«Птах» злетів. Де його можна почути

Сергій Жадан презентував у Львові благодійний проєкт, який поєднав артбук і концерти у Львові та Києві. В чому особливість цього проєкту і хто до нього долучився, розповідає «Львівська Пошта»

У приміщенні America House Lviv презентували новий благодійний проєкт «Птах». Мовиться про артбук «Птах [вірші, що стали піснями]» Сергія Жадана, який побачив світ у видавництві «Ковчег «Україна», і концерти у Львові та Києві. 
Для початку варто розповісти про книгу, ілюстрації для якої створила Марія Білінська, анімацію – Мирослав Стецький, а кураторками стали Ярина Винницька і Тетяна Пилипець.
В основі артбуку – вірші Сергія Жадана, що надихнули багатьох українських музикантів на створення пісень. Це вже зробили Святослав Вакарчук, Тарас Чубай, Іван Леньо і гурт Kozak System, ТНМК, сестри Тельнюк, Мар’яна Садовська, «ДахаБраха», DakhDaughters, Bruttо. Всі їхні музичні композиції можна буде послухати за QR-кодами, розміщеними в книзі.
Співзасновниця культурної платформи «Ковчег Україна» Ярина Винницька розповіла на презентації видання, що в польському Інституті літератури їй сказали, мовляв, це книги для багатих. 
«Мене ця фраза дуже зачепила. Адже мою книгу прирівняли до сумок Фенді та «важкого люксу». Але наші книги – таки справді haute couture – «висока мода» книжкової індустрії. Чи зараз на часі видання дорогих ексклюзивних книг? Чи на часі поезія і концерти? У час війни можна закинути нам, що такі видання не є речами першої потреби. Як і живопис чи поезія не є необхідними для виживання, – розмірковує вона. – Але якщо їх забрати, постане питання: навіщо тоді взагалі виживати? Наша культурна платформа спеціалізується на артбуках – книгах-артефактах, книгах-артоб’єктах, дорогих подарункових виданнях зі спецефектами, у яких поєднуються три музи – літературний текст, графічний дизайн і ексклюзивна поліграфія».
Видання виглядає дорого: тут використані висічка, рисовий папір, копірка, дзеркальна фольга. Воно має тканинну обкладинку з QR-кодом, за яким можна послухати відеопрезентацію від Сергія Жадана, і суперобкладинку з рисового паперу з кольоровим задруком. 
Наразі триває передпродаж, тож поспішіть придбати книгу за 850 гривень замість 950 за посиланням: surl.li/gnvwd
«Дешево видана книжка – це неповага до читача і до духів літератури. Книжки мають бути видані красиво, тішити око й руки того, хто їх читає. Збірка, звісно, не є повною, адже моїх віршів, які співаються, набагато більше, і нові пісні далі з’являються. Тут навіть не мовиться про якийсь The best. До збірки ввійшло те, що особисто для мене дуже дороге. І я радий, що ви зможете цю книгу не тільки слухати, але й гортати, розглядати фантастичні ілюстрації і мати її як певний артефакт, – пояснив на презентації автор віршів. – Бо все, що видає «Ковчег», це завжди трошки більше, аніж просто паперове видання того чи того тексту. Крім того, цей артбук має дві мети – естетичну та благодійну. Всі кошти від його продажу підуть на підтримку ЗСУ, ними ми зможемо закривати запити, які безперервно надходять». 
Варто зауважити, що й сама книга має свій «голос»: шарудіння декількох шарів рисового паперу нагадуватимуть шарудіння снігу в пісні «Сніг»; через синю копірку під пісню «Середні віки» можна буде залишити «стигми» людських гріхів на дерев’яному розп’ятті Христа; відірвавши перфорований папір у ритмі групи Kozak system під музику пісні «Вона», побачити цитату з пісні, а ще прочитати пальцями шрифтом Брайля назву пісні «Торкатись».
Окрім самої книги, на підтримку проєкту «Птах» організують кілька концертів. Для Львова, зі слів Сергія Жадана, підібрали власне львівських артистів, а от у Києві склад виконавців буде більшим. У нашому місті концерти відбудуться 22 травня о 17.00 та 20.00. Того вечора на одній сцені виступатимуть гурти «Жадан і Собаки», «Лінія Маннергейма», «Брати Гадюкіни», які вперше виступлять у Львівській опері. Після багаторічної перерви та смерті Міська Барбари збереться гурт «Мертвий півень». Учасник гурту Роман Чайка зауважив, що саме на цьому концерті поціновувачі творчості гурту зможуть дізнатися, чи цей виступ залишиться разовою акцією, чи стане поверненням команди. Джазовий музикант, контрабасист Марк Токар спеціально для виступів у цьому проєкті на кілька днів відлучився зі служби в ЗСУ. Аби підтримати колег і також доєднатися до концертів, з-за кордону їде міжнародно визнана співачка у стилі world music Мар’яна Садовська. А ще у них візьмуть участь етноспівачка, дослідниця української традиційної пісні Уляна Горбачевська, Соломія Чубай і Христина Соловій. 
Кліп останньої на пісню «Юність» наробив чимало галасу і навіть спричинив плітки, мовляв, у співачки з її партнером по відео Сергієм Жаданом роман. Ніхто із них поки що не підтвердив, але й не спростував цих домислів шанувальників. Христина Соловій під час презентації «Птаха» у Львові сказала лише, що написала пісню на вірш Жадана і наразі вони не планують спільних проєктів. 
А оскільки проєкт «Птах» благодійний, то кошти, вторговані з продажу книг і квитків на концерти, витратять на допомогу ЗСУ. Куди саме – ініціатори розкажуть пізніше. Наразі відомо, що отримувачів допомоги обере Сергій Жадан.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8885 / 1.58MB / SQL:{query_count}