Від дива до реальності – один крок

Уже четвертий рік поспіль “Миколай без кордонів” за підтримки “Кредобанку” дарує дітям свято та бореться за відновлення залізничного сполучення євроколією між Україною та Польщею

Щороку в останні дні грудня неможливе стає можливим. Через неіснуючий на жодній мапі пункт з Перемишля до станції Нижанковичі, розташованої за 800 метрів від польсько-українського кордону, ось уже четвертий рік поспіль колією європейського стандарту приїжджає дрезина з подарунками, Святим Миколаєм і його помічниками. Здавалось би, що тут надзвичайного? Але насправді це диво, адже рух цією колією потяги припинили ще в 1994 році. З боку Польщі у 2016-ому після 22 років простою завдяки зусиллям добровольців її розчистили в рамках акції “Перша залізнична Бєщадська Сокиризада”. Влітку наступного року українські залізничники також відновили короткий відтинок колії з нашого боку, завдяки чому поїзди з Польщі тепер можуть доїжджати безпосередньо до станції Нижанковичі. Та, на жаль, зараз ця станція приймає лиш один потяг на добу, а саме Самбір – Нижанковичі. Хоча в разі запуску залізничного сполучення колією європейського стандарту із сусідами вона може стати однією з ланок дуже популярного туристичного маршруту.
Саме за відновлення такого сполучення на цій ділянці вже роками борються представники громадської організації linia 102.pl та їхні українські колеги з linia 102.ua. Однією з їхніх акцій, заснованих на українсько-польському добросусідстві та втіленні спільних ідей, є соціальний проєкт “Миколай без кордонів”, який проводять за підтримки “Кредобанку”. З 2016 року в рамках цього заходу з Польщі до Нижанковичів дрезиною приїжджає Святий Миколай із помічниками та подарунками для дітей зі Старосамбірського району Львівщини. І щоразу Чудотворець обирає іншу локацію. Він уже відвідав Хирів (2016 р.), Нижанковичі (2017 р.), Добромиль (2018 р.), а тепер і Нове Місто, точніше загальноосвітню середню школу І-ІІІ ступенів. Із такої нагоди учні старших класів та викладачі цього навчального закладу підготували для гостей особливий святковий концерт, у якому поєднали українські та польські колядки, розповіли про різноманітні різдвяні традиції. Беззаперечним хітом події став танець учительок школи, які приємно здивували не тільки гостей і учнів, але й українських та польських журналістів. Наприкінці концертної програми під святкові пісні Святий Миколай, роль якого цього року дуже артистично втілив віцепрезидент linia 102.pl Вацлав Майка, із помічниками з його організації та linia 102.ua роздали учням початкової школи Нового Міста понад 200 подарунків-пакунків із солодощами.
Українські, особливо польські гості були дуже вражені святковою атмосферою події, зустріччю хлібом-сіллю, щирою радістю малих школяриків і всі разом підспівували колядникам двома мовами.
“Дякуємо за запрошення Новому Місту! Нам дуже сподобався концерт, діти і вчителі дуже старанно підготувалися і потішили нас своїми виступами, – сказала Олександра Майка, яка ось уже майже рік є президенткою товариства linia102.pl. – Тішимося, що вкотре приїхали до дітей в Україну, аби привезти їм подарунки, аби зробити кожну дитину щасливою. Пакунки ми збирали досить довго, тож маю подякувати всім благодійникам, які долучилися до цього процесу! Пам’ятайте, що Миколай любить усіх незалежно від кордонів – вони йому не завада. “Миколай без кордонів” – це, звичайно, акція, яка відбувається раз на рік, проте маємо й інші, з якими перетинаємо кордон регулярно, приблизно раз на квартал. Із linia102.pl боремося за те, щоби кордон не роз’єднував людей і робимо все для того, аби рух через Нижанковичі діяв на постійній основі”.
Варто зауважити, що проєкт “Миколай без кордонів” вже вдруге підтримує Львівська облдержадміністрація. Директор департаменту міжнародної технічної допомоги та міжнародного співробітництва Львівської ОДА Роман Шепеляк, зокрема, зазначив: “Щороку ми проводимо таку акцію не лише для того, щоби принести святковий настрій дітям, а й для того, щоби поглибити міжнародну співпрацю. Ми й надалі разом працюватимемо над розвитком спільних проєктів”.
