Котлован під венедів

У селі Підберізці, що неподалік Львова, руйнують пам’ятку археології

У селі Підберізці, що неподалік Львова, руйнують пам’ятку археології

На місці першого виявленого поселення венедів (одне з найдавніших слов’янських племен) нині риють котловани і будують житловий квартал. Обласні посадовці замість зупинити незаконні роботи вперто не хочуть нічого помічати.
Будівництво на місці пам’ятки розпочалося більше місяця тому. За словами Олександра Сілаєва, го­лови експертної комісії Науково-дослідного центру “Рятівна археологічна служба” Інституту археології НАН України, земляні роботи у Підберізцях на території пам’ятки археології (яка включена до Реєстру пам’яток місцевого значення рішенням Львівської обласної ради № 450 від 28.10.1987 р. – “Пошта”) зафіксували ще 8 червня.
– Ми склали відповідні акти і скерували їх на ім’я начальника обласного управління охорони культурної спадщини Василя Івановського, а також в обласне управління міліції. Однак роботи досі ніхто не припинив. Нині на частині території пам’ятки вже вирили котловани глибиною до двох метрів і заливають фундаменти, – розповів “Пошті” Олександр Сілаєв.
У 1970-х роках про Підберізці дізналися не лише в Україні, але і в Європі. Як розповів “Пошті” Денис Козак, заступник директора Інституту археології НАН України, у 1973 році він зовсім випадково виявив тут пам’ятку.
– Я працював у Підберізцях учителем історії. Одного разу, коли йшов на автобус до Львова, у канаві побачив залишки кераміки, – каже Денис Козак. – Я це зібрав, але довго не міг знайти аналогій цим знахідкам, і лише потім з’ясувалося, що це культура венедів. Річ у тім, що Підберізці – перша пам’ятка венедів, яку дослідили. Були писемні дані ще з І століття нашої ери, що на схід від Вісли жило численне плем’я венедів. Ми також знали, що вони мали зв’язок з дулібами. Однак довший час не було відомо жодних пам’яток цієї культури. Це породило чимало майже фантастичних ідей, зокрема про те, що венеди жили на деревах, бо не залишили після себе матеріальної культури. І саме Підберізці – перша пам’ятка, яку ми ідентифікували з племенем венедів. Згодом ми назвали цю культуру зубрицькою, оскільки багато їхніх поселень знайшли саме в Зубрі.
Водночас унікальна пам’ятка належить не лише до періоду венедів. Вона є багатошаровою, тобто тут є залишки археологічних культур різного часу. За словами дослідників, будівництво на цьому місці є катастрофою для історичної науки. Адже руйнується пам’ятка, лише п’яту частину якої досліджено (!).
– Зараз там
руйнують унікальну па­м’ятку історії України та Європи. Вона чудово збережена. Про неї усі знають. Там ще кілька років треба досліджувати, адже кожен елемент на вагу золота. Там є маса матеріалу – прекрасні фібули, знаряддя праці тощо. Це матеріал, який дає змогу заглянути у найбільш ранній період нашої історії, – обурюється Денис Козак.
У той час, коли археологи б’ють на сполох, дивує бездіяльність посадовців обласного управління охорони культурної спадщини. Про руйнування унікальної пам’ятки Василя Івановського, начальника управління охорони культурної спадщини Львівської ОДА, повідомили ще місяць тому працівники “Рятівної археологічної служби”.
– Я також особисто телефонував пану Івановському, коли у червні мені задзвонили з Підберізців і повідомили про будівництво, – розповів Денис Козак. – Він повинен зупинити роботи, які там ведуть, адже має всі важелі впливу – може дати припис про зупинку робіт, а також повідомити в прокуратуру. Він запевнив, що вже зупиняє роботи.
У розмові з “Поштою” Василь Івановський пояснив, що досі не знайшов часу, аби виїхати на місце: “Ми повинні виїхати на цю ділянку, і тоді можна буде більш детально говорити про ситуацію з будівництвом на тому місці і про забудовника. Якщо там дійсно проводять роботу із порушеннями, то ми будемо давати припис. Спочатку ми дамо припис, згідно з українським законодавством він є обов’язковим до виконання. Якщо до нього не прислухаються, то звертатимемося у прокуратуру. Взагалі на пам’ятці археології можна будувати тільки після того, як на ній провели дослідження, і коли вже немає предмету охорони”.
За словами посадовця, він не знає, хто проводить роботи у Підберізцях. За інформацією “Пошти”, близько п’яти років тому частину ділянки, яку нині забудовують, відвели ТзОВ “Комплекс “Золота рибка”. Тоді археологи обстежили відведений шматок і дійшли висновку, що будь-яке будівництво можливе лише з археологічним наглядом і за потреби – з повноцінними розкопками. Хто зараз розрив котловани на пам’ятці, обіцяють з’ясувати посадовці Львівської ОДА. Однак з кожним днем їхнього зволікання, того, що можна дослідити археологам, стає все менше.
P. S. Коли матеріал вже був готовий до друку, працівник управління охорони культурної спадщини таки виїхав на місце. Василь Івановський розповів “Пошті”, що зараз вони готують припис про призупинення робіт. З’ясувати, хто саме будує на ділянці, працівникам управління так і не вдалося.

КОМЕНТАР:

Микола Бандрівський,
археолог, дослідник пам’ятки Підберізці-1:

– Околиці Львова взагалі мало досліджені. Ця пам’ятка є багатошарова, тобто на цьому місці люди селилися протягом тисячоліть. Там все у залишках жител та господарських ям. Аналогів їй, з погляду насиченості матеріалом, біля Львова немає. Якщо її зруйнують, це буде незворотна втрата для археології. Більше того, руйнування пам’ятки – це кримінальна відповідальність. Відповідатиме та людина, яка підписала документи на проведення земляних робіт. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7726 / 1.59MB / SQL:{query_count}