Урятувати музичну спадщину України

24 жовтня презентують «Ковчег Україна: музика». Про що цей проєкт, хто над ним працює і чому це музична подія 2020 – 2021

У суботу, 24 жовтня, о 19.00 українці всього світу зможуть долучитися до онлайн-презентації концерту «Ковчег: найкраще» грандіозного проєкту «Ковчег Україна: музика», створеного за підтримки Українського культурного фонду. Ініціаторками проєкту «Ковчег Україна: музика», над яким просто зараз працюють у Lviv Dovzhenko Centre, є зірка світової класичної сцени – диригентка Оксана Линів і культурна менеджерка Ярина Винницька.
«Напевно, я на правах Ноя вибрала краще зерно, «кожної тварі по парі», запросила тих, з ким усе свідоме життя іду пліч-о-пліч, – пояснює Ярина Винницька. – Це мої побратими по барикадах і мистецьких проєктах – Оксана Линів, Уляна Горбачевська, з якою ми вже 20 років досліджуємо український фольклор, етногурти, 85-річна співачка з Полісся Доменіка Чекун – хранителька наших сенсів та первинного звуку, найкращі художники і дизайнери, серед яких Остап Лозинський і Сергій Горобець».
Проєкт поєднав найкращі шедеври української музичної спадщини – архаїчні колядки і давні духовні напіви, знаменний розспів Києво-Печерської лаври і шедеври українського бароко, музику класиків і сучасних композиторів під керівництвом Оксани Линів за участі найкращих українських етногуртів «ДахаБраха», «Хорея козацька», «Курбаси», Уляни Горбачевської, Молодіжного симфонічного оркестру України, чоловічого хору «Дударик», Київського дівочого хору ім. М. Лисенка.
Режисером-постановником події став лауреат Шевченківської премії Андрій Водичев. У концерті прозвучать твори найкращих українських композиторів – від Лисенка і Лятошинського до Скорика і Сильвестрова. Музику Бортнянського заграють на бандурах замість клавесинів, «мазепинське» «Многая літа» підсилять хором і оркестром, хіти «ДахиБрахи» зазвучать у супроводі симфонічного оркестру, а втрачені й реконструйовані твори Василя Барвінського спробують заграти так, як їх задумував композитор. Також ви почуєте академічний твір Володимира Івасюка, адже, зі слів Оксани Линів, «Україна ще не усвідомила, що втратила не тільки генія естрадної музики, а й великого класичного композитора».

Особливим бонусом концерту стала співпраця Сергія Жадана і «ДахиБрахи». Вони зустрілися на палубі «Ковчега», аби створити його гімн: Сергій написав вірш, а «ДахаБраха» – музику. Організатори вважають, що цей твір може стати альтернативним гімном України.
Такий концерт-колаж має перезавантажити «музичні архіви» і зробити їх цікавими сучасному слухачеві. Це концерт-хрестоматія, що відкриє світові непізнану або відому лише вузькому колу фахівців колосальну музичну спадщину України. Цей сміливий експеримент має шанс стати музичною візитівкою країни. Ініціаторка концерту Ярина Винницька мріє, аби він став нашою «культурною армією» і продемонстрував світові велич української музики».
У концерті є три фінали та епілог – фінал забороненої опери Євгена Станковича «Цвіт папороті» за участі оперних і народних голосів, трек «ДахиБрахи», що синтезує плач-реквієм та обробку української народної пісні «Пливе човен», і бароковий кант «Потоп», який стане тим «музичним ковчегом», що об’єднає всіх учасників концерту в одному творі. Епілогом події стане композиція від «ДахиБрахи» та Сергія Жадана.

«Ковчег Україна: музика» – це 37 найкращих творів із української музичної спадщини, один симфонічний оркестр, два хори, 18 солістів, п’ять режисерів і дев’ять дизайнерів. Це 30 тонн сценічних конструкцій і LED-екран площею 42 кв. м.
Бронювати каюти на «Ковчезі», тобто реєструватися на концерт, можна на kovceh.org.ua каналі «Ковчег Україна» на УouТube, в Іnstagram і на facebook.com/events/349357139801252/
Проте онлайн-презентація концерту «Ковчег: найкраще», яка відбудеться 24 жовтня і під час якої ви почуєте найбільш знакові твори, побачите найважливіші інтерв’ю з творцями проєкту, ексклюзивне відео від «ДахиБрахи» та Сергія Жадана і цікаві історії з-за лаштунків, стане лише початком «Ковчега Україна: музика». 24 грудня відбудеться прем’єра концерту «Ковчег: Різдво» – пряма трансляція зі Святвечора, де за одним столом зберуться всі учасники концерту і представлять різдвяні шедеври української музичної спадщини: архаїчні колядки, різдвяні ірмоси, барокові канти і, звісно, «Щедрик» в обробці Миколи Леонтовича та Івана Небесного. А на 24 серпня 2021 року запланований живий концерт на Софійській площі у Києві до 30-річчя Незалежності України та подальше турне концерту Україною і найпрестижнішими музичними сценами світу.

