Три життя Йосифа Сліпого

Львівський музей історії релігії запрошує на виставку до 130-річчя від народження Патріарха УГКЦ

До 130-річчя від дня народження Патріарха Йосифа Сліпого у Львівському музеї історії релігії презентують виставку «Три життя Великої Людини». Відкриття відбудеться 12 травня о 14.00.
Ця виставка розповідає про людину, яка пройшла непростий життєвий шлях: із затишного батьківського дому, крізь навчання, пастирське служіння, арешт, період ув’язнення і, нарешті, до звільнення.
Експозиція побудована за хронологією і розкриває три різні періоди життя Йосифа Сліпого – від народження до моменту його канонічного вступу на митрополичий престол Української греко-католицької церкви, вісімнадцятирічний період ув’язнення і заслання у сибірські табори, діаспорний період.
Перший розділ побудований на основі архівних документів як із фондів згаданого музею, так і з колекції Центрального історичного архіву у Львові (далі – ЦДІАЛ). Це світлини про дитячі та юнацькі роки Йосифа Сліпого, богословські студії в Інсбруці (Австрія) та Римі (Італія), працю на посаді ректора Львівської духовної семінарії та Львівської богословської академії, священничі й митрополичі свячення, випробування Першої та Другої світових воєн.
Із фондової збірки музею представлять книги з приватної бібліотеки Митрополита, його екслібрис авторства Святослава Гординського, видання Богословської академії, документи з особистим підписом Йосифа Сліпого, чернетку праці «Головні правила сучасного душпастирства», портрети Євгена Безніска та інші речі. Комплекс світлин для експонування надав Тарас Завадовський.
«Сила духу проти насильства» – назва другого розділу, який експонують у внутрішньому дворику. Це банерна виставка про вісімнадцятирічний період ув’язнення Йосифа Сліпого в таборах Сибіру (Сиблаг, Воркутлаг), Мордовії (Дубравлаг), Красноярського краю, вбивчі періоди етапування. Побудована вона на основі документів із архіву СБУ.
Третій тематичний блок виставки розміщений у колишній кухні Домініканського монастиря. Це експонати, що відображають життя та діяльність Митрополита після звільнення з радянських концтаборів, так званий діаспорний період.
Окрім унікальної колекції світлин та особистих речей Йосифа Сліпого, які надав Інститут історії церкви УКУ (митра, омофор, параман, чорний светр, служебник), відвідувачі побачать оригінальний кардинальський капелюх із Ватикану.

Уперше в історії виставлять листування Йосифа Сліпого з ректоратом Українського технічно-господарського інституту в Мюнхені, яке зберігають у Науковій бібліотеці Національного університету «Києво-Могилянська академія».
Деякі експонати розповідають про роль папи Івана XXIII у звільненні Йосифа Сліпого, участь у Другому Ватиканському соборі, відвідини українських парафій на всіх континентах світу, заснування Українського католицького університету імені Святого Климента, будівництво в Римі собору Святої Софії, пам’ятника Тарасові Шевченку тощо.
Цікавими будуть документи, пов’язані з перепохованням Йосифа Сліпого, а також конверти, листівки, пам’ятні стрічки тощо. Вони – з приватної колекції Романа Гери, після завершення виставки він подарує їх музеєві.
Організатори виставки: Львівський музей історії релігії (Олександра Киричук – заступниця директора з наукової роботи, Наталія Матлашенко, Руслана Бубряк – завідувачки відділів) за участі Інституту історії церкви УКУ, ЦДІАЛ, Львівського історичного музею, Музею етнографії та художнього промислу, а також дослідника Тараса Завадовського.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8041 / 1.55MB / SQL:{query_count}