BookForum дослідить, як ми зростаємо незалежними

28 Форум видавців триватиме в гібридному форматі. Як не пропустити найцікавіші події у нашому місті, розповідає «Львівська Пошта»

Уже з 15 по 19 вересня Львів прийматиме наймасштабнішу культурну подію України – 28 BookForum. Уперше за всю історію він відбудеться онлайн та офлайн. Програма фестивалю сформована зі 120 подій від 250 учасників, зокрема 25 іноземних авторів з 21 країни світу.
Усі ці події розкриватимуть фокусну тему цьогорічного фестивалю – «Гра в дорослішання: як ми зростаємо незалежними», куратором якої є відомий український перекладач і літературознавець Юрко Прохасько. 
Цього року вперше в історії незалежної України в літературному фестивалі братиме участь Нобелівська лауреатка, володарка премій «Ніке», почесна гостя фестивалю Ольга Токарчук. 
Ще одним почесним гостем Свята книги стане володар нагороди за найкращий сценарій на 58-ому Каннському кінофестивалі Ґільєрмо Арр’яга. Фільми за його сценаріями здобували премію BAFTA та були номіновані на «Оскара». А на 28-ому Львівському міжнародному BookForum гість представлятиме сучасних авторів південноамериканської літератури.
Спеціальною гостею BookForum є й 93-річна психотерапевтка, що пережила Голокост, письменниця Едіт Еґер. У 90-літньому віці вона написала мемуари «Вибір», а за два роки на прохання читачів презентувала книжку «Дар. 12 уроків, які врятують ваше життя», яка докладно пояснює, як подбати про своє ментальне здоров’я. Обидва твори українською мовою переклала Христина Радченко, а видав їх «Книголав».
«Чимало з нас застрягли у своїй травмі та тузі без можливості жити на повну. Саме це ми можемо змінити», – пише у «Виборі» письменниця. Як це зробити, як відкритися світові, як не боятися пробувати нове? Про це Едіт Еґер та письменниця Вікторія Амеліна поговорять під час зустрічі в межах літературної програми 28 BookForum. 
Традиційну «Ніч поезії 28 BookForum» прийматиме «РадіоГараж», а курируватиме музично-поетичну подію Юрій Андрухович. Тож 19 вересня готуйтеся до літературної вечірки!
Цього року 28 BookForum знову запрошує на спецпроєкти партнерів: дискусії з провідними письменниками престижної премії EUPL; зустріч із молодими поетами Європи з Versopolis; ознайомлення з новою мапою України, книжкою про нацспільноти та віртуальну подорож Кримом з Ukraїner; дискусії про переклади з Translatorium; ознайомлення з авторами сучасної азербайджанської літератури; виступ зірок PEN тощо.
Улюблені локації львів’ян теж прийматимуть фестиваль: 28 BookForum захопить площу Ринок, Львівський академічний театр ім. Леся Курбаса, Музей етнографії та художнього промислу Інституту Народознавства НАН України та «Радіогараж». 
У межах заходів кластера «Освіта» мовитиметься про ознаки дорослого освіченого суспільства, про книжки, ігри та інструменти для осмисленого батьківства. Кураторкою кластера стане Наталя Каташинська, консультантка ЮНІСЕФ Україна з освітніх та комунікаційних проєктів.
Філософський контекст дорослішання обговорять у межах кластера «Філософія», який курирує засновник Club of Creative Philosophy Олександр Комаров. Також відбудуться презентації книжок Тараса Лютого і Ярослава Грицака, а також дискусія на тему «Шлях становлення української ідентичності». 
30 років Незалежності вистачає, аби дорости до «дорослих» тем. Кластер «Війна» порушить питання, яких зазвичай уникають. Зокрема, хто він – український Герой? Як боротися з упередженнями з обох боків лінії розмежування. В межах кластера відбудуться три панельні дискусії: «В пошуках українського Героя», «Деокупація мізків», «Ми є». Курируватиме кластер медіатренерка, воєнна кореспондентка і журналістка Євгенія Подобна.
Чиї діди воювали? За кого був Мазепа? Хто є прямим нащадком Київської Русі? Ці питання обговорюватимуть на панельних дискусіях кластера «Історія». Курируватиме блок Олександр Алфьоров, український історик, радіоведучий, громадський та політичний діяч.
Особлива увага 28 BookForum буде присвячена жінкам. Кластер «Жінка в темі» курируватимуть правозахисниця і письменниця Лариса Денисенко та продюсерка радіо «Культура» і письменниця Ірина Славінська. Вони порушать гострі питання гендерних стереотипів, поговорять про коло жіночої підтримки та про те, де віднайти «своїх». На гостей чекають три панельні дискусії: про жінок-бунтарок, нетипові жіночі професії та стосунки матері і доньки.
У медіакластері 28 BookForum дискутуватимуть про журналістику незалежної України та розкриють медійну ретроспективу за 30 років. Кураторкою цього кластера стане Єлизавета Кузьменко, національна консультантка медійних і гендерних проєктів Ради Європи в Україні, координатора проєктів ОБСЄ в Україні.
Про дорослішання фантастики та про «вічного львів’янина» Станіслава Лема говоритимуть у блоці «Фантастичне століття, або Старість аксолотлів», який курируватиме Володимир Арєнєв, український письменник-фантаст, літературний критик, перекладач, сценарист. Лему присвячений і спецпроєкт «Місто Лема», адже саме у Львові визначний фантаст провів своє дитинство та роки юності. 
Окрім літератури, на гостей чекає театр. Спецпроєкт «Драма» від драматурга Андрія Бондаренка запропонує вечір сценічних читань і дискусії за участі відомих українських режисерів та сценаристів Наталки Ворожбит, Максима Курочкіна та Павла Ар’є.
У відеопроєкті «10 про 10: спроба канону» свої рецензії на 10 українських романів оприлюднять 10 українських інтелектуалів. Письменники та критики розкажуть, як вплинуло те чи те видання на Незалежність. 
На окрему увагу заслуговує спецпроєкт «30 років вільного книжкового ринку», який розповість про становлення книговидання в Україні. Нову мапу України, книжку про національні спільноти та віртуальні подорожі Кримом презентує в межах згаданого спецпроєкту на форумі Ukraїner.
Культура не може розвиватися опосередковано, без культурного наративу інших країн, тому міжкультурним темам будуть присвячені кілька кластерів і спецпроєктів 28 BookForum. Зокрема, «Транслаторіум» (кураторка – перекладачка Марина Дубина), «Латиноамериканська література» (Ірена Карпа та Олександр Пронкевич). 
А письменниця Гаська Шиян, лауреатка The European Union Prize for Literature (EUPL) 2019, кураторка кластера «Письменницькі інсайти», розпитуватиме про дорослішання лауреаток Літературної премії Євросоюзу (EUPL) Ґерду Бліс (Нідерланди), Ірен Соло (Іспанія), Каллію Пападакі (Греція) та Ізабель Вері (Бельгія). 
Усі події 28 BookForum безкоштовні! Онлайн-трансляції дивіться на сайті bookforum.ua. Проєкт підготовлений за підтримки Українського культурного фонду.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.2457 / 4.03MB / SQL:{query_count}