«Ковчег Україна: музика» – це не тільки концерт, а й його кіноверсія, звукозапис шедеврів української музичної спадщини, документальний фільм про проєкт, відеоінтерв’ю з учасниками, амбасадорами проєкту, музичні відео із зірками етносцени. А також сайт, артбук про українську музичну спадщину, настільна та інтерактивна ігри. Адже «Ковчег Україна: музика» є складовою великого проєкту «Ковчег Україна» – артплатформи, що має на меті зібрати у віртуальній скрині (на одному вебресурсі) всю культурну спадщину України – від трипільської кераміки до майданівської «йолки»: шедеври традиційного мистецтва, історичні ноу-хау, найкращі музичні твори, шедеври професійного малярства, наукові відкриття тощо – і популяризувати її через мистецькі видання, концерти, виставки.
«Ми трактуємо традиційну культурну спадщину – матеріальну та нематеріальну – як найнадійніший архів і найповнішу базу даних про Україну. Наші локальні маленькі «генії місця», що зачаїлися у місцевих традиціях кожного окремого міста і села, разом формують унікальне поліфонічне звучання цієї землі, – кажуть засновники платформи Ярина Винницька і Дмитро Осипов. – Урятувати їх, забезпечити їм можливість розповідати світові свою маленьку локальну правду – наш першочерговий обов’язок».

Оксана Линів,
співзасновниця і музична диригентка проєкту:
– Українці – одна з найбільш співочих і музикальних націй світу, наша мова навіть без музики дуже мелодійна. Тоді чому ж високе класичне мистецтво в Україні не може стати національним брендом та інтернаціонально промовляти поза нами, так як це відбулося з іншими великими культурами, мистецтво яких вже давно посіло глобальне місце у всесвітній мистецькій скарбниці? Натомість, з чим асоціюють Україну? Із катастрофами, кризами, корупцією і політичним хаосом.
Я роками досліджую і збираю репертуар українських композиторів, які завжди черпали натхнення з української народної пісні, традиції, історії. Я повернулася в Україну, щойно це стало можливим, уже з ім’ям та конкретними ідеями для втілення. Те ж я роблю за кордоном, тому стало нормою, що разом із запрошеннями від світових оркестрів я отримую електронні листи про відкритість до співпраці та представлення творів українських композиторів, які не відомі на Заході.
Ця програма створилася сама собою і показує джерела та результати, хрестоматію тисячолітнього розвитку України. Ви почуєте все багатоголосся нашої держави: архаїчні, ще дохристиянські пісні, українські канти періоду бароко, твори композиторів-класиків Бориса Лятошинського, Валентина Сильвестрова.
Мені надзвичайно приємно дивитися в очі нашим юним учасникам: коли перед ними все це звучить, вони наче у космосі. Перед ними постають завдання, які ніколи не постали б перед ними в наших музшколах чи училищах. На них покладена величезна відповідальність, бо тут зібралась еліта нації.
Цей проєкт став реальним завдяки можливостям вигравати великі гранти, бо без інвестиції держави в такі культурні проєкти ми не можемо мати майбутнього. Те, що зараз будується, є надважливою умовою існування держави як такої взагалі. Тому я тут, незважаючи на пандемію і ризики, що «злетять» інші контракти, бо я захворію. Ми всі розуміємо, що не можна мовчати. Останнє святкування Дня Незалежності було найбільшою ганьбою, яку я пережила за свою державу. 30-ліття Незалежної України має пройти на зовсім іншому рівні. Хочу, аби нас почули там далеко, в Києві, адже цей проєкт має той рівень мистецтва і виконавців, яким можна пишатись і який змусить інші держави поважати Україну як гідну представницю Європи та світу. Музика і мистецтво є в цьому проєкті повноводним океаном, який, сподіваємося, нарешті винесе нашу державу на правильний курс. Ми всі готові до цього докладати наших зусиль. Тож тримаємо кулаки за «Ковчег»!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8603 / 1.63MB / SQL:{query_count}