Що, якби ЦЕ сталося знову?

В Україні вийде документальний фільм слідами подій на Чорнобильській АЕС

фото: Олександр Сирота
Цього року 26 квітня стало не тільки приводом згадати чергову річницю аварії на Чорнобильській АЕС, але й говорити про ситуацію з ядерною безпекою в Україні та в усьому світі через захоплення ЧАЕС під час нападу російських військ на Україну. Women in Nuclear (WiN) Ukraine запросила експертів та очевидців подій для обговорення цієї важливої проблеми, і під час цих розмов виникла ідея створення документального фільму на тему Чорнобиля, війни та ядерної безпеки. 
Переглянути його тизер можна за посиланням.
Із 24 лютого по 31 березня Чорнобильська АЕС була захоплена російськими військами. Персонал станції перебував у заручниках, військовослужбовців Нацгвардії захопили в полон, на території ЧАЕС були ворожі військові та техніка, які проводили обстріли, підривали боєприпаси. Певний час унаслідок бойових дій електростанція не отримувала зовнішнього живлення, необхідного для безпечного зберігання відпрацьованого палива. На території Зони відчуження почалися лісові пожежі, і окупанти не давали можливості їх загасити. Вперше з 1986 року Зона відчуження була переведена в режим аварійної готовності, а весь світ, затамувавши подих, стежив за розвитком подій…
«Щоби зрозуміти, яким міг бути масштаб нової аварії (а цю аварію могло спричинити будь-що: потрапляння снарядів, припинення енергопостачання, психологічний стрес персоналу), порівняйте: у 86-ому році вибухнув один реактор на Чорнобильській АЕС. Там було 200 тонн палива, а в сховищі відпрацьованого ядерного палива зараз є 2500 тонн палива. І аварія могла б розвиватися за сценарієм АЕС Фукусіми, що призвело до забруднення радіонуклідами значних територій Японії, – розповідає кандидат геологічних наук, старший науковий співробітник Державної установи «Науковий центр радіогідрогеоекологічних полігонних досліджень Національної академії наук України», член Національної комісії з радіаційного захисту населення України Юрій Шибецький. – Ті, що захоплюють ядерні небезпечні об’єкти і наражають на небезпеку всю європейську спільноту, варті Нюрнберзького ядерного трибуналу».
Президентка WiN Ukraine Маргарита Раєць розповіла, що ініціатива Women of Chornobyl («Жінки Чорнобиля») була запроваджена минулого року та присвячена роковинам Чорнобильської катастрофи. Її творці готувалися зробити відео, присвячене цій даті, згадати, як це було, та розказати про Зону відчуження тепер. «Але війна змінила наші плани і на перше місце висунула проблему безпеки в ядерній енергетиці. А ще для всіх нас сьогодні важливо показати нашу єдність, нашу національну ідентичність, нашу силу, – пояснює вона. – Ми записали низку інтерв’ю з відомими експертами нашої організації та іншими запрошеними героями, у яких вони поділилися своїми враженнями від нещодавніх трагічних подій, оцінками ситуації та думками про майбутнє. Ці інтерв’ю вийшли такими емоційними і водночас змістовними, що ми вирішили зробити з них документальний фільм. Сьогодні презентуємо вам його тизер, а повну версію ви побачите зовсім скоро!»
Із цього фільму ви дізнаєтеся про Чорнобильську аварію через 36 років, війну очима наших експертів, Зону відчуження в дні окупації та загрозу нової аварії, наслідки і втрати підприємств Зони відчуження, воєнні дії та ядерну захищеність, роль жінок у відновленні. Бо що, якби ЦЕ сталося знову?

Women in Nuclear (WiN) Ukraine – національне представництво Всесвітньої глобальної мережі Women in Nuclear Global. Основною місією організації є розвиток та підтримка всебічного співробітництва між жінками і чоловіками в атомній сфері, обмін інформацією, знаннями і професійним досвідом, нарощування наукового потенціалу жінок-професіоналок, створення мережі ділових контактів, підтримка жінок у STEM та реалізація відповідних проєктів. У воєнні часи команда організації також займається волонтерською та гуманітарною діяльністю.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8288 / 1.56MB / SQL:{query_count}