Справжня мужність Берлінале

Фільм братів Коенів у німецькій столиці прийняли оплесками

Фільм братів Коенів у німецькій столиці прийняли оплесками

61-й Берлінський фестиваль розпочався фільмом братів Коенів “Залізна хватка”. Віртуозні та дотепні брати вже встигли спародіювати фактично усі жанри, щоразу додаючи кожному із них пікантних ноток іронії. Цього разу вони добралися до найбільш американського жанру голлівудського кіно – вестерну.

Стрічка Коенів “Залізна хватка” (під такою назвою картина  демонструватиметься у нашому прокаті) мала б перекладатися як “Справжня мужність”. Саме так називається “епічний, легендарний роман” (“The Washіngton Post”) від “найбільшого письменника з тих, про які ви ніколи не чули” (“The Boston Herald”) Чарлза Портіса. Так само називався і фільм 1969 року із легендарним автором вестернів Джоном Вейном у ролі Рустера Когберна, за яку Вейн здобув у своїй кар’єрі єдиний “Оскар”.

Джефф Бріджес, який виконав ту саму роль у новій версії, наразі на нього лише номінується (утім, як і стрічка, що стала лідером за кількістю номінацій).

14-річна Метті Росс приїхала у Форт Сміт, щоб з’ясувати причини смерті батька, якого застрелив Том Чейні – гравець, пияк і негідник, якого той найняв перегнати коней. Практична та хоробра Метті наймає федерального маршала Рустера Когберна для того, аби знайти та зловити Чейні, який переховується на індійських територіях. Виявляється, що Чейні шукає і техаський рейнджер. Утрьох герої вирушають у небезпечну подорож...

Якихось кілька років тому навіть не можна було собі уявити, що брати Коени візьмуться за вестерн і зроблять його без звичного для себе стьобу. Жартів – мінімум, а от рука майстра (у даному випадку майстрів) проглядається в кожному кадрі.

Без традиційних непередбачуваних сюжетних вивертів, без звичної двозначності, без сарказму... Такий фільм міг би зняти Клінт Іствуд, якби відійшов від гуманітарних тем. Утім, такому брутальному та рустикальному жанру, як вестерн, Коени надали якоїсь невловимої прозорості, вишуканості та тонкості. Герої Джеффа Бріджеса та Мета Даймона  (останнього майже не можливо впізнати у ролі техаського рейнджера) дуже переконливі, а юна дебютантка Гейлі Стейнфелд (вона відразу “заскочила” в “оскарівську” номінацію у ролі “дівчинки з характером”) виглядає так, ніби вона потиснула лапу гризлі, а пальці хруснули саме в нього.

Джефф Бріджес, “оскарівський” номінант, грає по суті свій бенефіс. Його роль у цій картині – ще один яскравий образ серед низки привабливих алкоголіків, яких він зіграв (за роль одного із них він вже отримав “Оскар” минулого року).

Легендарний Джон Вейн, який здобув премію Американської кіноакадемії саме за цю роль – єдину у своїй зоряній кар’єрі, виглядає не менш переконливо. Загалом і стара стрічка, яку все ще можна подивитися на відео під назвою “Справжня мужність”, сюжетно мало чим відрізняється від фільму Коенів. Також цікаво, що у цьому класичному вестерні не обходиться  без іронії, а юна героїня достойно конкурує із своїми колегами. “Залізну хватку” Коенів радше треба розглядати не як римейк, а як ще одну екранізацію культового роману.

Щодо відкриття фестивалю, то, без сумніву, ця стрічка стала добрим початком. А в наступному числі – що таке кулінарне кіно і з чим його їдять у Берліні.

 

До теми: Найвідоміший “сімейний” “Оскар”: режисер Джон Г’юстон зняв свого батька Волтера у фільмі “Скарб Сьєрра-Мадре”, за що той отримав “Оскара” як найкращий актор, а потім – доньку Анджеліку Г’юстон у фільмі “Честь сім’ї Пріцци”, і вона також дістала “Оскара”. Сам режисер теж був лауреатом премії Американської кіноакадемії. Щодо братів Коенів, то вони вже здобули “Оскар” за “Фарго” та “Старим тут не місце” і мають шанс отримати ще одну статуетку саме за “Залізну хватку”.
 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7867 / 1.57MB / SQL:{query_count}