Виживуть лиш ті, що в культурі

«Львівська Пошта» підготувала добірки активностей, які дають можливість пережити карантин і…

… читати, щоби пізнавати себе і світ

Як висловлювати свої емоції та керувати ними? Щоб дати собі раду з такими непростими завданнями, Видавництво Старого Лева представило одразу чотири новинки від Шо Ш’єн Орелі Шін. Це серія книжечок для дітей віком від трьох до п’яти років з історіями, головним героєм яких є малий одноріг Ґастон. Він такий, як і всі інші, або майже такий… Його веселкова грива змінює барви залежно від того, яку емоцію він відчуває – радіє чи боїться, сумує чи шаленіє.
Давно мріяли опанувати йогу? Ось вам привід для спільного заняття з дітьми – новинка «Я люблю йогу!» Езгі Берк обіцяє чудову мандрівку для тіла і розуму. З нею можна гарчати, як лев, пускати коріння, мов дерево, літати, наче птах, стояти рівненько, як свічка, або гойдатися, як човник у морі. Практикуючи йогу, ми можемо уподібнюватися різним живим істотам дикої природи, як-от метелику чи верблюду, наслідувати форми предметів, не бачених ніколи досі або тих, на які полюбляємо дивитися. А ще у книзі вміщений плакат із асанами, описаними у виданні.
Цікаво дізнатися як працює мозок – одна з найскладніших і найзагадковіших структур всесвіту? Тоді новинка для підлітків і дорослих «Тут усередині. Путівник глибинами мозку», створена за підтримки нейробіологів, філософів, психологів, саме для вас.
Колись вважалося, що органом, який регулює емоції та думки, є серце. Однак сьогодні ми вже знаємо напевне: наша свідомість, думки, почуття, ідеї та знання існують завдяки невпинній і складній роботі мозку. Те, що відбувається тут, усередині мозку, по-справжньому захоплює! Як виникає думка? Як зберігаються знання і де формуються спогади? Як мозок змушує нас діяти? Звідки ви знаєте, що ви – це ви? Вирушайте в мандрівку глибинами мозку і розгадуйте вражаючі таємниці роботи людського організму.
Хочете здобути нові навички і використати карантин для навчання? «Пришвидшений курс Python» допоможе вам зрозуміти програмування і швидко перейти до реальних програм. У цій книжці ви розглянете фундаментальні поняття програмування – змінні, списки, класи, цикли та інші – і навчитеся писати чистий код за допомоги вправ до кожної теми. Ви також дізнаєтеся, як зробити програми інтерактивними та як безпечно тестувати код. А ще ознайомитеся з трьома чималими проєктами, у яких зможете застосувати нові знання на практиці: «Космічні прибульці», гра на кшталт старих аркад; візуалізації даних із використанням спеціальних бібліотек Python; простий вебзастосунок, який можна вивантажити в мережу.
Чи усвідомлюємо й аналізуємо ми історію, яка твориться на наших очах? У книзі «Український Майдан, російська війна. Хроніка та аналіз Революції Гідності» Михайло Винницький докладно і послідовно висвітлює події 2013 –2018 років в Україні. Ця історична праця поєднує в собі точку зору науковця і спостерігача-учасника, який активно долучався до протестів. Під час Революції Гідності Михайло Винницький був постійним коментатором англомовних ЗМІ, аналізував поточні події в своєму блозі «Думки з Києва». А згодом написав цю книжку, яка вперше побачила світ 2019 року англійською і стала внеском автора у відстоювання позицій України в її довголітній інформаційній війні. До слова, 31 березня о 19.00 ВСЛ запрошує на онлайн-розмову Володимира Єрмоленка з Михайлом Винницьким (на facebook.com/starlev). Розмову провадитимуть про роботу над книгою, рефлексії щодо буремних подій, які розпочалися наприкінці 2013 року, їх сприйняття та оцінку сучасниками, участь у протестах та західну аудиторію.
А це видання ви просто зобов’язані мати у своїй бібліотеці! Адже завдяки йому Оксана Луцишина цього року здобула Національну премію ім. Т. Шевченка. «Іван і Феба» – роман, дія якого розгортається в останні роки радянської влади й у перші роки української незалежності. Після навчання у Львові та участі в Революції на граніті герой книги Іван повертається до рідного Ужгорода, де одружується з поеткою Марією, яка називає себе Фебою. Львів та Київ – міста з бурхливим політичним життям. Ужгород, натомість, вирізняється дещо гротескною атмосферою патріархального сімейного укладу та раннього капіталізму по-українськи. Тут легко обійтися без спецефектів із горору чи трилера: сама реальність повсякденного життя підказує ходи, які за напруженістю можуть посперечатися з творіннями Кінга або Кустуриці. Книга «Іван і Феба» побачила світ у ВСЛ ще в 2019 році, проте зараз видавництво друкує новий наклад і розпочинає передпродаж. До 31 березня замовляйте роман за 120 грн замість 150-ти, відправка примірників розпочнеться вже з 1 квітня.
Бонусом до цієї літературної добірки стане перегляд вечірньої програми-антистресу «Мар’яничі на ніч» від видавчині, письменниці і мисткині Мар’яни Савки. Що другої п’ятниці о 20.00 на Youtube-каналі тріо «Мар’яничі» (cutt.ly/bxmTACW) вона публікує розмови з людьми культури і мистецтва, які завітали на віллу «Шафран» – атмосферне місце у Львові, де музикують та спілкуються по-домашньому щиро й відверто. Особливістю програми є музичні імпровізації гітариста Сергія Гуріна та піаніста Юрка Романіва. Наприкінці кожної розмови тріо «Мар’яничі» дарують тематичну пісню для візитера. Вечірнє шоу Мар’яни Савки уже відвідали такі гості, як перекладач Роман Коляда, письменниця Галина Вдовиченко, музикант Славко Нудик, дизайнерка Олена Даць, письменники Юрко Іздрик та Ілларіон Павлюк.

