Освітянин без освіти

За фальшивий диплом екс-керівник міської освіти може відбутися штрафом 850 гривень. Натомість міськрада відмиватиме своє реноме ще не один рік.

За фальшивий диплом екс-керівник міської освіти може відбутися штрафом 850 гривень. Натомість міськрада відмиватиме своє реноме ще не один рік

 

Майже п’ять місяців головним освітянином Львова була людина з фальшивим дипломом про вищу освіту. Вчора спеціальна комісія, яку створили у міській раді, підтвердила факт, що документ про освіту, який подав Володимир Огура, Національний університет ім. І. Франка йому не видавав. За день до того, у четвер, міський голова звільнив Володимира Огуру зі займаної посади за згодою сторін. Тепер справою займатимуться правоохоронці.

Нагадаємо, Володимира Огуру призначили на посаду начальника управління освіти Львівської міської ради наприкінці березня цього року. Свою прихильність до пана Огури, як фахового менеджера, неодноразово висловлював міський голова Львова Андрій Садовий.

Уперше про фальшивий документ головного освітянина заявили у понеділок, 22 серпня, депутати міської ради. За словами депутата Руслана Кошулинського, дані про те, що Володимир Огура закінчив Львівський університет ім. Франка у 1998 р. за спеціальністю “фінанси і кредит”, неправдиві, адже в протоколі державного іспиту та протоколі захисту диплома такого прізвища немає. Депутат каже, що диплом Огури має серію ЛР №216, а в 1998 р. всі дипломи університету мали серію ВК. У журналі видачі дипломів під номером 216 записано на денній формі навчання фізика, на заочній – біолога, причому обоє вони – жіночої статі. Крім того, номери дипломів, які видавали того року на економічному факультеті, мали номери від 600 до 800, а в Огури – 216.

Справа за правоохоронцями

Те, що головний освітянин міста, влаштовуючись на роботу, скористався фальшивим дипломом, підтвердили і висновки спеціально створеної комісії. За словами Василя Косіва, заступника голови комісії та заступника міського голови Львова з гуманітарних питань, результати службового розслідування скерували до Львівського міського управління ГУ МВСУ у Львівській області. Результати перевірки також мають скерувати до прокуратури міста Львова.

– Ми надіслали міському голові Львова вимогу щодо проведення службової перевірки та скерування результатів перевірки до нас. На виконання вимоги міський голова має час до першого вересня. Ми візьмемо за основу матеріали цієї перевірки, можливо, їх доопрацюємо і тоді будемо приймати рішення, – розповів учора “Пошті” Анд­рій Стасів, прокурор міста Львова.

Що саме загрожує Володимиру Огурі, у прокуратурі не кажуть, як і не називають статті Кримінального кодексу України, за якою посадовця можуть притягнути до відповідальності.

За словами Олега Мицика, адвоката, дії пана Огури можуть підпадати під ч.3 ст. 358 КК України в редакції 2001 року (“Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів”). Відповідно до неї, використання завідомо підробленого документа карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (нині це всього 850 гривень) або арештом на строк  до  шести  місяців, або обмеженням волі на строк до двох років. Щоправда, за словами пана Мицика, практика зазвичай іде шляхом призначення найменшого покарання.

– Наразі говорити про однозначну кримінальну відповідальність Володимира Огури передчасно. Треба довести, що він усвідомлював, що його диплом підроблений, найкращим доказом чого буде доведення того, що він ніколи не вчився у цьому ВНЗ, –  прокоментував “Пошті” Олег Мицик.

У прокуратурі не виключають також можливості, що, якщо будуть підстави, кримінальну справу порушать і проти посадовців ратуші, які допустили до посади людину з фальшивим дипломом. Щоправда, за словами Василя Косіва, підстав перевіряти справжність диплома працівники відділу кадрів не мали, адже чинне законодавство цього не передбачає. Відповідну норму закону введуть лише з першого січня наступного року.

Пляма на репутації

Самі освітяни вражені ситуацією і зізнаються, що і без того львівська освіта мала чимало проблем.

