Корифеям вказали на двері

Федора Стригуна і Таїсію Литвиненко повідомили про припинення контрактів. Що це означає для Львова і українського театру загалом?

фото: Олег Огородник (4)
Лише місяць – до 29 грудня – творчий і подружній тандем, який віддав служінню Національному академічному українському драматичному театру імені Марії Заньковецької 110 років на двох, зможе працювати у ньому…
Кілька днів тому, а саме 25 листопада, народний артист України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Федір Стригун та народна артистка України Таїсія Литвиненко отримали офіційні листи від адміністрації театру, в яких їх повідомили про припинення контрактів у з в’язку із закінченням терміну їхньої дії. Федору Михайловичу запропонували продовжити співпрацю у рамках цивільно-правової угоди і запропонували постановку вистави на його власний вибір. А от Таїсії Йосипівні таки вділили пів ставки, адже “така форма співпраці відповідає її актуальній зайнятості у репертуарі”, щоправда, щоби продовжити на таких умовах контракт, їй треба з’явитися до адміністрації театру… до 29 листопада.

Офіційна позиція адміністрації театру

Ми намагалися зв’язатися телефоном із директором-художнім керівником театру ім. М. Заньковецької, але з якихось причин він не міг, чи не захотів, цього зробити – просто не піднімав слухавку. Тож подаємо офіційну позицію адміністрації театру, яку опублікували на офіційному сайті закладу: «Дирекція театру наголошує, що не йдеться про повне припинення співпраці театру ім. Марії Заньковецької ані з Федором Стригуном, ані з Таїсією Литвиненко. Наголошуємо, що таку форму співпраці театр практикує з усіма нашими вельмишановними корифеями. Для прикладу, з народними артистами України Богданом Козаком та Борисом Мірусом.
Хочемо особливо наголосити на тому, що контрактна система довела свою ефективність та життєздатність не лише у театральній сфері і не лише за кордоном, а й активно використовується в Україні в інших сферах зайнятості.
Саме контрактна система дозволяє театрам, зокрема і нашому, оновлюватися, залучати нові, свіжі, молоді сили, запрошувати нових режисерів та акторів. Саме така політика дозволить театрові оновитися, рухатися вперед. А, як казав геніальний український режисер та реформатор театру Лесь Курбас, рух  – принцип Всесвіту.
Водночас велика повага до корифеїв театру, людей, які віддали служінню йому не один десяток років, змушує нас поряд із пошуком нових сил шукати форми співпраці, які дозволили б поєднати на одній сцені кілька поколінь, які навчатимуть та доповнюватимуть одне одного.
Дирекція театру щиро сподівається, що компроміс буде знайдено, відповідно – конфлікт буде вичерпано. На превеликий жаль, теперішнє законодавство покладає на керівника театру одноосібну відповідальність за всі рішення, зокрема і найболючіші: кадрову політику.
Проте запевняємо, що всі рішення, навіть найнепопулярніші, продиктовані лише турботою про майбутнє театру.
Наголошуємо також, що НАУД театр ім. М. Заньковецької, за наявності вакансій у складі професійних творчих працівників, проводить відкриті конкурси на заміщення вакантних посад, де рішення приймають незаангажовані члени об’єктивної конкурсної комісії.
Національний театр імені Марії Заньковецької продовжує працювати для свого глядача та щиро сподівається на розуміння».

А що друга сторона?

