Різдвяні мотиви в мистецтві

Одразу три виставки, пов’язані зі святами, відкрили у нашому місті. Чим особлива кожна з них, розповідає «Львівська Пошта»

Свята наближаються. З кожним днем різдвяний дух заповнює наше місто й оселі, а очікування дива стукає в наші серця. Аби сповна зловити цей святковий настрій, у щоденній метушні варто зупинитися і дати собі час подумати, відчути… Для цього пропонуємо відволіктися від побутових клопотів і поринути в мистецтво, адже саме зараз у Львові триває щонайменше три дуже особливі різдвяні виставки. Про кожну з них розповідає «Львівська Пошта».

Львів’ян і гостей міста чекають у «Світі кави» на виставці «Від Романа до Йордана». Вона, як і свята, триватиме до Водохреща, 19 січня. «Від Романа до Йордана» – це традиційний проєкт, який щороку об’єднує митців, які вміють творити різдвяний настрій. Дванадцять років він тішить львів’ян і гостей міста різними заходами, акціями та виставками, кожного року митці вигадують щось нове, але завжди про Різдво. Цього року відвідувачам пропонують «дванадцять різдвяних страв», створених дванадцятьма учасниками проєкту.
Засновницею і кураторкою виставки «Від Романа до Йордана» є художниця і авторка прикрас Ольга Кравченко. Окрім неї, до створення проєкту долучилися Остап Лозинський, Роман Зілінко, Уляна Нищук, Ярослава Ткачук, Ольга Опанащук, Данило та Ярина Мовчани, Наталя Русецька, Анна Атоян, Юлія Долинська, Мар’ян Пиріг та Андрій Винничок.
Співзасновник проєкту Остап Лозинський підготував для виставки роботу «Дванадцять». «Пампух – то, певно, один із найсмачніших та найважчих в приготуванні смаколиків, які ми робимо на Різдво, – розповідає він. – У нашій родині тісто для пампухів місять дві години у повній тиші, додають до нього ром, усі продукти добирають із надзвичайною ретельністю. Начиняємо пампухи тільки варенням із рожі – інших начинок не сприймаємо. А сам процес смаження пампухів – то магія! І коли вони виходять із білою смужкою на «животику», то радощам немає меж. Ну а ласувати ними і встигнути з’їсти останній – то вже зовсім інша історія».
Художниця, майстриня надточного гіперреалістичного живопису Юлія Долинська створила роботу «Квасоля». «Я малюю, щоб нагадати просту радість впізнавання, несподіване осягнення краси, яка завжди поруч, така знайома, що вже не помічаєш її. – Тому в колі давніх товаришів, беручись за святкові страви, використала найпростіші рецепти, а тарілки позичила із сімейного сервізу колежанки!»
Ідейна натхненниця проєкту, художниця-іконописиця Уляна Нищук до різдвяного столу на виставці «подала» «оселедець, мочений у молоці»: «Це традиційна страва моєї бабусі на Святвечір. Для її приготування використовувала спосіб колажування: поєднуючи різні техніки, намагалася надати святковості та смаковитості страві».
Ще один важливий образ різдвяного настрою для мисткині – це образ господині, котра тримає мисник з кутею. Його авторка виконала у графічній техніці на різаній дошці.
А художниця-іконописиця, постійна учасниця проєкту «Від Романа до Йордана» Наталя Русецька приготувала до виставки «тушковану капусту з грибочками і традиційний різдвяний борщ» – усе пісне, без жиру і м’яса, як і належить до різдвяної вечері».
Мистецтвознавиця Марта Кравченко зауважує: «12 страв Святої вечері – як символ приготування до Різдва, його тепло, затишок і аромати. 12 сакральних страв-апостолів, серед яких суто інтуїтивно головним є борщ. Борщ як найважливіша і святкова, і буденна їжа українців став «іконою». Тут ми бачимо борщ у різних авторських інтерпретаціях, як у кожної господині, інакший: густий, прозорий, із вушками різних форм. Так кожен митець додав своїй «страві» власного рецепта, тепла і таємниці. Виставка «12 страв» така смачна і цікава, що можна безконечно розглядати її та наганяти собі апетит: риба, узвар, гриби, маківник, вареники – всі 12 традиційних страв Святої вечері. Я дуже тішуся, що це дійство відбувається вже стільки часу і щороку захоплює та дивує новим баченням Різдва – дуже світлого і радісного свята».