Окрім школярів Нового Міста, українські гості та організатори “Миколая без кордонів” другий рік поспіль відвідали Добромильську школу-інтернат для дітей із вадами розумового розвитку. Як і торік, привезли її вихованцям солодощі,  продукти, поспілкувалися з учнями, яких не забрали на канікули додому, оглянули класи, навчальні приміщення, де старші учні вчаться готувати, шити, стригти і робити зачіски.
Тішить те, що в 2019-ому в рамках акції подарунки отримали не лише українські, але й польські діти. Адже на початку грудня представники linia 102.pl, linia 102.ua, Львівського коледжу транспортної інфраструктури, ГО “Спортивний клуб “Львівський залізничник”, Львівської філії Дніпровського національного університету залізничного транспорту ім. академіка В. Лазаряна завітали до учнів початкових класів шкіл прикордонних сіл Крувніки та Германовичі, що неподалік Перемишля. Гості з України привезли дітям солодкі подарунки, а діти підготували концерт: виконували тематичні пісні та декламували вірші про Святого Миколая.
Тож, як бачите, акція “Миколай без кордонів” – це чудовий українсько-польський проєкт, який сприяє не лише спільній справі, але й розвитку добросусідства, звичайній людській дипломатії.
“Кредобанк” підтримує цей проєкт уже чотири роки поспіль. “Миколай без кордонів” щороку проходить у Старосамбірському районі у різних містах.  Цього разу ми привезли подарунки в Нове Місто. Наші польські колеги презентували дітям солодощі, натомість “Кредобанк” подарував школі Нового Міста обладнання для музичного кабінету: мікрофони, синтезатор і музичні інструменти,  – розповідає керівник пресслужби “Кредобанку”, член правління громадської організації linia 102.ua Віктор Гальчинський. – Щороку ми приїжджаємо на нові локації не тільки для того, щоби привезти подарунки, потішити дітей і дорослих. Робимо це й тому, щоб дуже скоро – у 2020 або 2021 році – сюди все-таки прибув поїзд Миколая – такий же, який прибув сьогодні на станцію Нижанковичі. Щоб ви розуміли: державний кордон між Україною та Польщею пролягає за 800 метрів від цієї станції. А колією європейського стандарту звідси до Перемишля можна дістатися всього за 15-20 хвилин. Тому активісти громадських організацій linia 102.pl та linia 102.ua борються за відкриття кордону на постійній основі, за відновлення залізничного руху та організацію щоденного поїзда. Дуже хотілось би, щоб він ходив, і шанси на це реальні. Тож побажаємо, щоб ця мрія збулася”.
Мріяти, звичайно, нам ніхто не завадить, але без реальних дій та кроків нічого змінити не вдасться. То що ж треба зробити, аби відновлення руху євроколією на згаданому відтинку стало можливе? З українського боку міністр інфраструктури Владислав Криклій має дати доручення, аби в 2020 році Укрзалізниця передбачила кошти для відновлення першої частини Угорсько-Галицької залізниці від Хирова до Смільниці. На це знадобиться близько 12 мільйонів гривень. З польського боку уже все готове. І якщо наша сторона виконає ці роботи, є шанс, що з Хирова до Устрик Долішніх і Загужа поїде польський поїзд – такий, як рейковий автобус до Мукачева, і українські туристи зможуть без черг сісти у нього та поїхати на вікенд у Польські Бескиди. Зараз там немає навіть жодного регулярного автобусного рейсу, можна їхати хіба автомобілем. Натомість для запуску сполучення Перемишль-Нижанковичі потрібно замінити понад 8 кілометрів старої євроколії, яка нині відкрита виключно для технічних дрезин та службових поїздів. На ці потреби уряд Польщі зарезервував 40 мільйонів злотих. Після ремонту колії рух тут можна запустити, навіть не чекаючи відкриття окремого пункту пропуску – досить міждержавної домовленості та розпорядження українського уряду про проведення експерименту. Маємо добрий приклад такого прецеденту в дії: поїзд “Інтерсіті” Київ – Перемишль. Контроль тут здійснюють безпосередньо під час руху поїзда як з української, так і з польської сторони. Тож сусіди по обидва боки кордону в очікуванні реальних кроків від влади! Все ж так просто – зробити цей один крок від дива до реальності.
Львів – Нижанковичі – Нове Місто –
Добромиль – Львів
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8733 / 1.61MB / SQL:{query_count}