Від романтики до сюрреалізму

Наступного тижня Перший театр святкуватиме День народження Шекспіра виставою “Ромео і Джульєтта” та представить прем’єру комедії “Джалапіта” Емми Андієвської

Вже у вівторок, 1 травня, о 16.00 у Першому театрі виставою “Ромео і Джульєтта” відсвяткують 454-ий День народження Вільяма Шекспіра. Це найвідоміша трагедія про кохання: двоє дітей із сімей, що ворогують роками, закохуються одне в одного, і їхнє кохання не зможуть зупинити ні давня ворожнеча, ні вимушена розлука, ні смерть…
Декорації до цієї постановки мінімалістичні, їхня візуальна гама обмежена чотирма кольорами: червоним, золотим, білим і чорним. У виставі немає чіткої прив’язки до будь-якої історичної епохи або сучасності. Адже питання, які ставить Шекспір, вічні, як почуття любові та ненависті, передані в його творі.
Варто зауважити, що 1 травня під час показу вистави транслюватимуть субтитри з оригінальним шекспірівським текстом. Спеціально на цю подію до Львова завітає директор Стретфордського Шекспірівського інституту, відомий дослідник творчості Шекспіра Майкл Добсон.
“Найцікавіше в Шекс­пірі те, що його п’єси, його вірші не є незворушними пам’ятниками, – зауважив шекспірознавець. – Натомість вони наповнені простором для нових інтерпретацій і нових постановок. Шекспір потребує постійного оновлення”.
Ця постановка стала першим втіленням п’єси в перекладі Юрія Андруховича, який побачив світ у видавництві “А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА” у 2016 році з ілюстраціями Владислава Єрка.
Над втіленням твору на львівській сцені працювали режисер, заслужений діяч мистецтв України Вадим Сікорський, художник-постановник Дарія Зав’ялова, композитор, заслужений діяч мистецтв України Юрій Саєнко, художник зі світла Микола Новосад.
Точної дати, коли Шекс­пір написав “Ромео і Джульєтту”, ми не знаємо. Відомо лише, що це було між 1593 і 1596 роками, а в 1597-ому твір надрукували.
Окрім того, 6 травня о 15.00 та 18.00 у Першому театрі покажуть чергову прем’єрну виставу – сюрреалістичну комедію “Джалапіта” за твором лауреатки Національної Шевченківської премії Емми Андієвської. Ця відома українська письменниця, поетеса і художниця працює в стилі сюрреалізму та герметизму. Має багато відзнак, зокрема літературну премію Фонду Омеляна і Тетяни Антоновичів за “Роман про людське призначення”, орден “За інтелектуальну мужність” журналу “Ї”, Міжнародну літературу премію ім. М. Гоголя “Тріумф” та премію “Глодоський скарб”.
Це перша постановка цього твору на українській сцені. Джалапіта приходить у світ, сповнений бажання творити й допомагати людям, і хоча зіштовхується на своєму шляху із обмеженістю, сліпотою та зухвалістю, долає все це завдяки вмінню по-новому бачити звичні речі. Ця історія, наповнена сюрреалістичними метаморфозами, неймовірними порівняннями і нездоланною добротою, буде цікава як підліткам, так і людям старшого віку.
Жанр сюрреалізму дозволяє експериментувати як із візуальною формою, так і зі способом існування акторів. У п’єсі близько 60-ти персонажів і всього десять акторів, кожен з яких приміряє п’ять-сім образів.
“Джалапіта” вийшла друком у Нью-Йорку в 1962 році, а в 2006-ому її перевидали в Україні.
За постановку твору взявся режисер і актор, один із засновників харківського театру “Прекрасні квіти” Артем Вусик. Він був учасником багатьох театральних фестивалів в Україні та поза її межами: JULA (Мюнхен), Scheune Schaubuden Sommer (Дрезден),  Ukrainische kulturtage (Нюрнберг), “Курбалессія” (Харків), Wschod kultury (Жешув), Gardzienice, “ГогольFest” (Київ) та інших. У 2014 році вистава “Жир”, співавтором якої є Артем Вусик, уперше представляла Україну на Міжнародному фестивалі FIA в Коста-Риці.
Цей режисер відомий львів’янам завдяки пластичним виставам “Перетворення” і “Любов” у театрі Лесі Українки. Проте “Джалапіта” стане його першою львівською постановкою, у якій використовується текст.
“Важливий акцент у виставі робимо на хореографію. Але текст Андієвської дуже потужний, – пояснює режисер. – Нам важливо було познайомити з ним глядача. Пластика не замінює текст, а доповнює його, розкриваючи сенси не лише дорослій, але й підлітковій аудиторії”.
Разом із Артемом Вусиком на тему Джалапіти фантазують Ніна Хижна (хореографія), заслужений діяч мистецтв України Мар’ян Савіцький (простір і костюми) та Сергій Якименко (графіті), відомий як ілюстратор і молодий український художник – один із небагатьох, що працюють у жанрі коміксів, номінант престижної премії PinchukArtCentre 2015. Виставки його проектів проходили в художніх галереях Києва та Харкова – таких як Unlimited Art Foundation і PinchukArtCentre.
Графіті – яскраві сміливі малюнки, перенесені зі стін будівель на сцену, є невід’ємною складовою вистави. Разом із відомим поп-арт-художником Сергієм Якименком автори вистави інтегрують вуличну культуру в театральний простір.
Окрім 6 травня, виставу можна буде подивитися 10, 11, 20, 23 і 24 травня.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8055 / 1.57MB / SQL:{query_count}