Ґудзиковий світ у Львові

У Галереї українського військового однострою експонують військові ґудзики зі всього світу

У Галереї українського військового однострою експонують військові ґудзики зі всього світу

Колекція, яку зібрав директор Галереї українського військового однострою, налічує 216 ґудзиків із військового вбрання тих країн, вояки яких перебували на теренах України в різні роки. У колекції, створеній художником-дизайнером Богуславом Любівим, представлені ґудзики зі шкіри, металу, кістки, перлової мушлі та пластмаси.

Так, у Галереї українського військового однострою можна побачити ґудзики з України, Росії, Польщі, Австрії, Франції, Нідерландів, Англії, Швеції, США та ін.  

ЦІКАВО

Колись в українських селах за допомогою ґудзика виготовляли дитячі забавки – фуркалки: виготовлена з ґудзика й протягнутої крізь неї зв’язаної кільцем мотузки, так що з обох боків з’являлися петлі. 

Філобутоністика – так називається колекціонування ґудзиків.

Часто ґудзики набували значення оберегів, коли до ґудзика кулястої форми із порожниною всередині клали кульку, щоб ґудзик дзвенів.

В епоху Ренесансу ґудзики перетворили на витвори ювелірного мистецтва, й вони інколи коштували дорожче від самого вбрання.  

“Експозиція починається зі стародавніх ниток, голок, наперсників, які використовувалися для шиття. Цікавими є англійські голки з позолоченими вушками. Є кілька ґудзиків, ймовірно, ще з Київської Русі, а основна частина колекції – це друга половина ХVIII ст. і до Другої світової війни, – розповідає  Богуслав Любів. – У колекції представлені кулястої форми ґудзики козацької доби, які пришивали на кунтуші та жупани. Що ж до новіших військових ґудзиків, то на них, зазвичай, зображали номери полків, герби держав, а також військову атрибутику, наприклад, на англійських військових ґудзиках зображені гармати. Також в експозиції є ліврейні ґудзики, які носили слуги та на яких були зображені герби родин господарів. Є ґудзики і для військової білизни. Цікавими є українські військові ґудзики періоду визвольної боротьби: Української галицької армії, також представлені перші латунні ґудзики нашої незалежності, що є раритетом”. 

В експозиції представлені і цивільні довоєнні ґудзики, вироблені з перлової мушлі, з кістки. Так, перламутрові застібки використовували для сорочок, ґудзики з кістки для білизни. У колекції є і пластмасові ґудзики з написом виробництв, також цікавими є такі вироби з написом “для джентльменів”.

Окрім того, на виставці можна побачити попередників сучасних ґудзиків – ґудзи, які колись виготовляли з льону та шкіри.  Подивитися колекцію можна  в Галереї українського військового однострою до кінця місяця.  

 

 

07.04.2017 16:29
http://vk.com/id422538643

Гудзик в хорошому станi.Якщо комусь цiкаво,дзвонiть.0979072075.


07.04.2017 16:24
http://vk.com/id422538643

Привiт.Кого цiкавить Австрiйський Лiврейний гудзик.Роду Скаржина..Бонча.


Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7772 / 1.59MB / SQL:{query_count}