З рук у руки

Музей “Тюрма на Лонцького” змінює підпорядкування. Працівники бояться втратити приміщення. Уже за місяць, тобто до 15 жовтня, Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів “Тюрма на Лонцького” у Львові мають передати до сфери управління Міністерства культури. Відповідне доручення дав президент України, повідомляє сайт глави держави.

Музей “Тюрма на Лонцького” змінює підпорядкування. Працівники бояться втратити приміщення

Уже за місяць, тобто до 15 жовтня, Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів “Тюрма на Лонцького” у Львові мають передати до сфери управління Міністерства культури. Відповідне доручення дав президент України, повідомляє сайт глави держави. Доручення дане керівникові уряду та голові СБУ, у віданні якої зараз перебуває музей. Щоправда, в музеї про нього дізналися із засобів масової інформації.
Самі музейники таку ініціативу глави держави підтримують, однак зазначають: зараз головне при передачі не допустити позбавлення музею приміщень чи кадрів. За словами Руслана Забілого, директора музею-меморіалу “Тюрма на Лонцького”, ідея не є новою – мова про передачу колишньої в’язниці гестапо та КГБ від СБУ йшла від моменту заснування музею. Щоправда, раніше його планували передати у підпорядкування Українському інституту національної пам’яті, який сьогодні фактично ліквідований. Тепер головне питання – збереження цілісності установи.
– Юридично музей досі орендує приміщення в’язниці (експозиційне) та робочі кімнати у СБУ, хоча нам повинні були передати їх на баланс ще в 2009 році, – говорить директор Руслан Забілий. – Відповідно, ми вкотре звертатимемося з вимогою здійснити передачу музею разом із цими приміщеннями. В іншому випадку ми розцінюватимемо процес передачі як фактичну спробу ліквідації унікального національного музею, який має лише два аналоги в Європі – музей-тюрма КГБ у Вільнюсі та музей-тюрма Штазі в Берліні, – наголосив історик й очільник меморіалу Забілий. – Адже, як можна говорити про національну музейну установу без головних експозиційних об’єктів – тюрми та подвір’я? Як
уявити “Тюрму на Лонцького” без її колективу, який за умов цілковитої відсутності фінансування капітальних робіт та виготовлення експозиції зібрав унікальні експонати та створив за неповні два роки один із найпопулярніших музеїв країни?
Історик Володимир В’ятрович, член наглядової ради музею, за часів керівництва якого архівом СБУ створювався меморіал “Тюрма на Лонцького”, наголосив, що у Служби безпеки України та Міністерства культури є всі юридичні підстави та механізми спокійно, із збереженням здобутків музею, кадрів та майна, здійснити передачу установи.
– Тюрма на Лонцького стала символічним місцем останнього спочинку мільйонів невинних жертв нацистського та комуністичного режимів, і тисячі західноукраїнських родин приходять сюди вшановувати їх пам’ять. І ми знаємо: Львів десятками років добивався створення меморіалу і нині не допустить ні прямої, ні прихованої його ліквідації, – наголосив Володимир В’ятрович. 
Сьогодні музей успішно розпочав процес вступу до Світової федерації музеїв.

ДОВІДКА:

Найсумнішої слави тюрма на Лонцького зазнала через масові знищення людей. На початку німецько-радянської війни, наприкінці червня 1941 р., НКВС почав розстрілювати в’язнів. Протягом 23 – 28 червня 1941 р. у Львові було знищено близько 4000 осіб, з них у в’язниці № 1 (на Лонцького) – 1681 особу, тобто 41% від усіх розстріляних в’язнів Львова. Крім українців, серед розстріляних були поляки та євреї. Частину тіл загиблих було поховано у трьох могилах у зовнішньому подвір’ї в’язниці, іншу частину залишено у камерах. У часи німецької окупації масові знищення в’язнів тривали. За матеріалами Нюрнберзького процесу, у м. Львові та Львівській області було знищено 700 000 осіб, серед них 133 000 євреїв (протягом 1941 – 1943 рр.). Частина з них загинула у в’язниці на Лонцького.
 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7872 / 1.57MB / SQL:{query_count}