Сучасне українське мистецтво покажуть у Каунасі

Восени у Європейській столиці культури – 2022 представлять проєкт UKRAINE! UNMUTED

колишня Головна пошта Каунаса, зараз культурний центр CulturEUkraine Фото: Andrius Aleksandravičius
Восени у Каунасі відбудеться триєнале сучасного українського мистецтва «Український зріз – 2022». Під назвою UKRAINE! UNMUTED на цьому проєкті представлять твори сучасних художників і художниць. Інші його складові – дискусійна програма і тематичне видання.
«Український зріз» свого часу постав як спроба через мистецтво з’ясувати і розповісти, яким є українське мистецтво. Задум події – представити сучасне українське мистецтво передовсім за межами України, зокрема твори українських художників і художниць. В команді проєкту куратори Влодко Кауфман, Сергій Петлюк, Оксана Форостина. Керівниця проєкту – Ліда Савченко-Дуда.
«До українських голосів почали пильніше прислухатися, коли зауважили вибухи та ввімкнули звук. Війна є ціною, яку Україна заплатила за те, щоби потрапити у фокус уваги не тільки репортерів з усього світу, але й інституцій культури та освічених класів, у фокус уваги людей, які щодня формують мистецький канон, створюють та руйнують єрархії, оголошують явища культури цікавими та вартісними або ж прирікають на забуття, – мовиться в кураторському описі UKRAINE! UNMUTED. – Українські митці мають свою шкалу поділу часів на добрі й погані: періодами розквіту зазвичай ставали паузи між війнами та репресіями, і цей час, зокрема й останні 30 років, вони плідно використовували. Інша річ, що це мистецтво, хай як органічно вплетене у загальну канву європейської культури попри всі перешкоди, залишалося в «сліпій зоні», повсякчас присутнє, а все ж невидиме… «Український зріз» є оглядом того, що не було чути за прозорими стінами, що не було видно за оптичними ілюзіями, оглядом того, що наближає розуміння».
«Український зріз – 2022» матиме декілька частин. Експозицію розмістять у культурно-креативному центрі CulturEUkraine – будівлі колишньої Головної пошти Каунаса Kaunas Central Post Office. На розкриття теми UKRAINE! UNMUTED націлена серія дискусій за участі спікерів і спікерок з України та з-за кордону, а також українсько-англійська збірка текстів українських мистецтвознавців, філософів, літераторів, зокрема в контексті колоніалізму та реінтерпретації й актуалізації деяких питомо українських мистецьких явищ ХХ і ХХІ століть. Триєнале реалізовують за підтримки Kaunas 2022 від Литви та «Фундації змін» від України.
Варто нагадати, що ідея «Українського зрізу» з’явилася понад десять років тому у Львові в середовищі мистецького об’єднання «Дзиґа», одного з культових культурних осередків міста і країни, у співпраці з партнерами із Любліна – фундацією Trans Kultura. Задум виник через бажання вловити й окреслити «українськість» у сучасному мистецтві, зібрати на одному майданчику авторів, для яких Україна – не просто «територія», а «своя важлива територія», з якою взаємодієш, переживаєш, змінюєшся. Зріз є кураторським проєктом. Тепер цю справу продовжують громадська організація «Інститут актуального мистецтва» та муніципальна установа «Інститут стратегії культури».
Перше триєнале у 2010 році в Любліні було спробою самоідентифікації, пошуком ідентичності українського сучасного мистецтва. Згодом, у 2013 році, завдяки проєкту «Лиман» у Любліні важливим став процес самоаналізу й самооцінки. Наступне триєнале «ПереТВОРЕННЯ» відбулося у Вроцлаві в межах програми «Вроцлав – Львів: Європейська столиця культури Вроцлав – 2016» та відобразило актуальний стан мистецтва в Україні, що перебувало в кризі, перед обличчям війни та змін: тоді були втілені виставка, ретроспектива українського медіамистецтва і перформативна складова. У 2019-ому зріз відбувся у Львові в межах Міжнародного конгресу культури і став нагодою критично подивитися на себе зблизька, дослідити, чим українське мистецтво здатне зацікавити інших.
Щоразу в триєнале беруть участь митці та мисткині з різних міст України. Орієнтиром є трансформаційні процеси в українському мистецтві – на рівні медіа, тем, дискурсів, інтерпретацій, імен, (не)змінності традицій, експериментування. Від 2010 року в межах «Українського зрізу» були представлені 172 мистецькі проєкти і твори 123 авторів, авторок і артистичних груп із таких міст, як Львів, Київ, Херсон, Ужгород, Харків, Одеса, Івано-Франківськ, Ірпінь, Судова Вишня, Дрогобич, Дніпро, Чернівці, Луцьк, Черкаси, Запоріжжя, Донецьк, Вінниця, Суми, а також смт Понінка.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7935 / 1.57MB / SQL:{query_count}