Мистецтво, доступне кожному

У нашому місті представили мобільну виставку для слабозорих і незрячих та онлайн-каталог колекції творів Львівської національної галереї мистецтв імені Б.Г. Возницького

У Львові презентували проєкти «Цифровий архів ЛНГМ» та «Тактильна екскурсія». Їх зреалізовано у співпраці Львівської національної галереї мистецтв імені Б.Г. Возницького, Громадської організації «17», громадської ініціативи MyFutureHeritage, за підтримки Українського культурного фонду. «Тактильна екскурсія» – це мобільна виставка, яка забезпечує безбар'єрний доступ до об'єктів матеріальної культурної спадщини для незрячих та слабозорих людей. Експозиція складається з тривимірних моделей чотирьох туристичних пам’яток Львівщини – Олеського та Підгорецького замків, Палацу Потоцьких у Львові та Жовківської синагоги. Команда проекту оцифрувала будівлі методом 3D сканування та фотограмметрії. Моделі виготовлені шляхом фотополімерного 3D друку та доповнені супровідними матеріалами та анотаціями шрифтом Брайля.
«Цифровий архів ЛНГМ» – це онлайн-каталог колекції творів Львівської національної галереї мистецтв імені Б.Г. Возницького, який передбачає вільний онлайн-доступ до творів зі збірки Галереї, багато з яких раніше не були доступні відвідувачам. Вже оцифрували 1187 одиниць живопису, графіки, об'єктів об'ємної просторової пластики. Найдавніша із них датована 1401 роком, найновіша – 2018-им. Експонати із колекції можна відсортувати за такими категоріями як «Автор», «Жанр», «Сюжет», «Країна», «Культура», «Техніка», «Матеріал», «Тип», «Провенанс» і «Експозиція». У рамках проєкту також створили 3D моделі понад 50 скульптур із фондів Олеського, Золочівського, Підгорецького замків, а також палаців Лозинського та графів Потоцьких. Зокрема 3D модель скульпртури «Ангел» Томаса Гуттера. Поліхромна фігура ангела на підставці представлена на повний зріст. Голова обернена ліворуч. Чітко вирізьблені риси обличчя: дещо видовжене лице з круглими пухкими щічками, чорні дуги брів, невеликий ніс, мигдалеподібні очі зі спрямованим убік поглядом, ледь відкритий рот та маленьке, виділене підборіддя. Голову ангела огортають пасма хвилястого волосся. У натуралістичній манері скульптор передав анатомію людського тіла, реалістично відтворивши нехуді ручки, ніжки та округлий живіт. Роботи раннього періоду творчості скульптора характеризуються узагальненим рисунком драперій і м’яким моделюванням шат, на зміну яким у більш пізній період творчості приходять геометризовані площини і певний декоративізм у компонуванні складок одягу.
Також варто зауважити, що наприкінці року делегація Міністерства культури та інформаційної політики відвідала музей Пінзеля у Львові, де експоновані 29 робіт унікального майстра барокової скульптури, 5 робіт його учнів та 9 малярських портретів шляхти і духовенства. Для нього громадська організація «17» створила тактильні копії робіт Пінзеля на 3D-принтері, що дозволило вивчати їх на дотик людям з порушеннями зору. Пізніше, у межах ініціативи «Без бар’єрів», музей трансформували повністю і зробили його доступним, безбар’єрним. Зокрема були зроблені тактильна доріжка від зупинки громадського транспорту до будівлі музею, звукові маячки на вході, що допомагають зорієнтуватися у просторі людям з порушеннями зору, зрозуміла навігація всередині приміщення, підйомник, що веде до зали з експонатами. Також у співпраці з медіасервісом MEGOGO у музеї запрацюють аудіогіди та аудіодескрипція.
У планах Міністерство культури та інформаційної політики розповсюдити такі вдалі кейси, створити довідник доступності для закладів культури та поступово зробити усі заклади культури безбар’єрними. «У 2022-ому плануємо зробити якомога більше просторів підпорядкованих нам закладів – безбар‘єрними. Також наступного року почне діяти програма УКФ «Культура без бар’єрів», – зауважив міністр культури Олександр Ткаченко. – Її бюджет 30 млн грн, що спрямовано на розвиток творчого потенціалу митців з інвалідністю та дозволить забезпечити створення більше інклюзивного продукту для України».
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8001 / 1.56MB / SQL:{query_count}