховуючи те, що кількість їх постійно збільшується, з’являється необхідність утилізації таких ламп. Управління екології департаменту містобудування міськради спільно з ГО “Екологічні ініціативи” мають на меті вирішити цю проблему, налагодити систему збирання та систему, яка б безпечно знешкоджувала ці відходи та надійно захоронювала те, що не можна використати повторно”, – каже в. о. начальника міського управління екології та благоустрою Андрій Галушка.

В Україні цим питанням взагалі ніхто не займається, немає жодного підприємства, яке б утилізовувало такі відходи. “Цей проект буде пілотним в Україні. Ми маємо жахливу ситуацію з утилізацією відходів, що містять небезпечні речовини. Саме тому проект дуже важливий для підвищення екологічної свідомості населення”, – зазначила Алла Войціховська, представник ГО “Екологічні ініціативи”. 

У Львові ідея такого проекту з’явилася майже два роки тому.

“Коли ми почали вивчати це питання, виявилося, що немає жодної статистки ні щодо того, скільки таких ламп потрапляє на сміттєзвалища, ні щодо того, скільки їх продається в Україні. Всі дані є цілком приблизними, вони нічим не підтверджені. Рахували кількість сімей у Львові та приблизну кількість таких ламп, яку вони могли б використати за рік. За найскромнішими підрахунками, на сміттєзвалища щороку потрапляє від 5 до 15 кг ртуті”, – пояснює Оксана Війтик, координатор проекту, головний спеціаліст управління екології міськради.

Під час розробки проекту львівські чиновники використовували досвід Люблінського муніципалітету, адже там цим питанням займаються не один десяток років. Як зазначила Оксана Війтик, у Польщі сам муніципалітет організовує систему промоції, збирання, а потім передає відходи спеціалізованим підприємствам, які їх утилізують. 

“Для утилізації ламп ми знайшли дуже сучасну установку, яку виготовляє шведська фірма. Вона є досить громіздкою, проте абсолютно екологічно безпечною. В установку завантажують лампочки, вона подрібнює скло, відокремлює патрони, які потім можна здавати на брухт. Ртуть у ній хімічно зв’язується, тому після оброблення у спеціальних ємностях її можна здавати на повторне перероблення або утилізацію. Вартість такої установки становить 700 тисяч євро”, – додає координатор проекту.

Оскільки в Україні аналогів їй немає, якщо цю установку закуплять, можна буде переробляти такі відходи зі всього Західного регіону.

Важливо не бути байдужим!

Перше збирання батарейок відбуватиметься вже наприкінці цього року, а жарівок – наприкінці наступного, кажуть в мерії. Однак результати проекту будуть незначними, якщо активну участь в ньому не візьмуть самі львів’яни, які сортуватимуть своє сміття й не викидатимуть енергоощадні лампи та батарейки у звичайні урни. Аби ознайомити населення із проблемою та місцями збирання таких відходів, активно працюватимуть громадські організації.

Згідно з проектом, у Львові у найзручніших для їх збирання місцях мають встановити близько 80-ти контейнерів для батарейок. Такі контейнери планують розміщувати поблизу навчальних закладів, супермаркетів, у зручних для мешканців місцях, навіть у приміщеннях ЛКП. 

Спочатку жарівки та батарейки збиратимуть у два спеціальні автомобілі, які теж мають закупити за кошти гранту. 

ДО ТЕМИ

Міське управління екології втілюватиме проект “Створення муніципальної системи поводження із відходами побутового електронного та електричного устаткування” спільно з громадськими організаціями за сприяння Люблінського муніципалітету впродовж двох років. Львівський проект фінансуватиме ЄС у рамках Програми транскордонного співробітництва Польща–Білорусь–Україна. Сума гранту, яку місто витратить на втілення цього проекту, становить 1 млн 202 тис. євро.  

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7690 / 1.58MB / SQL:{query_count}