А «Видавництво 21» до 31 березня запрошує на гаражний розпродаж онлайн «50 по 50», що триває на сайті books-xxi.com.ua. У розпродажі беруть участь 50 книжок від «Видавництва 21» і дитячого артвидавництва «Чорні вівці». Кожну із них можна придбати лише за 50 гривень. А в разі замовлення на суму від 500 грн ви матимете ще й безкоштовну доставку.

…пізнати своє, хоч і болісне

Документальний фільм Надії Парфан «Жінки, що грають в ігри» (megogo.net/ua/view/11885812-zhinki-shcho-grayut-v-igri.html) розповідає про лауреаток премії Women in Arts 2021, якою відзначають жінок за актуальні досягнення в українському мистецтві та яка заснована «ООН Жінки в Україні» й Українським інститутом. Це колективний портрет визначних жінок української культури – письменниці Софії Андрухович, культурної журналістки Віри Балдинюк, диригентки Оксани Линів, художниці Аліни Клейтман, культурної менеджерки Юлії Федів і кінорежисерки Ірини Цілик.
«Це фільм-гра, що повертає нас у дитинство і допомагає згадати, як усе починалося. Героїні фільму – дівчатка, що виросли і «дали жару». Вони не розкажуть вам про успішний успіх, але саме вони щонайкраще знають правила гри і як правильно їх порушувати», – розповідає режисерка Надія Парфан. Ця робота доступна для безкоштовного перегляду в усьому світі.
Нарешті ми діждали легального способу подивитися історичний бойовик «Король Данило» Тараса Химича (cutt.ly/sxWc2h1). Фільм знімали на Прикарпатті, у Львові та Львівській області, де збудували масштабні декорації, одна з яких відтворила середньовічне місто Холм. У процесі зйомок довелося замінити виконавця головної ролі – героя на екрані втілив Сергій Ярмошенко, який понад 15 років пропрацював у кінному театрі на острові Хортиця, тож у сідлі тримався впевнено і всі трюки виконував без дублера. За сюжетом фільму на Галицько-Волинське князівство суне військо монголо-татар, яких веде за собою хан Батий. У короля Данила Галицького є два варіанти: війна або договір. Розуміючи, що силою здолати монголів не вийде, Данило ризикує всім та їде в табір ворога укладати договір.
У фільмі «Заміж за іноземця» (takflix.com/uk/films/zamizh-za-inozemcya) Джонатан Нардуччі стежить за героями та героїнями з моменту перших побачень до одягання обручок. Та навіть весілля не гарантує кінець випробувань. Розбиті серця, виснажливі перельоти, шахрайства, постійний ризик – герої фільму готові на все, щоб знайти свою «половинку». Це прості українки та американці, яким з різних причин не вдалося побудувати стосунки у себе на батьківщині. Чи допоможуть їм сайти знайомств і послуги міжнародних шлюбних агентств?

