Що знаємо про церкву св. Параскеви П’ятниці?

Львів – місто незвичайне. Властива тільки йому атмосфера, безліч історичних пам’ятників, затишні кав’ярні, привітні жителі нікого не залишать байдужим

Львів – місто незвичайне. Властива тільки йому атмосфера, безліч історичних пам’ятників, затишні кав’ярні, привітні жителі нікого не залишать байдужим. Та багато цікавих пам’яток залишається осторонь від очей туристів. Однією з таких цікавинок є церква святої Параскеви П’ятниці на вул. Богдана Хмельницького, 63.

Храм на цьому місці існував уже в XIII ст., проте нинішнього вигляду святиня набула в 1643 – 1644 рр. Архітектурний образ церкви дуже цікавий. Вона не має основного стилю. Поглянувши на головний фасад храму,  зауважите елементи барокової архітектури. Боковий фасад нагадує молдавські будівлі, а оглянувши церкву з іншого боку, можна побачити гострий щипець торцевої стіни зі сліпими вікнами, як у готичних спорудах. Крім того, знаходимо тут ще й елементи оборонної архітектури. Чотиригранна масивна вежа, що здіймається над бабинцем, була добрим спостережним пунктом, її вікна нагадують бійниці. Під час реставрації на початку XX ст. побудували баню, а по її чотирьох кутах встановили вежі з маківками (арх. Лужецький). У кінці XX ст. поряд із церквою була побудована нова дзвіниця, яка разом із храмом творить ансамбль П’ятницької церкви.

Храм має добре збережений інтер’єр. У ньому є найвизначніша пам’ятка давнього українського мистецтва – іконостас, створений львівськими майстрами на початку XVII ст. Авторство іконостасу, на жаль, не встановлене, але відомо, що його створювало кілька майстрів. В іконах святкового та страсного циклу чи не вперше в українському іконописі як фон до біблійних сцен використані конкретні елементи ландшафту й архітектури.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7570 / 1.54MB / SQL:{query_count}