Образи Скопів у тилу та на війні

У Дрогобичі представили виставки «Понад часом: національне» й «Ікони та війна», а також книгу історій з фронту

У неділю, 31 липня, в Галереї сучасного мистецтва Дрогобицької дитячої художньої школи (вул. І. Франка, 14) відкрили одразу дві виставки – «Понад часом: національне» Тетяни Думан-Скоп й «Ікони та війна» Лева Скопа.
«Понад часом: національне» – це посмертна виставка художниці, мистецтвознавиці, волонтерки Тетяни Скоп-Думан. Жінка боролася з гліосаркомою, і восени минає вже два роки, як вона відійшла у кращий світ. Однак Таня до останнього малювала і саме в своїх роботах – «усміхнених», щирих, людських – продовжує жити для близьких і всіх нас.
Таня є однією з представниць хвилі відродження авторського українського іконопису. В її творах спостерігається видима наївність, зворушлива дитинність, що пояснюється національним кодом, закладеним у творчості художниці. Загалом уся виставка складається з авторських ікон, проте в експозиції є й ті роботи, що не стосуються релігійної тематики. Творчість мисткині є зразком того, як було знайдено ключ до осягнення української культури. Мистецький спадок Тетяни Думан-Скоп – це оригінальне малярство, базоване на діалозі давньої вітчизняної художньої культури та візуальних практик ХХІ століття.

Разом із Левом Скопом, що на початку 2000 років зібрав навколо себе групу художників-однодумців, вони творили сучасне сакральне мистецтво на основі давніх українських традицій.
Лев Скоп – митець не лише з мистецького Львова та сакрального Дрогобича, а й з фронту водночас. А ще він іконописець, науковець, дослідник архітектури, волонтер, музикант, поет та унікальна особистість. Нагороджений званням почесного громадянина Дрогобича, зважаючи на його багаторічну громадську та волонтерську діяльність.
Упродовж багатьох років Лев Скоп малює ікони та передає їх військовим на передову. Авторський проєкт «Ікони та війна», який нещодавно також представляли в Палаці мистецтв у Львові, поєднав експозицію авторських ікон та фотографій, які автору надіслали захисники з фронту, а також однойменну книгу. Українські військові розповіли митцеві таку історію: одна з ікон впала, бійці схопили її та вибігли з бліндажа. А за декілька хвилин туди влучив снаряд… Очевидці стверджують, що саме ікона Левка врятувала їм життя.

Мистецький проєкт «Ікони і війна» – унікальний, бо автор творив картини після операції на серці цілеспрямовано, з певним творчим задумом і планує повезти їх в зону бойових дій.
«Через стан здоров’я я кілька місяців не міг поїхати на передову до наших хлопців. Але ще обов’язково поїду, і не раз. Або передаватиму військовим ікони, бо знаю, що в цьому є потреба. Звісно, одна людина не може зробити багато, але ми всі разом, нам допомагають невтомні волонтери, і для нас усіх перемога у війні найголовніша. Все інше тепер другорядне», – каже Лев Скоп.
До слова, на відкритті виставки також представили на розсуд публіки книгу «Війна та ікони», що побачила світ у видавництві «Коло». До неї ввійшло 14 унікальних історій з фронту, розказаних іконописцем.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8049 / 1.56MB / SQL:{query_count}