У артгалереї «Зелена канапа» відкрили традиційну щорічну, уже п’ятнадцяту, Різдвяну виставку. Експозиція доступна для вільного огляду з 12.00 до 19.00 щодня, окрім понеділків, 31 грудня, 1, 6 і 7 січня.
За час існування різдвяних виставок у них взяли участь більш ніж 130 художників зі всієї України та з-за кордону. Автори представляли свої роботи в живописі, графіці, склі, кераміці, скульптурі, авторській ляльці, дереві, левкасі.

«Ці виставки дуже люблять відвідувачі. Через те, що до них долучається дуже багато учасників, ці події завжди ярмарково насичені та багаті, з виразними розкошами різноманіття, такого важливого відчуття для свята, – каже директорка артгалереї, художниця Олеся Домарадзька. – Тут є традиційні й несподівані алюзії на тему святкового духу зимових днів і святкових традицій. Ці виставки не можна пропускати!»

Участь у цій різдвяній виставці бере 40 авторів зі Львова, Ужгорода, Києва та Дніпра. До експозиції ввійшли живописні роботи Віктора Мельничука, Володимира і Людмили Богуславських, Дениса Струка, Наталії Корф-Іванюк, Михайла Демцю, Петра Сметани, Петра Сипняка, Ірини Дзиндри, Лесі Бабляк, Ольги Кваші, Вікторії Проців, Олександри Білобран, Сергія Міхновського, Олександра Василенка, Coломії Ковтун, Iгоря Теплого, Катерини, Ніни і Сергія Резніченків; графіка Ігоря Боднара, Дарії Зав’ялової, Романа Романишина, Софії Короткевич, Вероніки Чередниченко та Ольги Кузюри; вироби зі скла Oльги Турецької, Андрія Петровського і Христини Меленчук; скульптурні твори Василя Ярича, Ганни Друль, Мирослава Дедишина; колажі Антоніни Денисюк та Iннеси Марг; витинанки Дарії Альошкіної; ляльки Інни Івасюк; іконопис Уляни Нищук та ілюстрації Софії Сулій.

Ви маєте можливість не лише отримати естетичну насолоду від споглядання цих мистецьких творів, але й придбати їх! Адже в експозиції є дуже особливі роботи, як-от паперова витинанка «Насіння» Дарії Альошкіної, яка прикрасила цього року обкладинку журналу Vogue.

У Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького представили персональну виставку витинанок Дарії Альошкіної «Щедрик». Мистецтво витинанки – це справжня магія, яка втілилась у різдвяних роботах авторки. Мисткині-новаторці вдалося не лише відродити давнє українське ремесло, але й перетворити його на сучасне мистецтво і представити цілому світу.

Дарія Альошкіна створює витинанки величезних розмірів. Ці ажурні панно були серцем виставок і артпроєктів у Польщі, Німеччині, Франції, Південній Кореї, Канаді, США, Бельгії, Австрії, Швейцарії, Данії. Всі орнаменти, які ви побачите на них, авторські до останнього штриха. Свої витинанки майстриня вирізає вручну. Особливість техніки Дарії Альошкіної – симетрія. Вона складає величезні полотна навпіл і витинає орнамент точнісінько за тим же принципом, за яким роблять сніжинки, які чи не кожен з нас вирізав колись у садочку та школі. А коли мисткиня розгортає полотно, воно перетворюється на філігранне мереживо.
Виставку можна оглянути до 13 січня. Якщо хочете більше дізнатися про створення цих робіт, долучайтеся 26 грудня о 16.00 до авторської екскурсії. А якщо хочете самі навчитися робити витинанки, записуйтеся на 4 та 11 січня на майстер-класи Дарії Альошкіної.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7852 / 1.61MB / SQL:{query_count}