Нове життя храму

Сьогодні, у День Збройних сил України, відбудеться перше за 65 років урочисте богослужіння у храмі Свв. Петра і Павла

Сьогодні, у День Збройних сил України, відбудеться перше за 65 років урочисте богослужіння у храмі Свв. Петра і Павла

Відкриття храму стане грандіозною подією для Львова, адже впродовж десятиліть пам’ятка архітектури національного значення служила домівкою для двох мільйонів книг і була зачинена для відвідувачів. Понад місяць тривало велике переселення книжкових архівів у приміщення на вул. Авіаційній, 1. 

Наразі з костелу єзуїтів у нове фондо­сховище вже перевезли понад 90% книг. Частина видань залишилась на правих хорах храму, однак ані урочистій відправі на честь відкриття, ані богослужінням опісля книги не завадять. За словами отця Степана Суса, настоятеля церкви Святих апостолів Петра і Павла, до кінця року їх теж перевезуть на вул. Авіаційну.

“Перевезення займе два-три дні, адже книг залишилось близько п’яти-шести машин. Транспортування книг триватиме з 10.00 до 17.00 і не заважатиме нам проводити богослужіння”, – зазначив Степан Сус.

Храм після відкриття

Після урочистого відкриття двері церкви Свв. Петра і Павла будуть відчинені для львів’ян та туристів. За словами Степана Суса, щоденні ранкову та вечірню літургії в церкві правитимуть шість священиків та три диякони.   

“Попередньо ми узгодили це із представниками бібліотеки ім. В. Стефаника. Гадаю, за присутності їхніх працівників такі богослужіння будуть можливими, — зазначив настоятель храму. – Відчинені двері церкви пришвидшать багато інших процесів, зокрема реставраційних. Однак головне, що у храмі почнеться життя”. 

Цікаво, що церква Свв. апостолів Петра і Павла залишиться гарнізонним храмом: саме тут відбуватимуться урочисті богослужіння з нагоди державних подій та військових святкувань.

Програма відкриття храму Свв. Петра і Павла:

10.00 - покладання квітів до пам'ятника Т. Шевченку, урочистий марш;10.45 - внесення Державного прапора України та військових бойових знамен у храм;11.00 - початок богослужіння; 12.30 - спільна молитва за українське військо;12.45 - молитва за Україну - гімн "Боже великий єдиний".

Відновити втрачене

Попри те, що книги з костелу єзуїтів таки вдалося перевезти у нове фондосховище, залишилось чимало проблем, які вимагають інвестицій. Річ у тім, що знищені часом розписи, фрески та скульптури потребують коштовної реставрації.

Торік за 700 тис. грн із міської скарбниці вдалось перекрити дах храму. За словами Андрія Садового, міського голови Львова, перекриття даху уможливило проведення реставраційних робіт усере­дині церкви. 

“Цьогоріч ми зробили площу перед храмом Свв. Петра і Павла, тепер цей храм відкривається зовсім по-іншому. У 2012 році плануємо здійснити всі необхідні роботи для ремонту фасадів будинків. Це прилеглі будинки до площі та міська школа, — розповів Андрій Садовий. —  Найскладніший обсяг робіт усередині храму. Наше завдання — якісно реставрувати всі елементи колишнього костелу. Однак це робота не одного й не двох років, знадобиться чимало часу”.

Пріоритетними завданнями є реставрація склепіння, вівтар та вікна в церкві. За словами Степана Суса, загалом на відновлення храму знадобиться щонайменше 45 млн грн. Грант на 100 тис. євро церква Свв. Петра і Павла попросила у французької фундації, яка готова допомогти у відновленні певних частин храму.  З проханням профінансувати частину робіт звертались також і до уряду України.

Бароковий орган і столітнє риштування

Духовенство планує відновити й бароковий орган XVIII ст., який є в костелі, і проводити тут вечірні концерти класичної музики. Після детального огляду органа експерти з київського будинку органної музики встановили, що на відновлення його внутрішньої частини потрібно 80 тис. євро. Цього достатньо, щоб музичний інструмент зазвучав. Зібрати необхідні гроші погодилися підприємці Львівщини. 

“У зв’язку з тим, що частину грошей уже зібрано, гадаю, зможемо відреставрувати орган швидше, ніж сам храм. Це дуже цікавий проект, адже після його реставрації тут можна буде помолитися не тільки словами, але й музикою, яка теж зближує людину з Богом”, – каже Степан Сус.

Ровесником барокового органа є майже столітнє… риштування на склепінні. Отець-настоятель храму жартома зазначив, що планує закарбувати його в Книзі рекордів Гіннесса.

“Риштування тут з 1914-го, скоро йому буде 100 років, — розповів Степан Сус. – Ми спершу думали його розібрати до відкриття храму, але пізніше вирішили, що туристам буде дуже цікаво подивитись на найстаріше риштування. Після того, як занесемо його в Книгу рекордів Гіннесса, демонтуємо його або перенесемо в якийсь музей”. 

КОМЕНТАР

Лілія Онищенко, начальник управління охорони історичного середовища міської ради:

- Єзуїти прийшли до Львова в XVI ст., на той момент середмістя міста в мурах було вже щільно забудоване, а єзуїти хотіли побудувати величний храм, розташований у центрі міста. Вони хотіли вразити міщан величиною цього храму. Саме тому він є найвищий і найбільший -його габарити просто вражають. Після того, як єзуїтів позбавили права на цей храм, він переходив із рук в руки. В місце, де зараз є риштування на склепінні, потрапила бомба у 1914-му. З допомогою риштування це склепіння врятували від падіння. В радянський період там господарювали голуби, які залітали через відкритий дах. У храмі дуже добре збережений внутрішній інтер'єр. Порівняно з іншими церквами, які в радянський період використовувались як склади, костел єзуїтів збережений добре. Звісно, є багато знищених елементів.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8232 / 1.6MB / SQL:{query_count}