Із фондів у «Альтернативні виміри»

Національний музей у Львові та V-Art створили NFT-колекцію та відкрили виставку творів, які ніколи не потрапляли до постійної експозиції

Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького та V-Art створили NFT-колекцію «Альтернативні виміри». Проєкт вперше представить широкій аудиторії цифрові версії творів видатних українських та європейських митців, що ніколи не потрапляли до постійної експозиції через свої фізичні властивості, зокрема надмірну чутливість до вологи та світла й недостатню охорону приміщень музею. Шедеври, які Національний музей у Львові збирав протягом усього свого існування, зокрема рисунки італійських художників XVII – XVIII століть, українські народні гравюри в техніці деревориту XVIII – ХХ століть, офорти Рембрандта, уже представлені на маркетплейсі V-Art із 27 жовтня, а 29 жовтня відбулося відкриття віртуальної виставки в головній будівлі НМЛ.
Національний музей у Львові – одна з найвизначніших в Україні та світі скарбниць національної культури й мистецтва. Як значущий чинник духовно-культурного простору заходу України він рік за роком є традиційним осідком проведення близько ста регіональних, республіканських і міжнародних виставок та інших культурно-мистецьких акцій; послідовно утверджує свою роль як один із провідних центрів наукової та науково-освітньої діяльності в Україні.
Відвідувачі виставки можуть «прогулятися» галереєю за допомоги VR-шоломів, ознайомитися з унікальними зразками графіки.
«Проєкт, який Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького реалізував спільно з V-Art, дає можливість розширити горизонти своїх бачень. У сучасному світі з’являються нові тенденції для мистецтва загалом і для музеїв зокрема. NFT дає можливість тому чи тому твору віртуально мандрувати зі збірок музею світом. За це музей може отримати певні кошти, які використає для свого розвитку, для оцифрування колекцій, для показу цих колекцій у світі, а також, за можливості, допомогти українським культурним установам, які потерпіли у час війни. Думаю, ми також будемо мати з цього певну вигоду, якою зможемо поділитися з іншими музеями», – каже Ігор Кожан, генеральний директор Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького.
 
 РЕМБРАНДТ ВАН РЕЙН «НАЧЕРКИ ГОЛІВ», XVII ст.
До NFT-колекції графіки ввійшли роботи, що ніколи не були включені у постійну експозицію через відсутність особливих захисних заходів та практично весь час зберігалися у фондах музею. Занепокоєння щодо збереження цих творів загострилося з початку повномасштабної війни росії проти України. Організатори проєкту прагнуть, аби в контексті постійної руйнації матеріальної культурної спадщини та депривілізації нематеріальної віртуальний простір, у якому розміщені твори, став своєрідним безпечним прихистком для українського мистецтва.
 
ОЛЕНА КУЛЬЧИЦЬКА «ДО ПРОЄКТУ ЕКСЛІБРИСА»
«Виставковий майданчик, яким став цифровий простір, є чи не єдиним безпечним місцем, де одне обмеження – рамки екрана. Віртуальний вимір, крім цього, також вперше наблизив глядача/-ку до творів, яким був «заборонений» такий близький контакт. Вивільнені й убезпечені, ці роботи митців та мисткинь різних епох уперше постають у спільному просторі, цифровій галереї. Цінність такої мозаїчної збірки не тільки в її віртуальності та доступності, але й у кожному з виставлених предметів зокрема. В такому контексті спільного розташування вони набувають досвіду взаємодії як один з одним, так і з глядачами та сучасними митцями», – коментує Олексій Гаврилюк, представник платформи V-Art та співкуратор проєкту.
Кошти з продажу робіт будуть спрямовані на посилення системи безпеки музею, подальшу діджиталізацію фондів та підтримку функціонування інституції. Кожна робота, виставлена на NFT-маркетплейсі, може сприяти відновленню зруйнованих культурних пам’яток України, адже Національний музей у Львові передасть частину вторгованих грошей на відбудову музеїв, які сильно постраждали внаслідок повномасштабного вторгнення, зокрема Чернігівського обласного музею імені Галагана. 
 
НИКИФОР (ЕПІФАНІЙ) ДРОВНЯК ІЗ КРИНИЦІ «СЕЛЯНКА», 1930-ті
Завідувачка відділу графіки Марія Цимбаліста пояснює: «Двадцять чотири твори західноєвропейського та українського мистецтва XVII – XX століть презентують кращу частину музейного фонду графіки, що налічує більш ніж сорок тисяч одиниць. Залучення цих робіт до творення сучасної культури і сучасного мистецтва є дуже важливою місією. Ми творимо музейні інституції, бережемо пам’ятки давнини, формуємо колекції, готуємо виставки, аби в різних обставинах, навіть в умовах війни, зберегти те найважливіше, що є ґрунтом для теперішнього та надією майбутнього».
Окрім того, в межах колекції «Альтернативні виміри» представлені сучасні твори мистецтва. Елеонора Брізі, кураторка цифрового та криптомистецтва з Нью-Йорка, залучила до проєкту декількох міжнародних діджитал-митців, які створили власні інтерпретації класичних творів майстрів. «Проєкт «Альтернативні виміри» Національного музею у Львові надзвичайно актуальний у різних своїх аспектах. Немає майбутнього без минулого, і збереження культурної спадщини має фундаментальне значення для розуміння нашої ідентичності. Але й із більш мистецької точки зору ми тут, аби показати, що мистецтво – це континуум. Дух, який майстри вловили давно, душа цих старих шедеврів ніколи не змінювалася в часі. Лише сучасні художники використовують актуальну мову, щоб інтерпретувати їх крізь власну призму. У нашому випадку – за допомоги NFT. Мистецтво є мистецтво, хоча його голос незмінний, його мова не перестає трансформуватися. Ми повинні зберегти те, ким ми були, щоби разом зрозуміти, ким ми станемо», – пояснює вона.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8404 / 1.59MB / SQL:{query_count}