– Ситуація, яка склалась, показує, на жаль, невисоку якість вищої освіти і те, що кадрова комісія міської ради не дуже ретельно працює. Освіта Львова і так має великі проблеми. Я мав розмову з Андрієм Садовим, йому дуже прикро і нині він готовий зробити серйозні кроки щодо підвищення якості львівської освіти. Досі в основному інвестиції йшли в матеріальну базу, а не в людський капітал. Зокрема, вважаю, що помилкою була ліквідація районних відділів освіти, адже система занадто велика, аби нею керували з одного центру, – сказав у коментарі “Пошті” Павло Хобзей, колишній начальник обласного управління освіти.

Поки Володимир Огура чекає на результати розслідування, у міській раді почали шукати нового очільника міської освіти. Вчора конкурс на посаду начальника управління освіти оголосили офіційно. Триватиме він, відповідно до законодавства, місяць. Хто б на нього не подався, очевидно, тому буде нелегко, адже доведеться не лише дбати про підвищення рівня освіти, але й відновлювати її добре ім’я.

 

КОМЕНТАР:

Андрій Садовий, міський голова Львова:

 

– Я підписав розпорядження про звільнення Володимира Огури зі займаної посади. Оскільки сьогодні є вакантною посада начальника управління освіти, я дав вказівку підготувати розпорядження про оголошення конкурсу на цю посаду. Це має бути максимально публічний конкурс. Оскільки освіта у Львові завжди була на високому рівні, я би хотів, щоб ці тенденції збереглись і надалі.

За останні роки у нас не було жодного такого прецеденту. Треба мати неабиякі риси характеру, щоб іти на публічну посаду, маючи певні проблеми в такому керунку. У міськраді всі дипломи перевіряються. Диплом пана Огури не викликав серйозних зауваг. Зараз я вимагатиму від правоохоронних органів публічного розслідування. За такі речі треба карати достатньо суворо.  Це неприємний момент. Він має зробити нас сильнішими. Це публічна посада, і людина, яка на неї претендує, повинна мати зрозуміле минуле і чітко будувати якісне майбутнє для цілої галузі. Після цього випадку я дав доручення відділу кадрів ще раз перевірити всі дипломи про вищу освіту урядників міськради і керівного складу комунальних підприємств.

 

ДО ТЕМИ:

Порушення кримінальних справ за підроблені дипломи відбувається, хоч і нечасто, зате гучно. У 2005 р. виник скандал навколо тодішнього міністра юстиції Романа Зварича. Урядовець стверджував, що 1981 р. здобув фах філософа в Колумбійському університеті Нью-Йорка. Попри обіцянки показати журналістам оригінал диплома, щоразу знаходив відмовку, посилаючись на приватність інформації.

У вересні 2009 р. через підроблений диплом позбувся посади заступник голови СБУ – заступник голови Секретаріату Президента Андрій Кислинський. Як виявилось, диплом про закінчення історичного факультету Київського національного університету імені Шевченка був підроблений.

У жовтні 2009 р. в Криму викрили начальника управління економіки Сімферопольського міськвиконкому Володимира Додатка, який, як тоді повідомляло МВС Криму, “навчався, закінчив і отримав диплом реально неіснуючого навчального закладу”.

У січні 2010 р. прокуратура Криму порушила кримінальну справу за фактом використання підробленого диплома про вищу освіту депутатом кримського парламенту Андрієм Сумцовим, який на той час очолював Міністерство курортів і туризму автономії.

У червні 2010 р. скандал здійнявся і навколо члена Нацради із телерадіомовлення Оксани Єлманової, сумніви щодо диплома якої висловлювали члени парламентського комітету з питань свободи слова та інформації. Досі жодна зі сторін не змогла довести свою правоту.

У вересні 2010 р. ГПУ порушила кримінальну справу щодо заступника міністра транспорту та зв’язку Петра Кравчука, якого теж звинуватили у підробці диплома про вищу освіту. Тоді відзвітували, що з початку року спецпідрозділи УБОЗу виявили 13 подібних фактів і всі – під час перевірок державних службовців органів влади та місцевого самоврядування.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8072 / 1.64MB / SQL:{query_count}