“Будка” чотирьох поколінь

Легендарна польська група святкує 35-ліття

Легендарна польська група святкує 35-ліття

Наприкінці минулого тижня нарешті відбувся офіційний реліз нового альбому культової польської групи "Budkа Suflera" під символічною назвою "Zawsze czegos brak". Цією платівкою музиканти відзначили 35ліття своїх спільних виступів.

Насправді в біографії та складі "Будки" чимало змінилося від того лютого 1974 року, коли відбувся запис композиції "Sen o dolinie" - кавер­версії відомої пісні Білла Візерса "Ain't No Sunshine". Хоча не було б помилковим святкувати цьогоріч і сорокаліття групи: адже в першому складі "Будка", заснована Кшиштофом Цуговскі, виступала ще в 1969 році, згодом об'єднана із схожим колективом, заснованим Ромуальдом Ліпком, шкільним товаришем Цуговскі "Stowarzyszenie Cnуt Wszelakich". У першого був незвичайний голос, у другого - неабиякий композиторський талант. Третьою складовою успіху новоствореного бенду стала гітара Анджея Зюлковскі. Разом із перкусистом Томашем Зелішевскі група записала свій перший, класичний на сьогодні альбом "Cieс wielkiej gуry", чи не найвідомішою композицією якого стала пісня "Jest taki samotny dom". Дуже швидко четвірка із Любліна стала популярною у всій Польщі. Деколи музикантам доводилося грати до 60 (!) концертів на місяць. Вийшов наступний альбом "Przechodniem byіem miedzy wami", a також кілька записів для східнонімецької студії "Amiga".

На жаль, у 1978 році з "Будки" пішов Кшиштоф Цуговскі, котрий вирішив спробувати себе в сольному плаванні. Після прискіпливого відбору на місце соліста запросили Станіслава Венгложа, знаного за співпрацею із не менш популярними в Польщі "Скальдами", невдовзі його змінив Ромуальд Чистав. Тоді ж у "Будці" замешкав і молодий гітарист Ян Борисєвіч, а перші тексти пісень почав писати Анджей Могєльніцкі (згодом вони створять власну групу "Lady Pank"). У 1978 - 1982 роках група записала три альбоми, втім диск "Na brzegu њwiatіa" присвятила Олімпіаді в Москві. Найвідомішою композицією, однак, стала "Za ostatni grosz". Відомі випадки, коли шанувальники під час її виконання на концертах буквально закидали сцену найдрібнішими монетками, яких, утім, вистачало згодом на пристойний банкет. За однієї умови: всі учасники групи перед тим, як заспівати на концерті "Грош", одягали каски.

Окрім власних концертів, музиканти не цуралися акомпанувати тогочасним поп­зіркам першої величини на кшталт Ізабели Трояновскі чи Уршулі, а на початку 1980х завдяки новому солісту й самі спромоглися на найбільш зворушливу польську рок­баладу усіх часів і народів "Jolka, Jolka pamiкtasz...". Її називали гімном автостопників і навіть причиною демографічного вибуху. Невдовзі польським хітом зацікавилася одна із рекордингових фірм Голландії, але оскільки Феліціян Анджейчак, що був на той час фронтменом "Будки суфлера", не надто добре володів англійською, до групи знову повернувся її перший харизматичний лідер. Наступних три альбоми не мали особливого успіху, передовсім фінансового, до чого спричинилася не тільки їх якість, але й загальна нестабільна ситуація в Польщі наприкінці 80х. Музиканти вирішили спробувати щастя у США, випустили мініальбом "American Tour", який є сьогодні справжньою рідкістю, і дали свій перший концерт у Beacon Theatre на Мангеттені. Рецензії були прихильними, кількість шанувальників зростала, тож американський тур групи тривав аж до 1992го.

Напередодні свого 20ліття "Будка суфлера" запустила на батьківщині сингл "Cisza" , а після його успіху вирішила випустити однойменний альбом і повернутися до Польщі. Ювілейні концерти стали початком найбільш успішного комерційного етапу, закріпленого диском "Nic nie boli, tak jak iycie". Ця платівка, до якої увійшов мегахіт "Takie tango", була розпродана понад мільйонним накладом, крім того, "Танго" вийшло ще в кількох мовних версіях (у тому числі й іспанською), а самих "суфлерів" запросили виступити в КарнегіГоллі. До речі, на згадку про цю подію також залишився альбом "Live At Carnegie Hall", а під її впливом з'явився перший "платиновий" диск групи "Akustycznie". Не менший успіх мала й наступна студійна робота "Будки суфлера", випущена в 2000 році - "Bal wszystkich њwiкtych". А от старші за неї на два роки "Mokre oczy" вже не зникали так швидко з полиць. Натомість з розмахом "Будка" відсвяткувала й своє тридцятиліття - випустила альбом "Jest", а на спеціальний концерт під час славетного пісенного фестивалю в Ополє привітати й заспівати разом із музикантами приїхали зірки місцевого й світового масштабу - Наталія Кукульска, Уршуля, Гері Брукер і навіть Гару. Схоже, не менш пишним обіцяє стати й святкування 35ліття.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7959 / 1.57MB / SQL:{query_count}