Натомість Федір Стригун і Таїсія Литвиненко також вирішили розповісти про своє бачення цієї ситуації, тому запросили представників преси на зустріч. Спочатку вони озвучили своє звернення до громадськості, а згодом відповіли на запитання присутніх.
«Ми, Федір Стригун і Таїсія Литвиненко, змушені констатувати, що проти нас і низки ведучих акторів театру ведеться психологічний тиск і переслідування. Нам створюють умови, в яких неможливо працювати. Нас змушують покинути улюблену роботу, театр Марії Заньковецької, якому ми віддали більш ніж півстоліття… кожен. Після звільнення Ярослава Кіргача ми стали наступними жертвами не реформи, а саме ненависті зі сторони дирекції».
Як стверджує Федір Стригун, це рішення художньої ради не колективне, а, як і у випадку з Ярославом Кіргачем, одноосібне рішення директора театру. Обоє акторів наголошують, що психологічне цькування їх та їхніх учнів, які також працюють в театрі ім. М. Заньковецької, триває роками. З репертуару театру зникають вистави, рішення про списання приймаються одноосібно, а всі пропозиції «щодо» відхиляються.
«Мені не дають працювати! Нам не дають працювати! Таїсії Йосипівні Мацяк також відмовив у постановці позапланової вистави і одноосібно звільнив молодих акторів театру, які працювали з нею», – каже режисер.
І додає, що наслідки такої «війни» в театрі уже позначилися на його здоров’ї.  Цього року Федір Стригун пережив надскладну операцію на серці, яку провели у столичній клініці. Як після операції, так і впродовж тривалої реабілітації дирекція театру жодного разу не поцікавилася станом його здоров’я.
«Звісно, ми могли б промовчати і тихо відповзти у «пенсійну тінь», але ми не можемо допустити, щоб наші учні, ті, кому ми передаємо професію, актори театру, наші колеги жили в перманентному страху, – пояснює подружжя. – Наш авторитет у Львові, наші однодумці у колективі заважають йому отримати всі 100% влади у театрі. Ось у чому головна причина конфлікту. Мацяк шукає собі подібних, а ми  інші – вільні, незалежні, з власною думкою».
То якого ж рішення в цьому конфлікті очікує Федір Стригун, Таїсія Литвиненко, а також їхні вихованці? Вони вимагають у Міністерства культури, молоді та спорту України в особі міністра Володимира Бородянського відсторонити Андрія Мацяка від обов’язків директора-художнього керівника національного театру імені Марії Заньковецької.

Підтримка колег і не тільки

На захист творчого подружжя Стригуна-Литвиненко стали їхні колеги з театру ім. М. Заньковецької і не тільки. В Національній спілці театральних діячів України кажуть: ситуація, що склалася у Львівському національному академічному театрі ім. Марії Заньковецької, не може не обурювати театральну спільноту. 55 років служіння театру Заньковецької, сотні зіграних ролей. Більшу частину репертуару театру становлять вистави, створені саме Федором Стригуном. І для глядачів, і для колег театр Заньковецької асоціюється саме з ім’ям Федора Стригуна.
І за все це керівництво театру віддячило офіційним повідомленням про припинення контракту, таким чином продемонструвавши зневагу до заслуг Федора Стригуна. Спілчани вважають, що така ситуація неприпустима. Неповага до старшого покоління, до всього, що це покоління зробило для українського театру, не має стати закономірністю.
До колег приєднується й колектив Тернопільського академічного обласного драматичного театру ім. Т. Шевченка: «Сьогодні в театральному житті держави стався надзвичайний випадок, який сколихнув, мабуть, усі театри нашої держави. Не залишив байдужим він і колектив Тернопільського академічного обласного драматичного театру ім. Т. Шевченка. Ця подія глибоко схвилювала колектив тернопільців і, сподіваюся, колективи інших театрів України. Справа в тому, що Федір Миколайович Стригун – відомий актор, режисер, викладач, педагог цілого покоління уславлених вже майстрів нової генерації, титулованих акторів, який віддав понад 50 років українському театру, понад 30 років очолював театр ім. М. Заньковецької. І раптом він стає непотрібним директору, який одноосібно своєю волею і розчерком пера не буде продовжувати контракт і повідомляє про це Федора Миколайовича. Мабуть, така постать, як Федір Миколайович, надовго залишиться в історії українського театру… В нас виникає питання: «А чи буде поряд стояти сьогоднішній директор Львівського театру ім. Марії Заньковецької – пан Андрій Мацяк?». Якщо, виходячи з нового закону про театральні реформи, можна так чинити з такою постаттю, як Федір Миколайович Стригун, то кожен із нас подумає: «А що можна тоді зробити із нами князеві директору-художньому керівникові?». Тоді виникає питання: як бути далі українському театру, як себе ми – актори – можемо захистити? Адже конфлікт у театрі ім. М. Заньковецької показав, що владі до того, що відбувається в театрі, абсолютно-абсолютно байдуже!»
Прикметно, що це вже не перший скандал зі звільненням артистів через припинення контрактів і в театрі ім. М. Заньковецької (на місце вищезгаданого Ярослава Кіргача вже прийняли щойно обрану особу), і у Львові (згадайте історію з припиненням контрактів головної режисерки Першого театру Рози Саркісян, завліта Андрія Бондаренка та ще кількох працівників), і в Україні. «Йдуть» як досвідчених зірок, так і молоді таланти, які справді змінюють театр на краще. То, може, справа не в конкретно директорах культурних установ, не в їхніх рішеннях? Бо й дирекція театру ім. М. Заньковецької вказує на «теперішнє законодавство (яке) покладає на керівника театру одноосібну відповідальність за всі рішення, зокрема і найболючіші». Ми також намагалися поспілкуватися зі співавторами закону, на який посилається адміністрація, «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури» №955-VIII. Але через участь у виїзному засіданні комітету ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики ані Микола Княжицький, ані заступниця міністра культури Ірина Подоляк не мали змоги спілкуватися. Проте сподіваємося на цю розмову найближчим часом, адже, як розуміємо, вона дуже потрібна, і не лише нам.