Мистецький документальний фільм «Жива ватра» Остапа Костюка (takflix.com/uk/films/livingfire) дає нам можливість помандрувати в українські Карпати й оповідає про життя вівчарів і долю традиційного ремесла на тлі сучасних змін. Це історія про трьох чоловіків різних поколінь, для яких настає весна і вони підіймаються в гори услід за вівчарським покликанням, якому все важче слідувати в сучасному світі. Цей фільм про щоденну працю без вихідних і права на слабкість, про гармонійний світ, який ми втратили, прагнучи комфорту, і дитинство, яке ми залишаємо, перебравши на себе ролі дорослих.

… встигнути до «Оскара» і подивитися легально

Комедія «Ще по одній» (megogo.net/ua/view/9752955-shche-po-odniy.html і cutt.ly/pxWfzPf) данського режисера та сценариста Томаса Вінтерберга наробила галасу. За її сюжетом четверо вчителів середньої школи з Данії вирішили підтвердити теорію свого земляка-філософа, згідно з якою рівень алкоголю в крові людини має бути на 0,5% вищим. Це, мовляв, допоможе підтримувати на оптимальному рівні працездатність, а також настрій і комунікативні навички. Тож четверо вчителів розпочали власний експеримент, який передбачав постійну підтримку рівня алкоголю в крові. Підійшли до питання з усією серйозністю – вживання алкоголю не пропускали. Життя цих чотирьох чоловіків ще ніколи не було таким повним, яскравим та цікавим. Але в певний момент експеримент вийшов з-під контролю… Фільм «Ще по одній» встиг здобути відзнаки премії Європейської кіноакадемії, яку називають європейським «Оскаром», за кращі фільм, режисера, сценариста, актора (Мадс Міккельсен), «Сезар» як кращий іноземний фільм і дві номінації на «Оскара» – кращий фільм іноземною мовою і кращий режисер.
Трилер «Перспективна дівчина» (megogo.net/ua/view/7558235-perspektivna-divchina.html) став дебютним для Еміральд Феннел як режисерки, більш відомої як акторка і сценаристка серіалу «Вбиваючи Єву». Головна героїня фільму Кессі покинула медичний коледж, живе з батьками і працює офіціанткою. Проте її нічні розваги набагато специфічніші. Дівчина «ловить на живця» так званих хороших хлопців і витончено мстить їм за негідне поводження з дамами. Проєкт претендує на відзнаки за найкращі фільм, жіночу роль (Кері Малліган), оригінальний сценарій і монтаж.
«Колектив» румунського режисера Александра Нанау показує журналістське розслідування, яке викриває масову корупцію в системі охорони здоров’я. Він стане фільмом-відкриттям фестивалю Docudays Ua (docuspace.org/project/collective) і претендує на «Оскара» у двох номінаціях – як найкращий міжнародний і документальний фільм. У 2015 році в Румунії виникла гостра політична криза, до якої призвела трагедія у бухарестському клубі «Колектив». Тоді внаслідок пожежі 27 людей загинули на місці, а 180 були важко травмовані. Ще кілька десятків людей померли в лікарні з опіками, які не загрожували життю. Через цей випадок лікар закликав ЗМІ розслідувати справу й дошукатися до причини смертей. Журналісти не лише знаходять відповідь, а й розкривають масштабні оборудки у сфері медицини. Новопризначений міністр охорони здоров’я йде на контакт із пресою та намагається реформувати систему, але на його шляху теж є перепони.
Документальний фільм «Кріт» Майте Альберді та Марчели Сантібаньєз, який демонструватимуть на Docudays Ua у програмі Docu/Хіти (docuspace.org/project/the-mole-agent), розповідає про приватного детектива Ромуло, який отримав завдання дізнатися про умови життя в будинку для літніх людей. Для цієї місії він наймає 83-річного вдівця. Серхіо стає агентом під прикриттям і оселяється в установі. Йому потрібно розвідати, що відбувається в стінах будинку, але він дедалі більше починає перейматися долями його мешканців. Фільм претендує на статуетку як кращий документальний фільм.

