Ліфти, які можуть впасти

У більшості львівських ліфтів давно закінчився термін експлуатації, однак мешканці й далі ними користуються. Найбільше підіймачів потребують ремонту в Сихівському та Шевченківському районах

У більшості львівських ліфтів давно закінчився термін експлуатації, однак мешканці й далі ними користуються. Найбільше підіймачів потребують ремонту в Сихівському та Шевченківському районах

Три роки поспіль міська влада не виконує програми модернізації та заміни ліфтів. Фахівці переконують: ситуація з міськими ліфтами, більша частина яких вже відпрацювала дозволений 25-річний термін експлуатації, вкрай погана і не може гарантувати безпеки користувачів. 

– Стан ліфтів у Львові і Львівській області слід оцінювати як незадовільний. Належної уваги цій проблемі ні міська, ні обласна влада не приділяє. Більш ніж половина всіх ліфтів у Львові та області відпрацювала 25 та більше років. Такі підіймачі потребують проведення технічної експертизи, капремонту або модернізації, — розповідає Іван Мечержак, начальник Львівської державної інспекції промислової безпеки та охорони праці територіального управління Держгірпромнагляду по Львівській області. — Держгірпромнагляд змушений відключати ліфти, експлуатація яких може призвести до травмування, а то й загибелі людей.

Загалом у Львові є 2004 ліфти, у 1165  з яких закінчився термін експлуатації. Найбільше ліфтів потребують ремонту та модернізації в Шевченківському (60), Франківському (57) та Сихівському (63) районах.

Паперові обіцянки

Держгірпромнагляд час від часу перевіряє стан ліфтів у місті та області, забороняючи експлуатацію значної їх частини. За словами Івана Мечержака, планові перевірки здійснюються з урахуванням затвердженої ЛМР у липні 2009 року Програми технічної експертизи, модернізації, заміни та диспетчеризації ліфтів у житлових будинках, які є у власності територіальної громади м. Львова, на період 2009 – 2013 рр. Посилаючись на програму, 2011 року  заплановано відремонтувати та модернізувати 252 ліфти. 

– Варто зазначити, що із запланованих робіт проведено лише експертні обстеження та поточні ремонти деяких ліфтів. Однак ані запланованого ремонту, ані модернізації підіймачів не здійснено. Програми розробляються, але коштів на їхню реалізацію ніхто не виділяє. Як наслідок, програма фактично не виконана, — бідкається пан Мечержак. 

На жаль, отримати коментар мерії із поясненням, чому міська програма не виконується і чому вони наражають мешканців на щоденну небезпеку, “Пошті” так і не вдалось. За два дні Юрій Голець, начальник управління житлового господарства Львівської міської ради, так і не знайшов часу, щоб поспілкуватись із журналістом.

Фахівці перевіряють…

Цьогоріч Держгірпромнагляд перевірив 85 ліфтів, відповідно, проведено близько 12 перевірок. 

— У серпні цього року ми перевірили ліфти будинків  ЛКП “Бондарівка” на вул. Стрийській за запитом прокуратури. Було виділено кошти на заміну десяти ліфтів, – розповів Іван Мечержак. — Остання перевірка здійснена на ЛКП “Вулецьке” у вересні цього року. Ми перевірили 14 ліфтів. Як наслідок, експлуатація кожного з них була заборонена. 

Найчастіше підіймачі зупиняють через закінчення 25-річного нормативного терміну експлуатації. Причиною заборони може стати й те, що технічні служби ліфтів-довгожителів не здійснили експертного обстеження та позачергового технічного огляду. Саме ці заходи визначають технічний стан ліфта, придатність його до подальшої експлуатації або ж обсяг необхідних ремонтних робіт чи заміни певних елементів.

За словами пана Мечержака, якщо під час перевірки встановлено загрозу експлуатації чи порушення правил, територіальне управління, згідно з її результатами, видає розпорядження про заборону експлуатації несправного підіймача. Іншого шляху, окрім зупинки ліфтів, немає. Власники, ліфти в будинках яких зупинено, повинні шукати кошти та усувати технічні несправності підіймачів. 

В Україні діють Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів. Кожен власник повинен мати відповідальну особу, яка пройшла навчання за цими правилами, а також відповідну перевірку знань. Цей спеціаліст зобов’язаний стежити за дотриманням правил та безпечною експлуатацією ліфтів.

Мешканці не мовчать

Львів’яни занепокоєні станом ліфтів у своїх будинках. Про це свідчить значна кількість скарг на гарячу лінію міста. Так, за літній період цього року кількість звернень від мешканців зросла, порівняно з минулим, на 26%. За словами Валентини Бартошик, начальника адміністративно-господарського управління ЛМР, якщо минулого року скарг за літо зафіксували 407,  цьогоріч звернень було 513. 

Найчастіше мешканці скаржаться на те, що ліфти не працюють, погано освітлені та неприбрані. Досить часто львів’яни звертаються на гарячу лінію зі скаргами на застрягання в кабіні підіймача. 

 

КОМЕНТАР
Володимир Олійник, в.о. директора департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської області:
- Більшість ліфтів, які не працюють, - у тих будинках, які місто колись взяло у комунальну власність. Ці будинки були відомчими. Низку ліфтів вдалось полагодити і запустити в експлуатацію, як, наприклад, у будинках на вулиці Медової Печери, 67, Пулюя, 2, 6, та 12; Науковій, 50, 53; Володимира Великого, 20; Тичини, 21. Але, щоб одразу відремонтувати всі ліфти, потрібні чималі кошти. Тому будемо вирішувати це питання поступово. Просимо мешканців також із розумінням поставитись до ситуації. Кожен район провів моніторинг ліфтів, і в будинках, де не працює жоден ліфт, будемо першочергово вирішувати проблему. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8018 / 1.61MB / SQL:{query_count}