Федір Стригун:
– Думаю, в цій ситуації мовиться про розвиток українського театру, української суспільності. Я взяв ношу і відповідальність за театр імені Марії Заньковецької понад 30 років тому. Ми можемо мати дискусії, що кому подобається або не подобається. Адже театр – для людей, театр – загальнодоступний, театр – це діалог. Люди, які називали театр Заньковецької мертвим театром, перші потім прибігли до нас на конкурс і хотіли тут працювати. Так, великою мірою все змінилося не на краще через великі зарплати. Але фактично це якесь велике суспільне цькування українського театру. Всі театри різні, а вони хочуть зробити всі однаковими. І найстрашніше, що зараз мистецтво вимірюють грішми, а не особистостями!
Колись я казав колективу: «Десять людей, підніміть руки за недовіру мені – і я йду додому». Я звик так робити, я не борюся за владу, тут немає боротьби за те, хто буде за кермом. Якби я хотів керма, міг би бути міністром культури ще давно – 25 років тому. Але як я міг погодитися і кинути свою любов – театр імені Марії Заньковецької і наших прекрасних акторів, нашу молодь, наших дітей?
Ми прийшли сюди не захищати себе. У нас хороші пенсії, квартири. Нас люблять львів’яни і не тільки. Ви собі навіть не уявляєте, скільки дзвінків ми отримали за останні три дні! Хоч зараз я дзвоню людям, і мене чекають, навіть знаю, де які вистави на вибір ставити. Я тут за національний театр у нас, у  Львові. Я приїхав до Львова 55 років тому тільки через те, що тут є українське середовище, український глядач, бо тут поза межами театру говорять українською мовою, бо тут на вулиці українська інтелігенція, тут українські традиції, і заради цього та театру Заньковецької я прийшов сюди. Я щасливий з того, що сила цього театру в українській основі, вільній ідеї. Але театр – це не тільки режисери, актори, преса. Це глядачі, бо саме глядачі виховують той театр, який хочуть мати.
Мацяк хоче керувати всією творчою системою, але він цього не зможе зробити, бо він – бездарний чоловік. Мені дуже шкода театру Заньковецької, шкода оцю прекрасну молодь, яка зараз там працює, яку ми виховали в театрі, яка вже має досвід. Рік тому я знав перспективу театру на 20 років, бо тут є не тільки Орест Огородник, але й Богдан Ревкевич, а ще дівчата, які також хочуть зайнятися режисурою. Ще тоді я знав, що вони будуть режисерами. Боюся, щоб театр імені Марії Заньковецької не загинув! Бо я буду отам, на Личаківському цвинтарі, лежати, але мені не простять цього ніколи…
Ще раз повторюю: ми не прийшли сюди когось обливати брудом. Але вкотре попереджаю, як робив це у Києві, в Академії мистецтв, у нас на конференції директорів і акторів, про трагедію, яка чекає нас усіх через кілька років. Ви згодом збагнете це і будете розказувати, як зараз розказують мені, мовляв, от були режисери, от були артисти… Дітям-внукам це буде цікаво. Але зараз ви бачите, як ідуть легенди. І керують цим не наші з Києва – це все «московська програма». У нас більше знають Шуфрича, аніж Івана Миколайчука. От до чого ми дійшли… Люди в Європі не знають, хто в них президент, їх це не цікавить. Як і мене не цікавить, хто в нас директор. Тільки дайте розумну людину. Бо директор – це найскладніша професія в театрі. Йому треба шануватися, шанувати режисерів, акторів, музикантів. Це має бути інтелектуально висока людина. Мало того, хто ким хоче бути, це неважливо. Але якщо ти робиш справу, яку любиш, поважаєш, оце важливо!