… розкрити таємниці історії

Якщо ви цікавитесь історією або просто хочете більше дізнатися про видатних українців, то вам неодмінно сподобається історичний детективний серіал «Таємниці великих українців». Його можна подивитися на 1plus1.video і ютуб-каналі «1+1». Автором ідеї та продюсером детективу став Акім Галімов, відомий завдяки циклу історичних розслідувань «Україна. Повернення своєї історії». Проєкт став одним із переможців пітчингу кінопроєктів патріотичного спрямування, організованого Мінкультом України в 2018 році. Загальний бюджет становить 13,7 млн грн (уся ця сума є державною фінансовою підтримкою).
Виробництвом займалася команда «1+1 Продакшн». Окрім Акіма Галімова, над проєктом працювали: режисерка-постановниця Дарія Саричева, шеф-редактор Руслан Шаріпов, креативна продюсерка Ольга Безноско, виконавчий продюсер Володимир Андріюк, лінійний продюсер Влад Золотарьов, режисерка Євгенія Шевчук, оператори-постановники Олександр Вяхірєв та Антон Борзенков.
Зйомки циклу відбувалися в Україні, Франції, Італії, Румунії, Польщі, Австрії, Туреччині, Молдові та Угорщині. До історичних розслідувань були залучені півтори сотні українських та закордонних експертів. Проєкт складається із восьми серій, кожна з яких розкриває сенсаційні та не відомі раніше факти з життя героїв української історії.
Перша серія присвячена Богданові Хмельницькому. Ви побачите місто, в якому насправді міг народитися гетьман, а також дізнаєтеся, що саме спонукало його очолити козацьке повстання. Сьогодні з’являються нові факти, які дозволяють абсолютно по-іншому подивитися на постать українського гетьмана. Що хотіли приховати в історії цього чоловіка і ким насправді був Богдан Хмельницький?
Друга серія циклу присвячена королеві Франції Анні Ярославні – українці, яка десять століть тому була однією з найвпливовіших жінок Європи. У 1051 році король Франції Генріх І наказує своїй гвардії зустріти на кордоні з королівством повозку з жінкою, яка стане його дружиною. У Парижі на доньку Ярослава чекали як на диво, бо саме вона мала врятувати королівську династію від вимирання. Чи змогла українка врятувати усю Францію?
Життя героїні третьої серії циклу – Роксолани – оповите міфами та легендами. Нещодавно в Туреччині під час розкопок султанського палацу знайшли старовинні флакони з-під парфумів. Вчені переконані, що саме ними користувалася Роксолана. Хімічний аналіз виявив у флаконі залишки специфічних речовин. Невже це розкриє одну з найбільших таємниць історії? Як проста українка завоювала серце найвпливовішої людини світу, а разом із ним і його державу? Що сталося за кілька хвилин до першої зустрічі Роксолани та султана Сулеймана?
Крім того, до циклу ввійшло сенсаційне розслідування вбивства Симона Петлюри. Акім Галімов та команда проєкту отримали доступ до унікальних матеріалів, що стосуються його знищення в Парижі. Симон Петлюра був розстріляний під час виходу з ресторану у центрі французької столиці в 1926 році. Майже сто років у архіві префектури паризької поліції зберігалася товста папка зі свідченнями очевидців та іншими зачіпками, що проливають світло на те, хто насправді стояв за вбивством видатного українця.
А як щодо нових фактів із біографії Михайла Грушевського, які ставлять під сумнів природну смерть видатного історика? В розсекречених архівах спецслужб знайшли документи, які кидають тінь на керівництво санаторію в російському Кисловодську, де помер історик. Розслідування цієї справи привело до неочікуваних і сенсаційних висновків, які пояснюють і таємниче зникнення рідної доньки історика після його смерті.
У шостій серії циклу вперше в історії української документалістики археологи зробили те, що зазвичай не роблять на камеру. Нова інформація про можливий сховок скарбів Івана Мазепи так заінтригувала дослідників, що під час зйомок фільму вони пробурили стелю загадкового підземелля на території зруйнованого палацу гетьмана. Виявилося, що захмарні статки і скарби Івана Мазепи – не міф, а реальність.
Героєм сьомої частини серіалу став Андрей Шептицький – митрополит Української греко-католицької церкви, людина, до якої насамперед навідувалися російські військові, коли зайняли Львів у часи Першої світової війни. Коли його ім’я потрапляло на шпальти газет у Російській імперії, цензори вилучали наклад і затирали всі згадки про нього. За митрополитом стежили десятки агентів спецслужб. А все тому, що у резиденції Андрея Шептицького зберігався таємний документ, який міг кардинально змінити історію України та всієї Східної Європи.
Із заключної, восьмої, серії «Таємниць великих українців», яку представлять цієї неділі, 28 лютого, ми дізнаємося, яким був король Данило Галицький.
Творці серіалу прагнули передати атмосферу епохи, у якій жив кожен з восьми героїв. Тому у фільмах глядачі побачать реконструкції ключових подій з їхнього життя.