Таїсія Литвиненко:
– Ми з Мацяком працювали разом 30 років, він – наш вихованець. Він мститься, мститься мені за те, що я захищаю своїх учнів, він хоче їх позбутися. Він зараз відчинив усі вікна, двері і каже: «Заходьте, хто хоче». А я питаю: «Хто так із господарів робить?». Що значить школа заньківчан, яку леліяли наші корифеї? Коли актор ішов з театру, вони його не повертали, бо театр не можна зраджувати. Так було з багатьма акторами… А ця цивільно-трудова угода… це так – ходи собі поза театром. Він захоче, щоб ваша інтерпретація художнього твору збігалася з його великим розумом. Вам не будуть платити зарплату, лікарняні – нічого. Ви – поза процесом.
Щодо страйку і якихось акцій, зрозумійте, що кожен актор має підписаний контракт, і тільки один директор вирішує, продовжувати його чи ні і на скільки. У кожного є мала дитина чи двоє. І якщо він не підпише контракт зі Стригуном чи Литвиненко, то що молодий актор для нього? Комаха.
Ми писали листи Порошенку, Гройсману, нашому другові Парубію, але жодної відповіді не отримали. Потім написали вже новій владі, новому президенту – також нічого. Ось вам і відповідь. Бо що робиться з театрами, їм абсолютно байдуже. І чому ви, шановні, думаєте, що Мацяк робив би це без чиєїсь підтримки «згори»? От і подумайте, кому потрібне це тотальне нищення культури.

Іван Собко, заступник голови Львівської ОДА:
– Із позиції заступника очільника Львівщини Маркіяна Мальського скажу, що Львівська ОДА не має жодних компетенцій у питанні цивільно-правових відносин між директором театру Андрієм Мацяком та, відповідно, його працівниками театру. Оскільки, згідно з новим законодавством, призначає керівника в такі установи Міністерство культури України і, відповідно, укладає з ними договори. Ми лише можемо, скажімо, просити чи рекомендувати вичерпати цей конфлікт. Із позиції жителя області, який відвідує театр, скажу, що не зовсім поділяю рішення, коли людей, які все своє життя працювали в театрі і доклалися до створення театру як такого, виставляють за двері. Як мінімум вони на це не заслужили! Я за те, щоби давати дорогу молодим. Але таких метрів сцени виставляти за двері не можна! Це може бути удар усім по іміджу. Та рішення приймати керівникові, він за це несе персональну відповідальність, і не лише як директор. Відчуваю, що в суспільстві є несприйняття подібного рішення.
Віктор Гальчинський, позаштатний радник голови Львівської ОДА з питань інформаційної, гуманітарної політики та діджиталізації:
– Те, що відбувається зараз у театрі імені Марії Заньковецької, викликає певне занепокоєння, оскільки від протистояння, яке триває в театрі з вересня, очевидно, найменше виграє глядач, який приходить на вистави, любить театр та його акторів. Заслуги Федора Стригуна і Таїсії Литвиненко неоціненні для театру. Вони – корифеї! Театр – їхнє життя! Тож, думаю, як театр, так і Міністерство культури мали б створити певні умови і запропонувати їм адекватну пропозицію в межах театру, яка дозволила б їм і надалі ділитися своїм досвідом, навчати молоде покоління, і водночас навантаження мало б відповідати тій енергії, яку вони вкладали б. Моя позиція, яка відображає виключно мою особисто думку, проста: має бути знайдений компроміс! Бо реально ситуація зайшла далеко, і в підсумку можуть програти всі: спочатку – глядач, а потім – театр. Глядач не йтиме туди, де замість позитивних емоцій вируватиме внутрішній конфлікт, негатив… Ці шановані люди повинні залишатися в театрі відповідно до тих можливостей, які можуть і готові вносити! Водночас мають бути створені умови, щоб і молоді актори мали можливість приходити, працювати. Будь-які конфронтації, які тривають у театрі від вересня, найперше шкодять глядачеві. А не буде глядача, тоді може й не бути театру! Поступово глядач може обирати інші театри. Федір Стригун і Таїсія Литвиненко – це моральні авторитети. Їхній вклад неоціненний! Це люди, які творили театр, носії безцінного досвіду, який накопичували роками. Неправильно, коли цей досвід не передаватиметься іншим. Люблю театр імені Заньковецької! Раз на два місяці навідуюся на його вистави. На мій суб’єктивний погляд як споживача-глядача (для театру це добре), щоби придбати квитки на хороші місця, треба планувати візит за два-три тижні. Зараз за допомоги системи е-бронювання потрапити до театру простіше. Можна планувати похід за два-три дні. Це також дає привід для роздумів, що внутрішня ситуація уже впливає на глядача. Їхні вистави дають можливість поглянути на актуальні проблеми під іншим кутом. Дуже сподіваюся, що найближчим часом вдасться владнати це непорозуміння. Бо мені не байдужа ця ситуація в театрі, я навіть готовий бути посередником у врегулюванні цього конфлікту, враховуючи ті позиції, які обіймаю.
Роксоляна Шимчук, етнографиня, дизайнерка прикрас, громадська діячка:
– Подружжя Стригунів – це, безумовно, легендарні постаті не лише у львівському театрі, а й в українському кінематографі. І це важливий факт. Інша річ, що старше покоління не може мати монополії на диктування свого бачення, бо світ рухається, змінюється, і має бути “свіжа кров”, особливо в творчому колективі. Проте є постаті, які, мабуть, не мають пенсійного віку – такі як Ада Роговцева, якій більш ніж 80-ть, але вона й далі активно виступає на сцені, і український театр не уявляє себе без неї. Федір Стригун та його дружина – легендарні постаті для Львова. Театр імені Марії Заньковецької у радянський час був осередком українства. Я не вникала в театральне закулісся цієї конфліктної історії. Але видається, що непідписання контракту із Федором Стригуном і Таїсією Литвиненко стало радше наслідком. Цьому передував морально-фінансовий конфлікт між директором та колективом театру. Хочеться вірити, що ситуація в театрі викристалізується. Та навіть якщо вдасться відвоювати в судовому порядку підписання договорів, треба сказати, що між собою має дійти згоди найперше колектив. Адже в творчому колективі не може бути руйнувальної енергії. І поки увесь колектив не прийде до спільного знаменника стосовно того, хто працює, як працює, на яких умовах і хто директор, доти не буде діла! Бо творчість вимагає любові та краси. А в руйнації не відбувається диво творчості, в негативі не створюються шедеври. Тому найбільше постраждає український глядач.