… пізнати оперне мистецтво

Львівська національна опера пропонує глядачам переглянути у форматі онлайн знакові та найновіші постановки театру. 
Феєрія «Коли цвіте папороть» Євгена Станковича (cutt.ly/1xmfsxh) – це перша сучасна українська опера, представлена на стримінговому телебаченні. Історія цього твору надзвичайно драматична, адже, переживши десятиліття забуття і будучи забороненим Радянською владою напередодні прем’єри 1979 року, він нарешті постав на львівській сцені лише у 2017 році в режисурі Василя Вовкуна під орудою диригента Володимира Сіренка. Серед солістів цього дійства – Ніна Матвієнко і соліст Львівської національної опери та запрошений співак театрів Ліона, Ґраца, Стокгольма і Тель-Авіва Михайло Малафій. Постановка поєднує енергетичну музику, хорове виконавство, народні обрядові традиції, сучасну хореографію та яскраве дійство із відеопроєкцією. А відео вистави доповнене розповідями її творців.
Прем’єра опери для сімейного перегляду «Лис Микита» Івана Небесного (cutt.ly/TxmgKml) відбулась у лютому 2020 року. Ця опера вражає неймовірними масками та костюмами персонажів, феєрією світла, 3D-анімацією і навіть повітряними гімнастами. А ще поряд зі звичним оркестром ви зможете почути українські колоритні інструменти – цимбали, ліру, бандуру і гучну трембіту. Вони додають особливого емоційного забарвлення пригодам хитрого Лиса, якого викликає на суд звірине царство і сам Цар Лев.
Сучасна постановка опери «Дон Жуан» Вольфганга-Амадея Моцарта (cutt.ly/Bxmjpg6) постала у Львівській опері в 2018 році і подекуди шокувала глядачів своїм сучасним прочитанням відомого твору. «Проблема «донжуанства» порушує поза часовими вимірами питання людського буття… В «Дон Жуані» – це утвердження земних інстинктів і почуттів, поза якими не існує більших цінностей», – розповідає режисер-постановник опери Василь Вовкун.
Вистава здивує вас неповторними світловими ефектами та вражаючими декораціями з металоконструкцій, які є наче лабіринтом загубленої людської душі. Над постановкою працювали диригент Юрій Бервецький, художник Тадей Риндзак, італійський балетмейстер Марчелло Алджері та хормейстер Вадим Яценко.
Відеозаписи вистав «Лис Микита» і «Дон Жуан» були здійснені нещодавно за підтримки Українського культурного фонду. У театрі зазначають, що якісна зйомка вистав – це не лише необхідність у сучасному онлайн-просторі, але й важливий внесок у фіксування історії української оперної й театральної сцени.

… провести час із малечею

Львівський театр ляльок встиг підготуватися до чергового суворого карантину, тож тепер його вистави доступні в будь-якому куточку світу в будь-який час. Щоправда, наразі лише дві – карпатська легенда «Золоторогий олень» і екоподорож «Знайдена лялька». Вартість доступу до однієї онлайн-вистави відповідає вартості квитка у театр – 80 грн. Після здійснення оплати перегляд буде доступний впродовж тижня.
«Золоторогий олень» (lvivpuppet.com/video/zolotorohiy_olen/) створений за текстом Дмитра Павличка режисером Сергієм Брижанем, художницею Інессою Кульчицькою та автором музики Остапом Панчишиним. Як гадаєте, мати золоті роги – це багатство чи непосильна ноша? Золоторогий олень блукає Карпатськими горами в пошуках розради від зневіри та втрати. У страшні часи загарбництва не він один намагається знайти щирість і справжню дружбу. Хлопчик Василько зустрічає на своєму шляху непересічне створіння. Того, хто його зрозуміє, прийме та стане вірним другом. Неповторний карпатський фольклор, свобода і міць гір та людського духу занурять вас у атмосферу добра, любові та відданості.
«Знайдена Лялька» (lvivpuppet.com/video/znajdena-lialka/) побачила світ завдяки авторці Марті Гурин, режисерці Іриній Ципіній і художниці Марічці Тіменик. Це динамічна історія однієї Ляльки про її подорож з випадково знайденими друзями – Качанчиком від яблука, стареньким китайським Телефоном, вишуканою Лампочкою і буркотливим Черевиком. Усі вони мають спільну мрію – отримати друге життя внаслідок вторинної переробки. На їхньому шляху до цього є одна перешкода – створений із несортованих відходів Сміттємонстр. Саме його має здолати кмітлива Лялька та її нові друзі.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5538 / 4.23MB / SQL:{query_count}