Ярина Капітан, медіа-експертка, співзасновниця школи журналістики NewsRoom:
– Не буду вдаватися в подробиці, але мені особисто прикро за цю історію в театрі імені Марії Заньковецької. Прикро як відвідувачці-театралу, яка любила і любить ходити в театр Заньковецької. Прикро, що цю конфліктну історію з Федором Стригуном і Таїсією Литвиненко винесли на всю Україну. Це виглядає дещо ганебно… Думаю, можна було це вирішити внутрішньо. Мені прикро як людині, яка долучалася ще на той час із народною депутаткою Оксаною Юринець до вирішення організаційних питань у театрі. Впродовж останніх п’яти років вдалося допомогти театральній установі із оновленням сцени, крісел… Але насправді найбільша проблема в законодавстві, тому що прийнятий закон про запровадження контрактної форми роботи в галузі культури, який стосується одноосібних повноважень керівника театру, очевидно, не так спрацював, як планували його співавтори. Мені, як відвідувачці театру, не хотілось би, щоб Федір Стригун і Таїсія Литвиненко покинули сцену. Та я розумію й позицію театру, де кажуть, що їх не виганяють з театру, а пропонують перейти на цивільно-правову угоду. З другого боку, розумію негативне сприйняття Федора Стригуна і Таїсії Литвиненко, бо вони практично все життя віддали цій сцені. І хотіли б залишатися на тих умовах, на яких були досі. Думаю, керівництву театру та акторам вдасться дійти компромісу. Не хочеться, щоб театр, який має добру славу, мав славу конфліктної установи, яка відлякуватиме такими скандалами глядачів. Однозначно такі люди мають залишитись у театрі! Не знаю, на яких умовах, але вони там точно на своєму місці. Як мінімум для того, щоби передавати свій досвід молодшому поколінню. Крім того, вони є геніальними акторами, і є багато вистав, де вони затребувані.
Любов Янків-Вітковська, доцентка Львівської політехніки, голова Львівського астрономічного товариства:
– Подружжя Стригунів – це наша гордість, скарб, творча еліта. В українському театрі та кіно це постаті, якими треба гордитися. Знаєте, я довший час працюю у Львівській політехніці і знаю, як керівництво закладу ставиться до людей, які щось у житті заслужили. Є, звісно, певні правила, конкурси, але так чинити, як вчинило керівництво театру Заньковецької з подружжям Стригунів, не можна. Спочатку я думала, що це неправда, новина-фейк. Бо знаю і директора театру пана Мацяка, він фактично вихованець Федора Стригуна. Бракує слів… Не можу оцінювати їхню діяльність як критик, але як глядачка скажу, що лише за фільми “Вавилон” і “Пропала грамота” їх пам’ятатимуть довго. Адже це класика! А який послужний список як режисера у Федора Стригуна! Скільки учнів виховали, працюючи викладачами! Знаєте, я завжди брала приклад із Таїсії Литвиненко. Вона приклад того, як повинна поводитися жінка. Мені подобалося те, як вона вміє завжди елегантно одягнутися. Вона ікона нашого львівського стилю. Хочеться вірити, що це певне непорозуміння, яке, як туман ранковий, розвіється до завтра, і більше про це непорозуміння ніхто не згадуватиме. Бажаю подружжю Стригунів здоров’я і ще не одного року на сцені!
Любов-Теодозія Микитка, співзасновниця кінофестивалю “Корона Карпат”:
– Скажу емоційно: за те, що вчинив директор театру імені Марії Заньковецької з подружжям Стригунів, я б його не те що виселила зі Львова, а вигнала з міста! Треба пам’ятати, що театр належить Львову, а не директору! Люди пропрацювали 55 років у цій культурній установі і стали візиткою міста, а тепер їх виставляють за двері замість того, щоб шанувати і пильнувати! Федір Стригун – особистість із Центральної України, яка підняла український театр... Треба пригадати, що три роки тому була ситуація, коли директора театру Андрія Мацяка виганяли з роботи. Тоді колектив його відстояв. І що в результаті? Прочитавши новину про скандал у театрі з подружжям Стригунів, я направду не могла спати. Я так можна вчинити?! Думаю, театр без цих людей пропаде. Розумію, що незамінних немає, але такого робити не можна. Такими людьми треба гордитися! Мине час, і одних пам’ятатимуть, а інших навіть не згадають. Бо, звичайно, ми не вічні. Якщо ж допустимо відставки Федора Стригуна і Таїсії Литвиненко, це означатиме, що всі ми безмовні, що таке свавілля триватиме далі. Щодо важелів впливу, то, можливо, навіть не потрібно протестів – можна ігнорувати походи в театр. У Львові є активна спільнота. Вірю у позитивний фініш у цій неприємній історії.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4043 / 4.27MB / SQL:{query_count}